ZADASZENIE TARASU SZKLANYM DACHEM CZY WARTO?

Zadaszenie tarasu umożliwia relaks w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zarówno palące słońce, jak i niespodziewany deszcz, nie zakłócą nam chwil spokoju, gdy zdecydujemy się na tego typu osłonę. Dobrze wykonane zadaszenie stworzy przydomową oazę, która da nam wytchnienie w upalne dni. Zadaszenia tarasu dbają nie tylko o nas relaks, ale chronią również deski drewniane przed szkodliwym działaniem promieni UV, a co za tym idzie wcześniejszym ich płowieniem i niszczeniem. Zabezpieczają ponadto meble oraz rośliny znajdujące się na tarasie. Współcześnie coraz chętniej na zadaszenie wykorzystywane jest szkło. Wydawać by się mogło, że taki materiał jest zbyt kruchy, nic jednak bardziej mylnego. Współczesna technologia produkcji szkła do konstrukcji tego typu pozwala uzyskać produkt niezwykle trwały, a zarazem bezpieczny. Na zadaszenie wykorzystywane jest szkło laminowane, hartowane o oznaczeniu ESG VSG. W jego skład wchodzą dwie tafle szklane sklejone specjalną folią PVB (poliwinylobutylową).

W sytuacji ewentualnego zbicia szkło nie rozpada się na drobne kawałki a pozostaje przytwierdzone do folii. Dzięki wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, zbicie takich tafli jest niezwykle trudne. Swoją wyjątkową trwałość zawdzięczają procesowi tworzenia, w którym szkło podgrzewane jest do wysokiej temperatury 600ºC, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Szklane zadaszenie jest materiałem niezwykle eleganckim, które sprawdzi się idealnie w nowoczesnej architekturze utrzymanej w stylu minimalistycznym. Ze względu na uniwersalność może być z powodzeniem wykorzystane przy budynkach zachowanych również w innym stylu. Doskonale komponuje się zarówno z cegłą, drewnem, czy tworzywem sztucznym. Szklane tafle pięknie doświetlają taras za dnia, natomiast nocą widać przez nie gwiazdy. Duża przepuszczalność promowi słonecznych może być zarówno zaletą, jak i wadą szczególnie, gdy zastosujemy szkło bezbarwne.

Czasem na to jaki kolor szyb wybierzemy ma wpływ sama ekspozycja tarasu. Konstrukcja umiejscowiona od strony południowej jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne w godzinach przedpołudniowych a zacienie w popołudniowych. Taras zlokalizowany od strony wschodniej zaprasza więcej promieni świetlnych w godzinach porannych, a w pozostałych godzinach pozostaje w półcieniu. Z kolei taras zlokalizowany od strony zachodniej jest bardziej doświetlony w godzinach popołudniowych. Umieszczenie przydomowej oazy od strony północnej daje najmniej światła, przez co nie tylko taras, ale również salon do niego przylegający będzie znajdował się przez większość dnia w cieniu. W zależności od potrzeb i preferencji można zdecydować się na szkło grafitowe, mleczne bądź brązowe. Jeśli zależy nam na większym wpływie na stopień nasłonecznienia i zacienienia niezbędna może okazać się konieczność zamontowania rolety bądź markizy elektrycznej.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji aluminiowo-szklanych jest SALGAT.

ZESTAWIENIE WARIANTÓW ZADASZEŃ I CEN

Na ostateczną cenę zadaszenia wpływ ma wiele parametrów, takich jak: wielkość zadaszenia, kolor i grubość szkła oraz wiele innych czynników. Podane niżej wartości należy traktować więc orientacyjnie.

Cena szklanego zadaszenia wraz ze stelażem wykonanym z aluminium i bezbarwnym szkłem bezpiecznym ESG VSG 44.2 wynosi około tysiąca stu złotych za metr kwadratowych. W przypadku zadaszenia o wymiarach 3 x 4 m koszt wyniesie analogicznie ok. 13 200 zł netto. W wymienionej cenie wlicza się również koszt dojazdu, montażu i malowania proszkowego profili na dowolny kolor z palety RAL. Gdy decydujemy się na montaż stawka VAT wyniesie 8%.

Cena zadaszenia przy szkle bezbarwnym, ESG VSG 44.2 bez montażu przy wymiarach 3 x 4 m wyniesie 835 zł za metr kwadratowy. W tym przypadku stawka VAT wzrasta do 23%.

W przypadku zastosowania szkła:

- grafitowego oraz brązowego cena zadaszenia za 1 m² wyniesie ok. 1190 zł netto.

- mlecznego, koszt zadaszenia za 1 m² wyniesie ok. 1170 zł netto.

Opcjonalnie na zadaszenie tarasu może zostać dobrana roleta typu ZIP bądź markiza. Cena markizy elektrycznej uzależniona jest od wielkości zadaszenia, rodzaju płótna oraz ilości modułów. Przyjmuje się że 1 m² markizy wynosi 600 – 750 zł netto wraz z montażem. W przypadku przesłon typu ZIP zapłacimy ok. 375-480 zł netto za 1 m².

ZABUDOWA TARASU SZKŁEM – ŚCIANY STAŁE CZY PRZESUWNE?

Zabudowa tarasu chroni jego wnętrze przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi w tym intensywnym deszczem oraz wiatrem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z tarasu przez cały rok. Na rynku jest dostępnych parę możliwości jeśli chodzi o usytuowanie ścianek szklanych, z których najchętniej wybieraną opcją są systemy przesuwne.

Zabudowa tarasu w systemie przesuwnym ramowym złożona jest z przesuwanych ram składających się z aluminium anodowanego oraz szkła. Opracowana jest z myślą o lekkich konstrukcjach, nie wymagających ogrzewania. System ten najchętniej jest wykorzystywany przy balkonach oraz wewnątrz pomieszczeń rzadziej przy tarasach. O wiele chętniej wybieraną opcją są systemy przesuwne bezramowe. Nie posiadają one profili pionowych, a poszczególne elementy konstrukcyjne pozostają niezależne. Dzięki temu zyskujemy nieprzesłonięty widok na zewnątrz konstrukcji. Systemy drzwi przesuwnych dają nieograniczone możliwości co do otwarcia tarasu. Poszczególne panele można swobodnie przesuwać w lewo bądź prawo w zależności od potrzeby. Po złożeniu wszystkich elementów powstaje szklany pakiet usytuowany z boku tarasu. W ten sposób otwieramy naszą oranżerię na ogród zyskując wolną przestrzeń i przepływ świeżego powietrza. Nowoczesne systemy przesuwne są produktem niezwykle funkcjonalnym, który odpowiada za komfort użytkowania przez cały rok. Cztero-rolkowy układ jezdny z uwagi na fakt przenoszenia dużych obciążeń, pozwala zastosować wielkogabarytowe tafle. Okucia w profilach są zakryte wzmacniając przy tym efekt lekkości konstrukcji. Wszystkie elementy nie wymagają konserwacji, są odporne na trudne warunki pogodowe i nie stukoczą. Ponadto niska prowadnica pozwala uzyskać swobodne przejście bez potykania.

Systemy przesuwne wykorzystywane są zarówno na froncie, jak i po bokach tarasu. Do zabudowy tarasu wykorzystywany jest również system zabudowy stałej. W przypadku tarasów letnich ścianka stała zapewnia większą szczelność.

ZESTAWIENIE WARIANTÓW ZABUDOWY SZKLANEJ – CENY I OPCJE

Cena szkła przy pełnej zabudowie tarasu zależy podobnie, jak w przypadku zadaszenia od samego metrażu tarasu, jak i rodzaju szkła, który chcemy zastosować.

Zabudowa ścian bocznych tarasu zarówno w systemie stałym, jak i przesuwnym wynosi od 600 - 700 zł netto za 1 m² szkła bezbarwnego. W cenę wliczony jest dojazd do klientów, montaż i malowanie profili metodą proszkową.

W przypadku szkła bezpiecznego, laminowanego VSG 44.2 – koszt 1 m² zabudowy tarasu wyniesie 685 zł netto. Szkło bezpieczne, laminowane, hartowane ESG VSG 44.2 – koszt 1 m² zabudowy tarasu wyniesie 775 zł wartości netto.

W sytuacji gdy zdecydujemy się na inny kolor szkła należy doliczyć do ceny podstawowej za metr kwadratowy 90 zł netto w przypadku szkła grafitowego i brązowego oraz 70 zł netto, gdy dokonamy wyboru szkła mlecznego.

PODSUMOWANIE ZALET ZASTOSOWANIA WSPOMNIANYCH FORM OCHRONY POWIERZCHNI TARASU

Zarówno szklane zadaszenie, jak i zabudowa tarasu w pełni chroni go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu zarówno powierzchnia tarasu, jak i wszystkie elementy aranżacji przestrzeni zachowują świeżość na dłużej. Konstrukcja aluminiowo-szklana to również doskonały sposób na powiększenie powierzchni domu o dodatkową przestrzeń użytkową. Nasz taras może stać się jadalnią, biurem bądź piękną oranżerią do odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Zabudowany szklany taras poprawia walory użytkowe i estetyczne domu przez co staje się inwestycją na przyszłość. Przejrzystość formy oraz ponadczasowość szkła pozwala cieszyć się pięknym tarasem bez obaw, że za chwile wyjdzie z kanonów współczesnej architektury. Od dłuższego czasu materiał ten mocno wpisuje się w trendy budowlane i nic nie wskazuje na to, że mogłoby się to w najbliższym czasie zmienić. Szklane tafle powiększają optycznie pomieszczenia i integrują otoczenie mieszkania z ogrodem, tworząc spektakularny obraz. Szklane ścianki są przy tym łatwe w utrzymaniu czystości. Do ich pielęgnacji wystarczą zwykłe detergenty używane przy myciu szyb okiennych. Zabudowa aluminiowo-szklana tarasu to bezpieczeństwo i wygoda, a przede wszystkim estetyczna konstrukcja, która zachowuje trwałość na lata.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny