Kosz do segregacji śmieci

Jeszcze do niedawna sortowanie śmieci było bardzo uciążliwe. W końcu decyzja o takim rozwiązaniu oznaczała najczęściej zamontowanie trzech dość dużych koszy pod zlewem lub w innym miejscu w kuchni. Zajmowało to mnóstwo miejsca i cóż, nie było szczególnie estetyczne. Z pewnością kosze zdobią kuchni jakoś szczególnie. To się jednak zmieniło i teraz pojemniki do segregacji śmieci są znacznie ładniejsze, bardziej kompaktowe, zajmują mniej miejsca. Możesz wybrać taki kosz do segregacji śmieci, który najlepiej będzie odpowiadał designowi twojej kuchni.

Kosze do śmieci są bardzo różne. Coraz mniejsze, składają się najczęściej z trzech niewielkich pojemników – na odpadki, papier i plastik. Są ze sobą połączone, niektóre z nich są obrotowe – można je przesuwać, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Dużą popularnością cieszą się śmietniki do sortowania śmieci, które są wyposażone w zgniatarkę. Dzięki temu w kuble na plastik lub szkło zmieścisz więcej rzeczy, więc ich wynoszenie, przechowywanie przestaje być kłopotliwe.

Pojemniki do segregacji odpadów – oznaczenia i kolory

Dobrze posortowane śmieci z naszych domów powinny trafić do odpowiednich kontenerów. Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien zadbać o to, by na jego posesji znalazły się śmietniki pozwalające na segregację odpadów, które później są odbierane przez firmę zajmującą się śmieciami. Mieszkańcy bloków natomiast w czynszu płacą opłatę za wywóz śmieci, która jest niższa, jeśli te trafiają do odpowiednich kontenerów.

Segregacja śmieci jest nie tylko sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. To działanie istotne także ze względu na ekologię. Sortowanie śmieci pozwala je rozdzielić w różne miejsca, przerobić lub efektownie rozłożyć na wysypiskach. Dlatego należy bardzo skrupulatnie odkładać odpady do odpowiednich pojemników.

Koszy do segregacji jest kilka. Niebieski kubeł to miejsce na papier, ale wyłącznie czysty, pozbawiony zszywek. Nie należy do niego wrzucać papieru połączonego z folią, jak na przykład opakowania po margarynie lub kartony po soku.

Kosze do segregacji o żółtej barwie są do zbierania plastiku, ale nie tylko. To także miejsce, w którym możemy umieścić aluminium – na przykład puszki lub inne metale. Oczywiście warto pomyśleć o tym, by je sprzedać, niektóre miasta wystawiają także czerwone pojemniki, do których powinno się odkładać tego rodzaju odpady. Do koszy koloru żółtego trafia folia i butelki po napojach oraz wodzie, ale uwaga – należy je zgnieść i odkręcić nakrętkę, którą umieszcza się w porozmieszczanych po mieście pojemnikach i kartonach – odkładając je, możesz pomóc osobie niepełnosprawnej.

Pojemniki na szkło są w dwóch rodzajach. Zielony kosz służy odkładaniu butelek ze szkła kolorowego, biały – przezroczystego. Jednak tego rodzaju odpady powinny być pozbawione etykiet i wstępnie umyte. Należy także pamiętać, że kosze na szkło nie są miejscem dla żarówek. Te, podobnie jak inne elektrośmieci, na przykład baterie, powinny trafić do specjalnych pojemników, które często są wystawiane w marketach, dbających o środowisko szkołach i tym podobnych. Do ich utylizacji wyznaczane są specjalne miejsca, ponieważ żarówka lub bateria pozostawiona na wysypisku rozkłada się bardzo powoli, a uwalniane przez nią substancje są zagrożeniem dla środowiska.