Łączenie stylów wnętrzarskich – jak dobrać właściwy styl do swojego wnętrza?

Kiedy wiemy już jakie są style aranżacji wnętrz oraz które z nich przypadły nam do gustu, należy zastanowić się, w jaki sposób wprowadzić je do naszego wnętrza. Pamiętajmy, że style bardziej minimalistyczne (jak skandynawski, japoński czy japandi) z racji na to, że są jasne i harmonijne, a ilość elementów wystroju ograniczają zwykle do niezbędnego minimum, pasują do różnej wielkości wnętrz, również małych i średnich metrażach.

Jak jednak zacząć? To, co najważniejsze to skupienie się na jednym meblu lub dodatku, który będzie łączył różne style. Dobierając resztę wyposażenia warto jednak zachować równowagę między wszystkimi elementami wystroju, co dotyczy nas zwłaszcza, jeśli wnętrze nie będzie jednorodne pod kątem obranego stylu. Chodzi o złoty środek, wszak łączmy style w sposób odważny i kreatywny, ale pamiętajmy, że less is more. Środkiem do tego celu będzie odpowiedni dobór kolorystyki i proporcji. To one sprawią, że połączone style zagrają ze sobą najlepiej, jak potrafią. Na zakończenie: pomyślmy o funkcjonalności – ta jest równie ważna, jak wygląd pomieszczenia.

Style wnętrzarskie – jak umiejętnie łączyć je we wnętrzu?
Style wnętrzarskie – jak umiejętnie łączyć je we wnętrzu?

Łączenie stylów wnętrzarskich w małych pomieszczeniach

Małe przestrzenie lubią spójność – zarówno tę kolorystyczną, jak i materiałową. Na niewielkich metrażach najlepszym wyborem będzie zastosowanie ograniczonej liczby stylów (dwóch lub trzech), co pomoże zachować pewną kontrolę nad elementami, jakie trafią do wnętrza. Innymi słowy, większa ilość styli mogłaby wprowadzić niepotrzebny chaos i wpłynąć na spójność aranżacyjną. Niewielkie pomieszczenia lubią rozwiązania z bardziej minimalistycznych stylów dekoratorskich – jak japandi, skandynawskiego czy loftowego.

Na niewielkich powierzchniach warto zrezygnować z rzucających się w oczy dodatków w krzykliwych kolorach. Lepiej jest postawić na dekoracje o charakterze praktycznym, np. komodę, lustra, szafki nocne lub stolik kawowy o oryginalnym kształcie.

Łączenie stylów wnętrzarskich na dużych powierzchniach

Duże mieszkania czy domy można urządzać na bardzo wiele sposobów – to prawda, że wraz z większą przestrzenią idą w parze kolejne opcje aranżacyjne. Warto pamiętać, że wszystkie style wnętrzarskie, które mogą być stosowane w niewielkich mieszkaniach, dobrze odnajdą się też na większych powierzchniach. Jednakże na większym metrażu można zastosować znacznie więcej dodatków, barw, odcieni i wykończeń, co daje praktycznie nieograniczone możliwości. Duże mieszkanie może wspaniale wyglądać w stylu skandynawskim z pełnymi przepychu dodatkami glamour albo shabby chic, jak również z elementami hamptons, folkowymi czy industrialnymi. Szczególne korzystne połączenia stylów wnętrzarskich do dużych pomieszczeń to minimalistyczna baza i wyraźne, barwne dodatki, które przykuwają wzrok, np. ogromny wazon w kolorze czerwonym, czy toster w pastelowym odcieniu błękitu.

Style wnętrzarskie – jak umiejętnie łączyć je we wnętrzu?
Style wnętrzarskie – jak umiejętnie łączyć je we wnętrzu?

Łączenie stylów wnętrzarskich – na co zwrócić uwagę przy wyborze odcieni?

Właściwy dobór kolorów jest niezwykle ważny. Style w architekturze wnętrz często wiążą są z poszczególnymi paletami barw, a jeśli chodzi o odcienie, które będą pasować do mieszkań i innych przestrzeni w duchu eklektycznym jest wiele. Warto kierować się zasadą – stonowana baza plus jeden wyraźny kolor przykuwający uwagę. Rozwiązanie takie sprawi, że wnętrze nie będzie chaotyczne przez użycie szerokiej palety barw, jak również pozwoli na wprowadzenie estetycznych dodatków. Podczas wyboru stylów-inspiracji warto więc zdecydować się na takie nurty, które z założenia mają podobne kolorystyki. Wspólny mianownik pozwoli na utrzymanie harmonii i spójności pomieszczenia.

Łączenie stylów wnętrzarskich – jakie style można ze sobą łączyć?

Eklektyzm we wnętrzach, aby był estetyczny i funkcjonalny, powinien bazować na niewielu stylach. Zdecydowanie łatwiej jest zestawić we wnętrzach dwie podobne estetyki niż wiele różniących się nurtów. Podczas wyboru inspiracji warto zwrócić uwagę na następujące połączenia stylów:

  • skandynawski i boho (sprawdź na: https://woodlove.to/styl-boho-aranzacje) – oba wykorzystują naturalne materiały, jasne barwy i skromne meble, które jednak nabierają przytulności w zestawieniu z miękkimi tkaninowymi ozdobami;
  • industrialny i vintage, gdzie dominują chłodne odcienie szarości i surowe wykończenia zmiękczone eleganckimi dodatkami z duszą;
  • modern classic, w którym ponadczasowa, pastelowa elegancja korzysta z nowoczesnej prostoty;
  • glamour scandinavian, będący połączeniem nurtów bazujących na jasnych przytulnych barwach, wzbogacony połyskliwymi dodatkami, nadającymi wnętrzu uroku.

Warto pamiętać o zasadzie 80:20. Oznacza ona, że styl dominujący powinien obejmować około 80% mieszkania, a drugi (dodatkowy) powinien natomiast być jedynie efektownym uzupełnieniem nadającym wnętrzu charakteru. Zachowanie tego typu reguły podziału pozwoli uniknąć niechcianego przesytu barw i form we wnętrzu, który mógłby pojawić się przy próbie zestawienia stylów w równych proporcjach lub jeszcze większej ilości.

Porady i inspiracje do wszystkich stylów można znaleźć na Platformie Woodlove.to, która ułatwia stworzenie przestrzeni z marzeń.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej