Sztukateria na ścianę - rodzaje

Materiał, z którego jest wykonana sztukateria, decyduje o jego zastosowaniu. Sztukateria na ścianie wykonana z drewna to naturalny materiał wykorzystany do produkcji listew i dekorów umocowanych na ścianie. Drewno jako materiał jest wrażliwe na wilgoć i łatwo ulega odkształcaniu. Popularnym materiałem do produkcji sztukaterii jest gips, który nie jest trwałym materiałem, ale za to daje niesamowite efekty wizualne. Kamienna sztukateria bardzo rzadko wykorzystywana do dekoracji ścian wewnętrznych, świetnie sprawdza się na fasadach i ścianach zewnętrznych domów. Natomiast do produkcji sztukaterii na ściany do wnętrz świetnie sprawdzi się styropian czy poliuretan. Te materiały są najczęściej wykorzystywane do produkcji listew i motywów ozdobnych na ściany oraz sufity. Tworzywo decyduje o użyciu sztukaterii wewnątrz lub na zewnątrz domu.

Zastosowanie sztukaterii

Sztukateria znajduje zastosowanie i wykorzystanie praktycznie w każdym pomieszczeniu domu lub mieszkania. Elementy sztukaterii umieszczanie na ścianach, gzymsach, sufitach służą jako elementy dekoracyjne, oraz rozdzielające elementy ścian wykonanych z różnych materiałów (np. tapeta czy farba). Oprócz funkcji dekoracyjnej sztukateria jest wykorzystywana do aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym, ale także w stylu tradycyjnym jak i glamour. W każdej aranżacji sztukateria na ścianie wkomponuje się i dopasuje do stylu i wzornictwa. Wszyscy, którzy zastosowali te rozwiązania, podkreślają niepowtarzalność oraz niebagatelność tych rozwiązań. Innym ciekawym zastosowaniem sztukaterii jest użycie listew do obramowania obrazów oraz zastosowanie jako tła dla mebli lub małych komód lub stolików. Długie listwy ułożone pionowo mogą optycznie podnieść wysokość pokoju, natomiast listwy ułożone poziomo mogą znacznie obniżyć wysokość pomieszczenia. Dekoratorzy wnętrz wiedzą, jak zastosować i wykorzystać elementy sztukaterii do metamorfozy oraz nadaniu nowego stylu w pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie elementów sztukaterii do maskowania i ukrycia przewodów, kabli oraz karnisza. Łączenia, krzywizny czy delikatne pęknięcia widoczne na ścianie bez problemu zamaskują listwy sztukaterii użyte i położone przez fachowca, ale także przez amatora.

Sztukateria na ścianie - jaką wybrać?

Wybór sztukaterii zależy w dużym stopniu od upodobań i gustów klientów. To klient decyduje o materiale i zastosowaniu sztukaterii. W zależności czy sztukateria będzie użyta w nowoczesnym wnętrzu czy w rustykalnym domu, kupujący decyduje o sposobie wykonania i użytych materiałach. Sztukaterie na ścianie wykonane z gipsu są efektywne i pięknie się prezentują. Elementy te są wybierane ze względu na swoją łatwość w montażu, precyzyjne wykonanie szczegółów wzornictwa oraz, że są wykonane z naturalnego materiału przyjaznego dla człowieka. Innym naturalnym materiałem użytym do produkcji sztukaterii jest drewno, które konsumenci wybierają na boazerię w stylu angielskim lub okładzinę na ścianę w przedpokoju lub holu. Natomiast najpopularniejszymi elementami sztukaterii niewątpliwie ciszą się te wykonane ze styropianu i poliuretanu. Dekoracyjne profile wykonane z tych materiałów mają całą gamę wzorów i długości listew, mogą być montowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, są odporne na zarysowania i łatwo dają się malować na pożądany kolor. Zaletą tych dekoracyjnych profili jest niewątpliwie cena oraz to, że każdy jest w stanie zamontować je samodzielnie.

Sprawdź ofertę sztukaterii na efekciarnia.pl!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny