Remont kuchni krok po kroku - jak zacząć, na co zwrócić uwagę?

Po przeprowadzeniu się do nowego mieszkania już wiedziałam co muszę zrobić w pierwszej kolejności – kuchnia była w opłakanym stanie. Po poprzednich właścicielach odziedziczyłam istną ruinę. Postanowiłam więc zakasać rękawy i zabrać się z miejsca do pracy.

Zespół Kalkulatorów Budowlanych przypomina, że kosztorys remontu Twojej kuchni najprościej wykonasz na bezpłatnym kalkulatorze budowlanym. Zapraszamy też do obejrzenia innych kosztorysów remontu kuchni lub innych artykułów związanych z kuchnią.

Przygotowania

Zanim rozpoczęłam remont wszystko sobie zaplanowałam, wyliczyłam, przekalkulowałam. Jestem osobą praktyczną i w późniejszej fazie remontu okazało się, że to bardzo przydatna cecha. Dlatego też polecam sporządzić sobie na początku ramowy kosztorys – nie będzie on pewnie idealny, ale pozwoli zaoszczędzić masę czasu. Gdy wiesz co masz robić, przychodzi Ci to po prostu łatwiej.

Na starcie remontu musiałam pozbyć się niepotrzebnych, archaicznych mebli. Posłużył mi do tego mój silny mąż. Samotnym kobietom radzę natomiast wynajęcie do tego celu fachowców od przeprowadzek. Pracy jest najczęściej na maksymalnie godzinę dla dwóch silnych facetów.

Koszt stosunkowo niewielki – 100 zł. Zdecydowanie nie jest to praca dla kobiety :)

Zaczynamy od kafli

Kiedy ogołociliśmy kuchnię ze zbędnych mebli, ujrzałam przed sobą obraz pustego, prostokątnego pomieszczenia o wymiarach 5 x 3,5 m. 17,5 m2 na kuchnię to dość sporo, dlatego zaplanowałam wstawić tu również mały stół i stworzyć coś na wzór kuchnio-jadalni. Zanim jednak zaczęłam cokolwiek urządzać, czekała mnie walka ze starymi kafelkami na podłodze i ścianach. Niemodne wzory z widocznymi oznakami starości postanowiłam usunąć osobiście. Nie była to praca ciężka, lecz nasunęła mi się w związku z nią jedna konkluzja – remont generalny kuchni, łazienki i innych pomieszczeń gdzie są kafelki rozpoczynajcie od ich usunięcia! Kurz powstały w wyniku kruszenia starych kafelków jest okropny i wszędobylski. Niestety nie da się tego uniknąć – również później kiedy kładzione są nowe kafelki.

I tak przechodzimy do kolejnej części mojego remontu – układanie kafli. Znajoma poleciła mi bym zrobiła to sama z mężem. „Zaoszczędzisz sporo pieniędzy” – mówiła. Jako ekonomistka – policzyłam. Okazało się, że wynajęcie specjalisty w moim przypadku było bardziej opłacalne. Ani ja ani mąż nigdy nie układaliśmy płytek i patrząc z perspektywy czasu dobrze, że zdecydowaliśmy się na wynajęcie fachowca. Pan Roman, wzięty oczywiście z polecenia,  za położenie 17,5 m2 płytek podłogowych skasował nas na 900 zł. To ponoć atrakcyjna cena zważywszy na to, że wliczone w nią było również przygotowanie podłoża. Dodając do tego sam koszt płytek – Abrila Bianco – 800 zł, za gotową podłogę zapłaciliśmy 1700 zł.

Większy koszt czekał na nas przy glazurze na ścianie – zamarzyły mi się kafelki 10x10cm. W mojej koncepcji płytki kończyły się na wysokości 150cm. Tak więc zakupiłam 22 m2 płytek Aplauz biały, a do tego 150 szt. wykończenia kwiatowego, również z serii Aplauz. Za całość zapłaciłam 2500 zł. Za uch ułożenie, oczywiście sprawną ręką Pana Romana, zapłaciłam kolejne 1500 zł. Później pomalował mi również całe pomieszczenie w promocyjnej cenie 500 zł (wliczając w to koszt farb). Łącznie położenie płytek i malowanie kuchni  pochłonęło z mojego portfela 6200 zł a ten etap remontu trwał zaledwie 4 dni.

Kupujemy nowe meble

Ponieważ w kuchni nie musiałam zmieniać nic z hydrauliki ani elektryki, z miejsca przystąpiłam do zakupu mebli. Zdecydowałam się na zamówienie mebli robionych indywidualnie na wymiar. Firma z polecenia, zachwalana była przez znajomych jako tania i solidna. Wykonała mi meble z płyty fornirowanej w cenie 1000 zł za metr bieżący – w moim przypadku wyszło za literkę L o łącznej długości 7 metrów równe 7000 zł z montażem.

Do uzupełnienia mojego nowego zestawu mebli zakupiłam również piękny, bukowy stół oraz sześć krzeseł do strefy jadalnianej. Koszt - 2500 zł.

W sumie meble kosztowały mnie równe 9500 zł. Na całość czekałam tylko 9 dni co uważam za rewelacyjny czas!

A co ze sprzętem AGD?

Na koniec pozostało dokupienie sprzętów AGD – zmywarka, płyta grzewcza i piekarnik – koszt 2500 zł. Pomimo posiadania zmywarki wybrałam jednak podwójny zlew– zapłaciłam za niego 400 zł, ale wydaje mi się, że była to dobra inwestycja. Zresztą był on wybrany już na etapie zamawiania mebli, więc miałam przygotowaną w blacie dziurę idealnie pod wymiar dwykomorowego zlewozmywaka. Kuchnia wyposażona w bardzo bogaty zestaw sprzętów AGD, w tle widzimy lodówkę, piekarnik i mokrofalę w kolorze inox - source: FLICKR.com by Bryan Design - virsago_mk2

Na koniec dokupiłam lodówkę, którą umiejscowiłam w kącie – bez zabudowy. Kosztowała w promocji równo 1899 zł, ale z pojemnością przekraczającą 220 litrów mam tyle miejsca, że sama mogłabym się tam schować w gorące dni. Z grubsza więc na sprzęty kuchenne wydałam 4800 zł.

Łączny koszt remontu kuchni

Podsumowując – kapitalny remont niemalże od A do ZET mojej kuchni pochłonął 20 500 złotych. Zdaję sobie sprawę, że jest to dużo, ale specjalnie nie oszczędzałam, a moja kuchnia też nie jest najmniejsza. W tej cenie stworzyłam swój nowy świat na naprawdę wiele lat. Patrząc na moją kuchnie to uważam, że warta była poświęconych pieniędzy i czasu.

Przypominamy, że jeżeli chciałbyś obliczyć koszt remontu Twojej własnej kuchni, najszybciej zrobisz to za pomocą naszego kalkulatora remontowego.

Remont kuchni – najbardziej przydatne porady

Kuchnia jest centrum życia domowego. To tutaj rodzina spotyka się na śniadaniu i dzieli się wrażeniami z dnia w trakcie kolacji. Tutaj zaprasza się bliskich znajomych, aby razem z nimi przygotowywać przekąski do wspólnych wieczorów. Nic dziwnego, że tak bardzo nam zależy na tym, aby była świetnie urządzona, idealnie wyposażona, modna, przytulna, wyjątkowa. Jednak koszt remontu jest dość wysoki, nawet w przypadku małej kuchni, dlatego drobiazgowo przemyśleć projekty, by stworzyć pomieszczenie, w którym będziesz się dobrze czuć przez lata.

W czasie planowania remontu kuchni, warto zrobić wstępny kosztorys. Określi on, jaki budżet możesz założyć na ten cel. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej znaleźć miejsca, w których możesz poczynić oszczędności. Warto do swoich możliwości finansowych dopasować cały pomysł na remont. Obliczając wszystkie koszty należy mieć na względzie nie tylko wielkość pomieszczenia. Remont starej kuchni może być tańszy niż nowej, ponieważ może okazać się, że będziesz mógł zostawić wcześniejsze meble lub sprzęt AGD jest jeszcze świetnym stanie. To, ile kosztuje remont kuchni, jest zależne od bardzo wielu czynników. W kosztorysie należy wziąć pod uwagę wszystkie.

Remont kuchni najmniejszym kosztem

Nie musi być to jednak ogromny wydatek. Jest kilka sposobów na to, by całe przedsięwzięcie nie zrujnowało twojej kieszeni. Przede wszystkim ważny jest pomysł na remont – jeśli będzie dobrze przemyślany i przedyskutowany z ekipą remontową, nie powinno być żadnych problemów w międzyczasie, które wymagałyby sięgnięcia po kolejne pieniądze. Dobry plan to także gwarancja, że na niewielkiej kuchennej przestrzeni pomieścisz wszystko, czego potrzebujesz.

Obojętnie, czy remontujesz dużą czy małą kuchnię, najwięcej pieniędzy zawsze pochłania sprzęt AGD. Warto przemyśleć, czy faktycznie wymaga on wymiany i rozejrzeć się za najlepszymi opcjami cenowymi. To samo dotyczy starej kuchni. Być może wystarczy tylko trochę odnowić meble, pomalować je na modny biały kolor, alby pomieszczenie nabrało nowoczesnego wyglądu. Podobnie z boazerią – można ją odnowić i przemalować, a ponownie zalśni pełnym blaskiem. To szalenie modne rozwiązanie.

Jak najtaniej wykonać remont kuchni? Sposobów jest kilka. Wśród porad najważniejsza jest ta o odpowiednim projekcie. Rysunki i plan architekta wnętrz to duży wydatek. Kuchnię można zaplanować samodzielnie. Możesz znaleźć mnóstwo inspiracji, zarówno w branżowych pismach, programach telewizyjnych, jak i w sieci. Warto także porozmawiać z osobami, które same niedawno robiły podobny remont – warto ich wypytać, gdzie można poczynić oszczędności.

A tych punktów naprawdę jest dużo. Przede wszystkim jednak musisz mieć na względzie to, że nie warto oszczędzać na jakości. Lepiej na ilości. Śliczny dekor z płytek jest za drogi? Nie wybieraj tańszego, który mniej ci się podoba albo jest mniej trwały. Kup po prostu mniej elementów ale umieść je w najbardziej wyeksponowanym miejscu. Podobnie z dodatkami i bibelotami. Naprawdę nie potrzebujesz ich wiele. Takie podejście sprawi, że remont kuchni nie będzie wcale wielkim wyzwaniem dla twojej kieszeni.