Meble kuchenne na wymiar – zobacz, na co zwrócić uwagę!

Styl mebli kuchennych – czy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Styl mebli kuchennych jest tak samo ważny, jak inne trendy wnętrzarskie. Nie powinieneś jednak wybierać mebli kuchennych wyłącznie dlatego, że są modne w danym sezonie. W następnym sezonie trendy będą już przecież nieaktualne! Właśnie dlatego zaleca się dobierać styl mebli zgodnie z własnymi upodobaniami tak, aby dopasować je do pozostałej części mieszkania. Wolisz klasyczne aranżacje? A może styl skandynawski? No, chyba że preferujesz industrialne wnętrza w stylu loftowym? Wśród mebli kuchennych z całą pewnością znajdziesz styl, który dopasujesz do swoich upodobań.

Klasyczne meble kuchenne są jasne i z reguły drewniane, więc dostosować można je do większości aranżacji. Nowoczesne meble kuchenne są z kolei przeszklone bądź laminowane, często z dodatkami aluminiowymi i stalowymi. Pamiętaj, że kuchnia posłużyć ma domownikom przez wiele kolejnych lat. Styl mebli, które wybierzesz, będzie towarzyszył całej rodzinie każdego dnia. Nie patrz wyłącznie na to, co modne. Szukaj mebli kuchennych na wymiar, wśród których będziesz się po prostu dobrze czuć.

Układ kuchni oraz dostosowanie do pomieszczenia

Kuchnia musi być miejscem, w którym wygodnie będzie można się poruszać. Warto wobec tego zadbać o poszczególne strefy, jakie powinno się w niej od siebie oddzielić. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości między poszczególnymi elementami sprawić można, że kuchnia będzie funkcjonalna. Meble kuchenne na wymiar nie mają przecież wyłącznie ładne wyglądać, ale m.in. uproszczać przygotowywanie posiłków. Koniecznie zadbaj zatem o układ swojej kuchni, którą powinno się dopasować do pomieszczenia. Możesz zdecydować się na układ kuchni:

  • Jednorzędowy – meble kuchenne ustawione będą wzdłuż jednej tylko ściany. To idealne rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni.

  • Dwurzędowy – jeżeli okna i drzwi znajdują się w pomieszczeniu po przeciwległej stronie, taki układ kuchni będzie najlepszy. Dzięki niemu zadbać będzie można o poprawną komunikację między poszczególnymi strefami.

  • W kształcie litery L – taki układ usprawnia poruszanie się między strefami, a także zapewnia swobodny dostęp do pomieszczenia. Wystająca część blatu może służyć do przygotowywania posiłków albo stanowić szykowne połączenie między np. kuchnią a salonem.

  • W kształcie litery U – to doskonały układ dla naprawdę dużych pomieszczeń. Meble kuchenne w kształcie litery U świetnie wyglądają również w otwartej kuchni, oddzielając ją od salonu.
  • W kształcie litery G – wymaga zdecydowanie większej przestrzeni niż poprzednie. Układ tego typu pozwala na jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni kuchennej, jednak problematyczne mogą być w nim granice i spora ilość narożnych elementów mebli.

  • Z wyspą – doskonała do mieszkań, w których połączone są ze sobą dwie duże strefy: salonu i kuchni. Wyspa będzie również świetnym elementem służącym nie tylko do gotowania, ale i np. spożywania posiłków.

Jak wybrać meble kuchenne? Porady, które pomogą przy wyborze kuchni

Zabudowa kuchenna – niska czy wysoka?

Wszystko zależy od tego, jak dużą przestrzeń posiadasz do zagospodarowania. W otwartych i dużych kuchniach zdecydowanie lepiej wyglądać będzie wysoka zabudowa pod sam sufit, a w mniejszych korzystniej zaprezentuje się niska zabudowa. Wyjątkowo mała przestrzeń kuchenna dobrze sprawdza się z kolei bez szafek wiszących, które zaburzają proporcje pomieszczenia.

Zabudowa pod sufit często stosowana jest w loftowych czy industrialnych kuchniach, zapewniając wiele miejsca do przechowywania różnych przedmiotów. Meble kuchenne na wymiar bez górnych szafek to z kolei same szafki stojące. Zawsze zamontować możesz nad nimi np. półki na przyprawy czy książki kucharskie. Modne są również zabudowy niestandardowe, a więc klasyczne szafki stojące z bardzo wysokimi słupkami. Jak widzisz, każdy stworzyć może aranżację kuchenną idealną dla siebie.

Wybierasz meble kuchenne na wymiar? Zobacz koniecznie nasz poradnik!
Wybierasz meble kuchenne na wymiar? Zobacz koniecznie nasz poradnik!

Wymiary i przyłącza – jak bardzo są ważne?

Najistotniejszą rzeczą przed zakupem mebli kuchennych na wymiar jest, aby zadbać o mapę z dokładnymi wymiarami pomieszczenia – tak, aby można było się w kuchni swobodnie poruszać. W wymiarach trzeba uwzględnić nie tylko szerokość, głębokość i wysokość mebli, ale też np. odległość od parapetu bądź drzwi.

Niezbędne jest również zlokalizowanie wszelkich przyłączy – wody, prądu, wentylacji. To kluczowa kwestia, którą warto zainteresować się już na etapie budowania mieszkania lub projektowania wnętrza domu. Ważne jest, aby wszystko zostało przemyślane i starannie zaplanowane. Do wody dostęp musi mieć zlewozmywak, zmywarka (również do odpływu) lub lodówka z kostkarką do lodu. Do komina wentylacyjnego przyłączyć można okap. Dostęp do prądu musi mieć z kolei każdy najważniejszy sprzęt w kuchni.

Jak dobrać urządzenia do mebli kuchennych na wymiar?

Wszystkie elementy kuchni powinny zostać dopasowane do jej układu. Musisz zwrócić uwagę również na to, aby żaden sprzęt nie zakłócał funkcjonalności przestrzeni kuchennej. Do każdego urządzenia powinieneś mieć także swobodny dostęp. Zanim zakupisz jakikolwiek ze sprzętów, zastanów się, jaki planujesz układ kuchni, ile będziesz mieć miejsca na urządzenia i których sprzętów naprawdę potrzebujesz.

Pamiętaj również o żelaznych zasadach rozmieszczania sprzętów AGD w kuchni. Obok lodówki nie powinien stać piekarnik. Okap musi znajdować się nad kuchenką, z kolei kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna nie może stać nad zmywarką. Nie zapominaj również o tym, by każdy sprzęt został poprawnie wkomponowany w meble lub między nimi – zależnie od tego, czy posiadasz kuchnię w zabudowie, czy wolnostojącą. Co to oznacza? Musisz mieć przede wszystkim łatwy dostęp do wszystkich urządzeń po to, aby móc swobodnie się między nimi poruszać.

Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego https://www.meble-bogart.pl/. Zdjęcie główne prezentuje zestaw mebli kuchennych Langen.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny