Piec do sauny - najważniejsze informacje

Pierwsze tradycyjne sauny rodem z krajów skandynawskich opalane były przy pomocy pieców na drewno. Współcześnie można wciąż spotkać tego typu piece do sauny, lecz są one jednak dużo bardziej popularne w Skandynawii niż na polskim rynku.

Współczesne piece umożliwiają korzystanie z sauny mokrej, suchej oraz parowo ziołowej. Należy ustawić temperaturę oraz poziom wilgotności zachowując odpowiednie proporcje między tymi parametrami. W tym przypadku korzysta się z prawa sumy 110. Zgodnie z tymi zaleceniami suma temperatury wyrażona w stopniach Celsjusza oraz wilgotności względnej wyrażonej w procentach powinna wynosić w 110:

  • sauna mokra - temperatura od 70°C do 90°C, wilgotność od 25% do 39%;
  • sauna sucha - temperatura od 90°C do 110°C, wilgotność 10%;
  • sauna parowo ziołowa (nazywana również tylarium) - temperatura od 45°C do 65°C, wilgotność od 40% do 65%. A może zainteresuje cię także artykuł o saunie fińskiej?

Piec do sauny - rodzaje

Piecyk do sauny opalany drewnem

Piecyk na drewno wybierany jest zwykle przez osoby, które cenią tradycję. Taki piecyk na drewno to idealne rozwiązanie do sauny fińskiej. Tego typu piecyk do sauny podłączany jest do oddzielnego przewodu dymowego. Piecyk do sauny fińskiej opalany drewnem posiada drzwiczki stalowe, które posiadają wbudowaną szybę.

Niektóre modele pieców na drewno posiadają specjalne pojemniki na wodę, która w trakcie gotowania wytwarza parę. Istnieją także modele pieców na drewno do sauny, które opalane mogą być z sąsiedniego pomieszczenia. Posiadają one specjalny rękaw, który przez ścianę przechodzi do pomieszczenia obok. Zakończony jest on drzwiczkami. W kabinie takiej sauny nie ma wówczas dostępu do paleniska.

Piec do sauny to bardzo ważna decyzja. Powinien być najważniejszym elementem wyposażenia sauny - od niego bowiem zależy temperatura i ilość pary.
Piec do sauny - rodzaje, ceny, wymagana moc, opinie, polecani producenci

Na rynku występuje jednak znacznie więcej modeli pieców na drewno do sauny, które palenisko mają wewnątrz sauny. W przypadku pieców do sauny opalanych drewnem musimy pamiętać, aby zachować minimalną jego odległość od ścian oraz ław drewnianych. Ta odległość powinna wynosić minimalnie 50 cm. Sprawdź także ten artykuł o saunie suchej.

Piec elektryczny do sauny

Innym rodzajem pieców do sauny jest piecyk elektryczny. Tradycyjny piec elektryczny do sauny wyposażony jest w specjalne grzałki, których zadaniem jest nagrzewanie ułożonych nad nimi kamieni. Kamienie polewać można niewielką ilością wody, dzięki czemu zmienimy nieznacznie do 20% wilgotność powietrza. Tradycyjne piece elektryczne do sauny zaopatrzyć można w generatory pary oraz wilgotności, dzięki czemu można taką saunę przekształcić w parową. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o saunie parowej.

Generatory pary i wilgotności umieszczane są na zewnątrz sauny, w odległości maksymalnie 15 m od niej. Do generatorów podłącza się zimną wodę. Woda ta jest tam ogrzewana do temperatury wrzenia, a następnie w postaci pary transportowana jest do sauny. Głowica, która wydmuchuje parę umieszczana jest w saunie nad piecem. Generator obsługuje wbudowany sterownik. Daje on możliwość korzystania z sauny suchej mokrej i parowo ziołowej. Wbudowany sterownik umożliwia wybór żądanego poziomu wilgotności powietrza w kabinie. Generatory pary mogą być napełniane wodą ręcznie lub automatycznie. W przypadku napełniania automatycznego woda pobierana jest bezpośrednio z sieci.

Wśród elektrycznych pieców do sauny wyróżnić możemy także piec dwufunkcyjny, który potocznie zwany jest kombi. Taki elektryczny piec do sauny działa podobnie jak tradycyjny piec elektryczny, ale jest dodatkowo wyposażony w specjalny pojemnik na zioła lub w generator pary. Dzięki temu nie ma konieczności dodatkowego montażu generatora.

Sauna w domu - ciekawe promocje

Wybór mocy pieca do sauny i instalacja

Moc pieca do sauny dobierana jest do wielkości kabiny. Panuje tu zasada, że na 1 m3 potrzebna jest moc ok. 1 kW. Powinniśmy również pamiętać o tym, aby wybierać urządzenie o możliwie największej mocy, które będzie pasować do danej kubatury. Im kubatura jest większa, tym zużycie energii jest mniejsze. W przypadku typowej sauny, której kubatura wynosi 8 m3, najlepszy będzie piec o mocy 9 kW, pomimo, że w zupełności wystarczyłoby 6 kW. Typowe moce pieców do sauny to 5 kW, 6 kW oraz 9 kW. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o saunach.

W przypadku pieców elektrycznych oraz generatorów pary niezbędne jest wykonanie instalacji elektrycznej. Powinni je wykonać elektrycy posiadający uprawnienia. Warto tutaj wspomnieć o tym, że piece do saun muszą posiadać europejski znak bezpieczeństwa CE. Instalacja powinna być doprowadzona do każdego z urządzeń osobnym obwodem. Obwód w zależności od mocy pieca oraz generatora pary może być jednofazowy lub trójfazowy. Obwód powinien być zabezpieczony specjalnymi wyłącznikami różnicowoprądowymi umieszczonymi w rozdzielnicy.

W przypadku, gdy stary piec elektryczny zastępujemy nowym, który również zasilany jest energią elektryczną, nie musimy wymieniać instalacji, jednak tylko pod warunkiem, że moc nowego urządzenia będzie podobna. Jeśli będzie większa, konieczna może okazać się instalacja trójfazowa. Piece, których moc wynosi do 5 kW mogą być zaopatrzone w zasilanie jednofazowe, natomiast w przypadku większych pieców o mocy powyżej 5 kW niezbędne jest przyłącze trójfazowe. Sprawdź także w tym artykule, co daje korzystanie z sauny.

Piec do sauny - użytkowanie, ceny, producenci

Każdy piec do sauny zaopatrzony jest w pojemnik na kamienie, który mieści się w górnej części takiego pieca. Kamienie akumulują ciepło, natomiast polanie ich wodą powoduje powstanie gorącej pary. Zwykle wykonane są one z diabazu bądź z ceramiki w kształcie kamieni. Nabyć je można w sklepach zajmujących się sprzedażą saun i kamieni ceramicznych. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że stosowanie zwykłych kamieni może spowodować uszkodzenie sauny. Przynajmniej raz w roku należy kontrolować kamienie i usuwać z nich osad i piasek. Kamieni nie należy kłaść na kanałach konwekcyjnych, gdyż może to powodować przegrzanie pieca.

Panel sterujący umożliwia zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia pieca. Panel sterujący odpowiada także za ustawianie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Może także zabezpieczać przed małymi dziećmi i innymi niepożądanymi użytkownikami. Panel sterowania montowany jest zwykle w dolnej części pieca, a rzadziej w jego części górnej. W panel sterowania zaopatrzone są piece o mocy powyżej 9 kW oraz piece dwufunkcyjne. Panel sterujący może się znajdować wewnątrz sauny lub na zewnątrz, może być elektroniczny lub manualny.

Wśród producentów pieców do sauny najlepszymi opiniami cieszy się firma Harvia Piece. Piec do sauny tego uznanego producenta Harvia Piece to wydatek od ok. 1000 zł. Cena wzrasta wraz z mocą urządzenia.

Piec to najważniejszy element każdej sauny. Pozwala on na nagrzanie pomieszczenia, a bez pieca sauna traci swój sens. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców do sauny, mamy do wyboru te ogrzewane drewnem oraz piece elektryczne. Sprawdź także ten artykuł o saunie na podczerwień.

ikona podziel się Przekaż dalej