Nowoczesne rozwiązania do kuchni

Nowoczesne kuchnie są zupełnie inne niż ich odpowiedniki sprzed kilku dekad. Nie odcinają się od reszty domu, ukryte przed gośćmi i domownikami za zamkniętymi drzwiami, ale stanowią integralną część przestrzeni mieszkalnej. Połączone z salonem, integrują się z nim całkowicie, są bardziej funkcjonalne.

Pewne ich elementy zniknęły z biegiem lat, inne zostały dodane, a te, które pozostały, uległy modyfikacji. Tak jest w przypadku zlewozmywaków. Odkąd zmywanie naczyń odbywa się w zmywarkach, zlewom nie tylko przypada inna rola, lecz także stają się z roku na rok coraz piękniejsze.

Współczesny zlew kuchenny to nie tylko praktyczne wyposażenie kuchni. Od niego zaczyna się szykowanie posiłku. Służy do płukania warzyw i owoców, odsączania i krojenia, ale ma też niezaprzeczalne walory estetyczne. Jest pełnoprawnym elementem dekoracyjnym kuchennej przestrzeni, podkreśla styl i charakter konkretnej aranżacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zlew do kuchni?

Materiały, z których wykonano zlewozmywak

Wychodząc z założenia, że istotna jest zarówno spójność aranżacji przestrzeni kuchennej, jak i jej aspekt praktyczny, warto przy wyborze zlewu zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany oraz jego specyfikę. Granit, ceramika, stal – co będzie współgrać ze stylem skandynawskim, a co lepiej sprawdzi się w aranżacji na wzór pofabrycznych loftów? Jest z czego wybierać.

Wielkość miejsca na zlew

Kolejnym aspektem, który trzeba przemyśleć, jest ilość miejsca. Jaki zlew zmieści się w kuchni małej, a jaki będzie wygodniejszy i praktyczniejszy w dużej? Wybierając zlew kuchenny IKEA, warto przyjrzeć się liczbie komór. Dostępne są modele jedno-, dwu-, ale też półtorakomorowe. Ta różnorodność sprawia, że możliwe jest sprytne wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni użytkowej w mieszkaniu.

Łatwość montażu i czyszczenia

Nie bez znaczenia przy wyborze idealnego zlewozmywaka są też takie parametry jak łatwość montażu i czyszczenia, dzięki którym można zamontować zlew samodzielnie, a utrzymanie go w czystości nie będzie nastręczać większych trudności i nie zabierze wiele czasu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy na zlewie pozostają widoczne zacieki i czy jest on odporny na plamy i zarysowania.

Zlew do kuchni: jedno-, półtora- czy dwukomorowy?
Zlew do kuchni: jedno-, półtora- czy dwukomorowy?

Ociekacz na naczynia

Praktycznym uzupełnieniem zlewu kuchennego jest ociekacz na naczynia, który pozwoli wygodnie odstawić szklankę czy sitko z owocami. Zwolennicy ciszy w domu powinni z kolei sprawdzić, czy pod zlewem został umieszczony materiał dźwiękochłonny. Rozwiązanie to ogranicza rezonowanie metalu podczas korzystania ze zlewu, a tym samym zmniejsza poziom hałasu.

Wybierając zlewozmywak dopasowany do indywidualnych potrzeb, należy również zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Do wyboru są zlewy kuchenne nakładane i zlewy z widocznym frontem. Te drugie pozwalają stanąć bliżej zlewu, bez konieczności pochylania się do przodu podczas zmywania naczyń, co jest zdecydowanie wygodniejsze dla pleców.

Dopasuj zlew do swoich potrzeb

Zlew powinien zaspokajać potrzeby domowników zarówno od strony wizualnej, estetycznej, jak i od strony praktycznej. Nie zawsze potrzebny jest duży, dwukomorowy zlew, a przestrzeń, którą on zajmuje, można przeznaczyć na coś innego. Innymi słowy, przed zakupem zlewu kuchennego warto zadać sobie kilka pytań. Ile osób będzie korzystać z kuchni? Jak często będą w niej przygotowywane posiłki? Jaki efekt aranżacyjny wnętrza chce się uzyskać?

Dostosowując zlewozmywak do własnych wymagań, warto pochylić się nad kwestią materiału, z jakiego ma być wykonany. Klasyczna ceramika, elegancka stal szlachetna czy może granit? Który materiał sprawdzi się w konkretnej kuchni? Jakie ma wady i zalety? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga utrzymanie go w nienagannej czystości?

Zlew ceramiczny

Zlewozmywaki ceramiczne mają gładką, przyjemną w dotyku powierzchnię. Dostępne są w wielu odcieniach kolorystycznych, bez trudu można więc dobrać kolor pasujący do pozostałych elementów kuchni. Jako że ceramikę wypala się w wysokiej temperaturze, jest ona materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na zarysowania czy poplamienia.

Zlew ze stali nierdzewnej

Wysokiej jakości stal nierdzewna pasuje zarówno do wnętrz industrialnych, jak i kuchni utrzymanych w stylu rustykalnym. Znakomicie komponuje się z drewnem blatów, półek i frontów szafek. Zlew ze stali jest wytrzymały, przez co służyć będzie latami. Zlew kuchenny wykonany z granitu to z kolei rozwiązanie dla osób ceniących sobie materiały naturalne i wyjątkowo trwałe. Granit jest bardzo twardy, odporny na działanie wody, wilgoci i wysokiej temperatury.

Wzornictwo i design

Stawiając na wzornictwo, warto przyjrzeć się niecodziennym projektom zlewów i baterii kuchennych. Baterie kuchenne IKEA nawiązują do klimatów retro, ale także niejednokrotnie przybierają zupełnie futurystyczne kształty. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są na przykład baterie ze spryskiwaczem, wyposażone w mechanizm ograniczający przepływ wody przy jednoczesnym zachowaniu ciśnienia, a także magnetyczny wspornik rękojeści, który sprawia, że spryskiwacz jest poręczny w użyciu. Zlewy z kolei mogą być nie tylko klasyczne, lecz również trójkątne lub narożne.

Praktyczna lokalizacja zlewu

Warto zauważyć, że dobrym miejscem na zamontowanie zlewu jest przestrzeń między kuchenką a lodówką. Takie jego umiejscowienie jest bardzo praktyczne, pozwala bowiem na sprawne poruszanie się po przestrzeni roboczej podczas przyrządzania posiłków.

Zlew do kuchni: jedno-, półtora- czy dwukomorowy?
Zlew do kuchni: jedno-, półtora- czy dwukomorowy?

Zlew jednokomorowy

Każdy element wyposażenia kuchni można dostosować do jej metrażu. Zlew jednokomorowy jest idealnym rozwiązaniem do małego pomieszczenia. Znakomicie sprawdzi się w kawalerce, a także w sytuacji, gdy na blacie kuchennym pozostaje niewiele miejsca. Z pewnością jest wystarczający i zupełnie wygodny zarówno dla osób, które niewiele gotują i spożywają posiłki zazwyczaj poza domem, jak również dla tych, które z reguły korzystają ze zmywarki.

Zlewozmywaki jednokomorowe dostępne są w wersji z podręcznym ociekaczem, który umożliwia odkładanie umytych naczyń na czas ich schnięcia, a także w wersji bez ociekacza – ta opcja sprawdzi się w kuchni, w której każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota.

W tym drugim przypadku suszarkę do naczyń można zawiesić nad zlewem. Niektóre modele zlewozmywaków jednokomorowych z ociekaczem są dwustronne, co oznacza, że płyta ociekacza może być zamontowana po prawej lub lewej stronie. Rozwiązanie to pozwala dostosować zlew do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zlew półtorakomorowy

Interesującym rozwiązaniem w przypadku małych kuchni są zlewozmywaki półtorakomorowe. Składają się one z jednej komory klasycznej i drugiej o połowę mniejszej. Zajmują one niewiele miejsca, a są bardzo praktyczne: podczas gdy większa komora jest zajęta naczyniami, mniejsza zapewnia dodatkowe miejsce do opłukania warzyw, nalania wody do garnków, umycia rąk, można ją też wykorzystywać do odcedzania.

Zlewy kuchenne półtorakomorowe to również idealne rozwiązanie dla tych, którym nie zmieści się w kuchni zlew dwukomorowy, a jednak potrzebują dwóch oddzielnych komór. Dostępne są w wersji bez ociekacza lub z ociekaczem na naczynia, który można montować po lewej i prawej stronie kuchni.

Zlew dwukomorowy

Jeśli kuchnia jest przestronna lub gdy przestrzeń na blacie kuchennym na to pozwala, można rozważyć zamontowanie zlewozmywaka dwukomorowego. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i praktyczne, szczególnie wtedy, gdy w kuchni często się gotuje i przyrządza posiłki.

Na rynku dostępne są modele zlewów dwukomorowych bez ociekacza i z ociekaczem, co podnosi ich funkcjonalność. Płyta ociekacza sprawia, że przy zlewie jest więcej miejsca na akcesoria do mycia naczyń. Można na niej postawić garnek, odłożyć na nią naczynia do wyschnięcia albo warzywa na sitku. Ociekacz może też służyć jako dodatkowe miejsce na suszarkę do naczyń. Podobnie jak w przypadku zlewozmywaków jedno- i półtorakomorowych, płyta ociekacza przy zlewozmywakach dwukomorowych może być montowana zarówno po prawej, jak i lewej stronie misy.

Wybór idealnego zlewozmywaka zależy od wielu czynników: stylu aranżacji przestrzeni kuchennej, wielkości kuchni i jej blatu roboczego, liczby domowników oraz częstotliwości przygotowywania posiłków. Zamiast spontanicznie decydować się na zlewozmywak jedno-, półtora- lub dwukomorowy, warto wcześniej przeanalizować wspomniane aspekty i wybrać model, który odpowiada konkretnym potrzebom.

Zlew do kuchni: jedno-, półtora- czy dwukomorowy?
Zlew do kuchni: jedno-, półtora- czy dwukomorowy?
Advertisement

ikona podziel się Przekaż dalej