Na początek przedstawiamy kilka ogólnych zasad bezpiecznego użytkowania instalacji elektrycznej. Po pierwsze: zasilanie urządzeń kluczowych, takie jak pompa obiegowa, kuchenka elektryczna czy lodówka należy wydzielić do odrębnych obwodów.

Co się stanie, gdy tego nie zrobimy? Nietrudno się domyślić: awaria innego sprzętu w tym samym obwodzie spowoduje niepożądane konsekwencje, np... rozmrożenie lodówki.

Kolejna sprawa to odpowiednie opisanie obwodów i zabezpieczeń w rozdzielnicy – pomoże to szybciej znaleźć źródło ewentualnej awarii w instalacji.

Używanie urządzeń elektrycznych zgodnie z ich przeznaczeniem, delikatne wyjmowanie wtyczek z gniazda, bez wyszarpywania ich – wydaje się oczywiste? A jednak... Na te drobiazgi warto uczulić domowników, szczególnie tych młodszych.

Twój sprzymierzeniec: wyłącznik

W batalii o bezpieczną instalację elektryczną na szczęście mamy kilku „sojuszników”. Pierwszy z nich to wyłączniki nadprądowe. Chronią one poszczególne obwody elektryczne przed skutkami przepływu prądów zwarciowych i przeciążeniowych. Przeciążenie w obwodzie łatwo poznać po opuszczonej dźwigni wyłącznika.

Wyłącznik różnicowoprądowy może uratować życie, i to dosłownie. Skraca on bowiem czas porażenia prądem do wartości, które nie powinny zagrozić zdrowiu i życiu człowieka. Choć pamiętajmy: całkowitego zabezpieczenia przed porażeniem nie daje!

Nie można zapominać również o ogranicznikach przepięć. Jak sama nazwa wskazuje, ich rola to ograniczenie przedostawania się przepięć do instalacji elektrycznej. Przepięcia te mogą być spowodowane np. uderzeniem pioruna lub uszkodzeniem sieci elektroenergetycznej.

| Chętnych do wymiany i zdobywania wiedzy z zakresu elektryki zapraszamy

| Na społeczność Łączy Nas Napięcie: https://laczynasnapiecie.pl

Instalacja w łazience – bezpieczny dystans od wody

Pomieszczeniem, w którym szczególnie ważna jest skrupulatność w projektowaniu i montażu instalacji elektrycznej, jest oczywiście łazienka. Dzięki dobrze rozprowadzonej instalacji będziemy mogli bezpieczenie korzystać ze sprzętów elektrycznych nieodzownie związanych z tym miejscem, takich jak np. suszarka.

Gniazdka w łazience powinny być więc nie tylko wyposażone w bolce uziemiające, ale również hermetyczne, bryzgoszczelne i co ważne, w odpowiedniej odległości od źródeł wody, takich jak wanna czy kabina. „Bezpieczny dystans” w tym przypadku to co najmniej 0,6 metra. Nie mniej ważne jest umiejscowienie oświetlenia: zaleca się tutaj, by oprawy oświetleniowe montować powyżej 2,25 m od podłogi.

Więcej informacji na temat wyłączników oraz ograniczników znaleźć można w poradniku dostępnym za darmo tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-elektryczna-w-domu. W nim też, w przystępnej formie graficznej, pokazany jest przykład bezpiecznego rozwiązania instalacji w łazience.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej