Nasiona rzepaku hybrydowego czy populacyjnego?

Nasiona rzepaku (sprawdź na: www.dlaroslin.pl) muszą zostać wysiane w terminie uwzględniającym wymogi określonej odmiany. Tylko w ten sposób plantator stworzy roślinom optymalne warunki na wytworzenie silnego systemu korzeniowego i rozety rzepaku.

Konkretny termin wysiewu powinien uwzględniać region kraju, w którym zlokalizowana jest plantacja, a także warunki klimatyczne.

Na wybór odmiany rzepaku wpływ powinna mieć:

  • Specyfika produkcji;

  • Zastosowana technologia;

  • Klasa gruntu;

  • Warunki hydrologiczne i termiczne;

  • Profil plantacji.

Z pewnością inne preferencje wykażą plantatorzy, dla których uprawa rzepaku ma charakter częściowy lub marginalny, inne wymagania postawią osoby uprawiające rzepak w sposób kompleksowy.

Odmiany populacyjne

Nasiona odmian populacyjnych (liniowych) odznaczają się mniejszą wydajnością stanowiącą około 20% wysokości zbiorów z odmian hybrydowych.

Kompensatą tej różnicy jest niższa cena nasion, sięgająca kilkuset złotych. W tej sytuacji słusznym wydaje się pytanie, o powód takiego zróżnicowania.

W przypadku odmian liniowych nie chodzi o mierną jakość nasion bądź jakieś ukryte defekty. Niższa cena jest usprawiedliwiona faktem, że odmiany populacyjne nie są poddawane skomplikowanym i kosztownym zabiegom mającym na celu uwypuklenie określonych cech poprzez dobór genetyczny osobników dojrzałych.

Mniejsza cena nasion jest także doskonałą alternatywą dla plantatorów rozpoczynających dopiero swoją przygodę z uprawą rzepaku, obsiewających niewielkie areały bądź dysponujących gruntami o niskiej klasie bonitacyjnej (klasa gruntu określająca jakość gleby pod względem jej wartości użytkowej).

Odmiany hybrydowe

Tolerancja na opóźnienie terminu wysiewu, jaką wykazują odmiany hybrydowe (mieszańcowe, heterozyjne), ma ścisły związek z szybkim rozwojem początkowym rzepaku. Ponadto plony uzyskane z hybryd cechuje większa wydajność, szacowana na 20% in plus w porównaniu z odmianami liniowymi.

Ten imponujący wynik jest skutkiem efektu heterozji, w którym nasiona osobników dojrzałych zróżnicowanych genetycznie odznaczają się większą biomasą oraz szybszym rozwojem. Hybrydy odporniejsze są także na choroby i warunki stresowe (stres abiotyczny i oksydacyjny).

Lepiej rozwinięte systemy korzeniowe odmian heterozyjnych pozwalają na ich wysiew także na glebach ubogich w składniki odżywcze i suchych. Wyższa cena nasion przekładająca się na zwiększone plony predysponuje odmiany hybrydowe do zastosowania w gospodarstwach specjalizujących się w uprawie rzepaku.

Przewaga odmian populacyjnych rzepaku

W przypadku, kiedy z różnych powodów plantator decyduje się na wczesny wysiew, wybór odmiany populacyjnej wydaje się słuszniejszy. Jest ona bardziej tolerancyjna na przyspieszenie terminu wysiewu, poza tym dobrze czuje się na gruntach jakościowo słabszych. Trzeba jednak pamiętać, iż normy wysiewu odmian liniowych rzepaku są wyższe i wynoszą 50–60 nasion/m². Większe zagęszczenie powoduje, że plon wytwarzany jest na pędzie głównym.

Tym, co może decydować o wyborze odmiany liniowej, jest także cena. Plantator obniża w ten sposób początkowy koszt założenia plantacji, a tym samym zmniejsza ryzyko ewentualnych strat spowodowanych np. niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Przewagi odmian mieszańcowych rzepaku

Opierając się na informacjach pochodzących z badań prowadzonych przez COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych), można wysnuć wniosek, iż odmiany hybrydowe systematycznie zyskują na popularności pośród plantatorów zajmujących się uprawą rzepaku. Dla przykładu stosunek zgłoszonych do PDO odmian w sezonie 2020 wynosił 48 do 9 na korzyść hybryd.

Cechy wyróżniające odmiany hybrydowe:

  • Większa żywotność;

  • Optymalna wysokość roślin;

  • Zwiększenie długości łuszczyn;

  • Większa liczba nasion w łuszczynie;

  • Wzrost jakości nasion.

Odmiany hybrydowe dysponują większą mocą ssącą w porównaniu ze swoimi liniowymi odpowiedniczkami. Dzięki temu efektywniej pobierają z gleby składniki pokarmowe oraz wodę. Wykazują też większą zdolność do kompensacji uszkodzeń wyrządzonych przez szkodniki. W przypadku nowych odmian zastosowano wyselekcjonowane geny odporności, między innymi gen uodporniający na suchą zgniliznę kapustnych, będącą częstą przyczyną utraty większości plonów w niedalekiej przeszłości.

Powyższe działania usprawiedliwiają wyższą cenę nasion, gwarantując jednocześnie powodzenie uprawy.

Sprawdź szeroką ofertę nasion rzepaku w dlaroslin.pl

Pełnowartościowe nasiona, pochodzące bezpośrednio z renomowanych hodowli dostępne są wyłącznie u renomowanych dostawców, do jakich bez wątpienia zalicza się budujących świadomość marki sklep internetowy www.dlaroslin.pl.

Dodatkowym atutem, jakim dysponuje uznana firma, jest możliwość stosowania promocji oraz grantów w postaci darmowych dostaw i rabatów.

Korzyści dla klientów e-sklepu dlaroslin.pl”:

  • W przypadku zamówień dotyczących już od dwóch jednostek siewnych plantatorzy nie ponoszą kosztów dostawy;

  • Zamówienia na poszukiwane odmiany nasion można składać online, nie wychodząc z domu;

  • Hodowcy mogą skorzystać z bogatej bazy wiedzy, ułatwiającej wybór najodpowiedniejszego asortymentu;

  • Korzystny stosunek jakości materiału siewnego do ceny.

Jednak największą korzyścią jest pewność, że zakupione odmiany nasion spełniają wszystkie wymogi jakościowe, gwarantujące wysokie plony. Wymiernym dowodem satysfakcji klientów, potwierdzającym najwyższe standardy obsługi są jak zawsze opinie producentów rolnych umieszczone w sieci.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej