Panele korkowe - zastosowanie

Mata korkowa sprawdzi się nie tylko jako okładzina na ścianę, ale również na podłogę. Zastosowanie tego materiału wykończeniowego jest naprawdę obszerne. Korek ścienny możemy zamontować dosłownie w każdym pomieszczeniu. Okładzina z korka sprawdzi się także do łazienki lub kuchni - czyli pomieszczeń, w których panuje dość duża wilgoć. Niekoniecznie jednak muszą one zostać przyklejone na całej ścianie. Bardzo często korek ścienny występuje w formie laserowo wyciętych dekorów, na przykład w kształcie mapy.

Jeżeli mamy na myśli korek ozdobny na ścianę, to jest on wykonany z tego samego materiału, co korki do wina. Do tego celu wykorzystywane są dęby korkowe. Drzewa rosną w basenie Morza Śródziemnego, czy też w Portugalii. W związku z tym mamy do czynienia z materiałem o bardzo ciekawych właściwościach, który ma oczywiście dużo szersze zastosowanie. Nie tylko w celach dekoracyjnych.

Korek ozdobny na ścianę - rodzaje i zalety

Korek na ścianę dostępny jest pod rozmaitymi postaciami. Jednak do najpopularniejszych z nich zaliczają się:

  • Panele korkowe lub płytki korkowe - najczęściej znajdują zastosowanie jako okładzina podłogowa lub też boazeria na ścianę. Najczęściej panele korkowe osiągają grubość 3 mm. Dwuwarstwowa okładzina z korka po stronie wierzchniej zawiera korek dekoracyjny na ścianę. Natomiast spodnią warstwę tworzy mielony korek, określany mianem aglomeratu. Klejenie korka w tej postaci odbywa się przy pomocy specjalnego kleju przeznaczonego do montażu okładziny.
  • Tapeta korkowa - jest to dekoracja ścienna o niewielkiej grubości, która zawiera w sobie warstwę korka oraz papieru. Montaż tapety korkowej odbywa się przy pomocy kleju do tapet.
  • Korek na ścianę samoprzylepny - jest to mata korkowa, którą można łatwo umieścić w dowolnym miejscu. Klejenie korka jest bardzo łatwe. Wystarczy odkleić folię ochronną znajdującą się od spodniej stronie maty, by ją następnie umieścić w dowolnym miejscu. Mata korkowa osiąga grubość ok. 10 mm. Najczęściej stosuje się ją w celach praktycznych, jako izolację akustyczną lub też tablicę korkową do przypinania różnych karteczek.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Korek ścienny posiada bardzo wiele cennych właściwości. Wśród zalet, jakimi się wyróżnia ten materiał wykończeniowy, wymienić możemy:

  • Ekologię i naturalne pochodzenie - korek na ścianę wytwarzany jest z kory dębowej, dzięki czemu w swoim składzie nie zawiera żadnych dodatkowych substancji pochodzenia syntetycznego.
  • Izolacja termiczna i akustyczna - tego typu właściwości utrzymują się nawet przez 50 lat użytkowania. W takim razie panele korkowe bardzo często wykorzystywane są do wyciszania pomieszczeń.
  • Walory dekoracyjne - zarówno tapeta korkowa, jak i również mata korkowa wyróżniają się szeroką gamą kolorystyczną. Istnieje możliwość zakupienia korka ściennego w jego naturalnym odcieniu, jak i również w wersji barwionej.
  • Łatwość w czyszczeniu - wbrew pozorom, boazeria z korka nie jest materiałem chłonącym wodę oraz wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego nie ma najmniejszego problemu z tym, aby z tego typu dekoru z łatwością pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Wystarczy w tym celu wytrzeć korek nawilżoną szmatkę z odrobiną delikatnego detergentu.
  • Doskonała trwałość - korek ozdobny na ścianę wyróżnia się doskonałą odpornością na wilgoć, a także promienie słoneczne. Dzięki temu boazeria wykonana z korka cechuje się naprawdę długą żywotnością.
  • Ochrona ognioodprna - mata korkowa jest materiałem, który bardzo trudno się pali, dlatego można go stosować z powodzeniem w miejscach, w których zależy nam na bezpieczeństwie i ochronie przeciwpożarowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o macie wygłuszającej do domu?

Korek na ścianę - montaż

Montaż korka na ścianę jest niezwykle prosty. Jak już wiemy, klejenie korka odbywa się w sposób dostosowany do rodzaju okładziny. Z powodzeniem taką czynność wykonamy samodzielnie. Szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z korkiem samoprzylepnym. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby montaż korkowej okładziny odbywał się powoli i dokładnie, aby dekor jak najlepiej przylegał do przyklejanej powierzchni.

Korek ścienny w wałku, a także korek na ścianę, porady aranżacyjne i cena
Jaki korek na ścianę wybrać, czyli ciekawy korek ścienny, jego rodzaje i cena

Zanim weźmiemy się za klejenie korka, należy pamiętać o zamówieniu tego dekoru z odpowiednim wyprzedzeniem. Boazeria korkowa powinna się przyzwyczaić do nowych warunków, aklimatyzując się przez przynajmniej 48 godzin. Korek jest materiałem, który reaguje na spadki wilgoci w powietrzu, poprzez kurczenie swojej objętości. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zamierzamy układać płytki korkowe. Po przyzwyczajeniu materiału do nowych, minimalizujemy ryzyko powstania nieestetycznych szczelin pomiędzy panelami.

Okładzina z korka - ceny i opinie

Przekonując się do naturalnego korka jako materiału dekoracyjnego, warto dowiedzieć się, w jakich cenach możemy go zakupić. Oczywiście podane w zestawieniu propozycje cenowe są jedynie orientacyjne. Tak naprawdę ostateczny koszt okładziny korkowej, będzie zależeć od wielu innych czynników.

Przykładowe ceny i opinie za korek ścienny

Nazwa produktu

Cena

Estela tapeta korkowa

Cena od 69,90 zł - bardzo dobre opinie

Tapeta korkowa Fala

Cena od 235,00 zł - bardzo dobre opinie

Korek samoprzylepny do łazienki 640x950x4 mm, średnioziarnisty

Cena od 32,90 zł

Korek dekoracyjny do łazienki Faro 3x300x600 mm

24,90 zł

Korek ścienny biały do łazienki Flores White 3x300x600 mm

148,45 zł

Korek ścienny biały Wicanders White Brick

96,50 zł

Korek ścienny biały Exclusive Snow

10,50 zł

Korek dekoracyjny biały Decorative Snow 3 mm

9,90 zł

Rolka korkowa 8 mm (mini)

96,99 zł/rolka

Rolka korkowa 5 mm

121,50 zł/rolka

Podkład korkowy Mini 2 mm

41,00 zł/rolka

Płyta korkowa 2 mm drobnoziarnista

8,88 zł/szt.

Płyta korkowa 3 mm gruboziarnista

10,90 zł/szt.

Korek ścienny Stone Art Pearl 3x300x600 mm

150,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej