Czym jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to sposób na odprowadzenie wody z kabiny prysznicowej bez brodzika. Ma formę podłużnej rynny, stąd jego nazwa. Sprytnie ukryty w podłodze może być praktycznie niewidoczny lub dzięki estetycznej maskownicy stanowić dodatkową ozdobę aranżacji. Odpowiednio dobrany bez trudu poradzi sobie ze spływającą wodą, pozwalając uniknąć małej powodzi w łazience przy każdej kąpieli. Warto przy tym zaznaczyć, że kabina bez brodzika sama w sobie ma wiele zalet. Jest estetyczna, wygodna w użytkowaniu i nie stwarza barier, co bardzo ważne dla osób starszych lub o ograniczonej mobilności. Ponadto zapewnia dużą swobodę w aranżacji przestrzeni i łatwo utrzymać ją w czystości. Doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. To dlatego coraz więcej osób decyduje się na właśnie taki prysznic w swoim domu.

Typy odpływów liniowych

Odpływy liniowe różnią się od siebie kilkoma parametrami. Jakimi? 

  • Bardzo ważny jest sposób montażu – w podłodze lub w ścianie. Najczęściej stosuje się to pierwsze rozwiązanie, jednak nie zawsze pozwala na to wysokość podłogi (pod którą musi zmieścić się stelaż odpływu i syfon). Alternatywą jest montaż w ścianie, choć obecnie dostępne są też modele z poziomymi syfonami, które można montować bardzo płytko.
  • Przepustowość to niezwykle istotny parametr, który mówi o tym, ile wody jest w stanie odprowadzić dany model w określonym czasie. Wartość ta zazwyczaj jest podawana w litrach na minutę i trzeba ją porównać z wydajnością zestawu prysznicowego, deszczownicy czy wszystkich zastosowanych dysz.
  • Kształt odpływu nie zawsze jest prosty. Dostępne są też warianty łukowe lub narożne, co stwarza więcej możliwości montażu i stworzenia ciekawej aranżacji łazienki.

Warto mieć na uwadze wszystkie te cechy, wybierając odpływ liniowy do prysznica na lazienka-rea.com.pl. Oczywiście większość inwestorów zwraca też baczną uwagę na kwestie estetyczne, których z pewnością nie należy pomijać.

Jak wybrać odpływ liniowy?

Wygląd maskownicy (zwanej rusztem) najbardziej rzuca się w oczy przy podejmowaniu decyzji o zakupie odpływu liniowego i wpływa na charakter aranżacji. Najczęściej stosuje się stal nierdzewną z wycięciami o różnych kształtach. Dostępne są też modele, które można przykryć płytkami podłogowymi, sprawiając, że stają się praktycznie niewidoczne. Istnieje też inny trend, który jest w zasadzie przeciwieństwem tendencji do ukrywania odpływu. Polega on na stosowaniu podświetlenia LED, które może prezentować się niezwykle efektownie.

Należy wziąć również pod uwagę częstotliwość i sposób użytkowania łazienki – jeśli jest to jedyne takie pomieszczenie w domu, należy zwrócić baczną uwagę na budowę odpływu, tak by był maksymalnie funkcjonalny i łatwy w czyszczeniu. Bardzo ważne są też parametry podłogi – każdy odpływ ma określone wymagania co do głębokości montażu. W niektórych przypadkach montaż upragnionej kabiny bez brodzika może wymagać podniesienia posadzki w części lub w całym pomieszczeniu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny