Współczesne kotły na gaz to urządzenia bardzo nowoczesne, wyposażone w innowacyjne rozwiązania techniczne, które nie mają wiele wspólnego z potocznym i tradycyjnym rozumiem pojęcia "kocioł".  Te energooszczędne, spełniające najbardziej rygorystyczne normy dotyczące ochrony środowiska i zapewniające maksymalną wygodę użytkowania urządzenia są jednymi z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania domu.

W 100% smart

Dzisiejsze kotły gazowe, takie jak np. DEFRO DCG Comfort to pełnoprawne urządzenia smart, które zapewniają w praktyce bezobsługową eksploatację. Prawidłowo zainstalowany i zaprogramowany kocioł nie wymaga interwencji człowieka, sterować nim można z poziomu smartfona, a praca urządzenia może być inteligentnie dostosowywana do warunków zewnętrznych.

Sterowanie pogodowe to nowoczesna funkcja z wymiernymi i oczywistymi korzyściami: im niższa temperatura na zewnątrz, tym kocioł pracuje z większą mocą, a gdy się ociepla moc urządzenia jest odpowiednio zmniejszana. Sterowanie pogodowe, dzięki dostosowywaniu w czasie rzeczywistym parametrów pracy kotła do warunków panujących na zewnątrz domu zapewnia optymalne koszty eksploatacji oraz zapobiega wychłodzeniu pomieszczeń.

Oszczędności są szczególnie widoczne w przypadku kotłów kondensacyjnych, gdyż obniżanie temperatury wody grzewczej zwiększa efekt odzyskiwania ciepła z kondensatu. Między innymi dlatego kotły kondensacyjne mają nieosiągalną dla innych urządzeń grzewczych sprawność przekraczającą 100% i oferują zdecydowanie mniejsze zużycie gazu niż kotły tradycyjne.

Czyste Ciepło

Z gwarantowaną jakością

Dodatkowo kotły takie jak DEFRO DCG Comfort wyposażone są w najwyższej klasy palnik Blue Jet, który do minimum niweluje straty ciepła. Dzięki temu gwarantuje niskie zużycie gazu i - co szczególnie dzisiaj jest niezwykle istotne -  jego ekologiczne spalanie. Możliwe jest to m.in. dzięki znacznemu obniżeniu mocy minimalnej, w efekcie czego liczba zapłonów zostaje ograniczona, a pozostałe podzespoły kotła obciążone są jedynie w stopniu zapewniającym prawidłowe działanie urządzenia. Przekłada się to na długą, bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzenia, pozwalającą producentowi zaoferować nawet 5-letnią gwarancję na kocioł.

Dopasowany do Twojego domu

Kotły to także urządzenia bardzo estetyczne i nieduże, które swoim wyglądem często uatrakcyjniają pomieszczenie, w którym się znajdują. Dostępne są w dwóch wersjach - stojącej i wiszącej - a zainstalować je można w niemalże dowolny sposób, np. we wnęce lub szafce zbudowanej do tego celu.

Kocioł możemy ustawić lub powiesić w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, a nawet w części mieszkalnej naszego domu, np. w łazience. Należy jednak pamiętać, że przestrzeń gdzie jest zainstalowany musi spełniać określone wymagania techniczne, w tym m.in. te dotyczące odpowiedniej wentylacji.

Czyste Ciepło

Bezkonkurencyjnie oszczędny

Roczne koszty ogrzewania kotłem gazowym w porównaniu do ogrzewania urządzeniami na paliwa stałe lub prąd mogą być nawet trzykrotnie niższe! Uwzględniając wartość opałową paliwa oraz sprawność energetyczną urządzeń zasilanych węglem i gazem eksperci wyliczyli, że obecnie koszt 1 kWh otrzymywany z ogrzewania elektrycznego to 0,67 zł. W przypadku gazu to tylko 0,21 zł.

Przyjrzyjmy się szczegółowo długofalowym kosztom ogrzewania domu, na przykładzie nowoczesnego, energooszczędnego budynku  o powierzchni użytkowej 150 m2 i cenami energii z maja 2021 roku. 

Zapotrzebowanie na energię wystarczającą do ogrzania tego domu szacuje się na 50 kWh/m2/rok.  Roczny koszt ogrzewania wyniesie w przypadku gazu ziemnego nieco ponad 1500 zł (taryfa W-3). Dla oleju opałowego będzie to już 2150 zł, a dla energii elektrycznej w taryfie G12w (tak zwanej nocnej) – 2800 zł. W przypadku taryfy całodobowej G11 koszt wzrośnie do prawie 4800 zł. Oszczędności wynikające z użytkowania kotła gazowego będą więc blisko dwukrotne. A to nie koniec korzyści finansowych.

Mocno dofinansowany

Decydując się na wymianę starego kotła na gazowy możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 9000 zł w programie "Czyste powietrze". To pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem. Wsparcie finansowe można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Złożenie wniosku o dotację jest darmowe, a cała procedura odbywa się online.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły