Zamiokulkas zamiolistny - czym charakteryzuje się kwiat

Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to wieloletnia roślina, która zalicza się do rodziny obrazkowatych - Araceae. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku stała się ona popularną rośliną do uprawy w doniczkach. Zamiokulkasy zamiolistne występują naturalnie w klimacie zwrotnikowym, ale spotkać je możemy również w klimacie podzwrotnikowym, w południowo-wschodniej Afryce. Naturalnym stanowiskiem dla tych kwiatów są sawanny, suche lasy podrównikowe, wilgotne lasy tropikalne i busz.

Zamiokulkasy zamiolistne złożone są dużej liczby wzniesionych ku górze liści właściwych. Pojedyncze skórzaste listki mają ciemnozielony kolor, kształtem są podłużno-eliptyczne i mogą dorastać do około 10 cm długości. Charakterystycznym elementem są również ich mięsiste ogonki zwężające się ku wierzchołkowi. Jeśli w naszym domu pojawi się ten kwiat, powinniśmy wiedzieć, że jego kwitnienie to dość rzadkie zjawisko, zwłaszcza w uprawie domowej. Natomiast w naturalnych warunkach możemy zauważyć, że roślina wypuszcza około 20 cm długości, kolbowate kwiatostany, które przybierają kremowo-biało-zielone barwy.

Jeśli zależy nam na tym, by zamiokulkas zamiolistny zakwitł w naszym domu, musimy włożyć bardzo dużo serca i wysiłku w jego uprawę i wszystko, co z tym związane. Dlatego musimy wiedzieć, jaka ziemia i stanowisko będą dla niego najlepsze, jak przebiega podlewanie zamiokulkasa, jak go przesadzać i rozmnażać, a także, jakie choroby zamiokulkasów mogą się na nim pojawić i jak z nimi walczyć. Tylko wtedy możemy mieć cień nadziei, że zamiokulkas w warunkach uprawowych zakwitnie.

Podlewanie zamiokulkasa - jak prawidłowo pielęgnować rośliny

Choroby zamiokulkasa, tak jak i choroby draceny i innych kwiatów, bardzo często spowodowane są tym, że ziemia lub stanowisko zostały dobrane niewłaściwie, a także tym, że zabiegi pielęgnacyjne nie są prowadzone odpowiednio. Jeśli nie chcemy, by nasz zamiokulkas zamiolistny nie rósł, miał żółte liście lub inne problemy, zobaczmy, jakie ma wymagania dotyczące uprawy.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, by dobrać odpowiednią ziemię. Najlepszym podłożem pod uprawę tych kwiatów będzie lekko kwaśna, próchnicza, przepuszczalna i żyzna gleba, którą wymieszamy z odrobiną piasku. Dodatkowo na dnie doniczki powinniśmy wyłożyć warstwę drenażu, która zabezpieczy korzenie rośliny przed ciągłym kontaktem z wodą.

Nie możemy zapominać, że zamiokulkasy powinny być uprawiane w temperaturze około 25 oC, ponieważ są one roślinami ciepłolubnymi. Oczywiście w okresie zimowym, ostrożnie obniżamy temperaturę do około 18-20 oC. Ważne jest też, by zamiokulkas był uprawiany w lekko ocienionym miejscu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jeśli chodzi natomiast o zabiegi pielęgnacyjne, jednym z najważniejszych jest sposób podlewania zamiokulkasa. Pamiętajmy, że te kwiaty powinny być podlewane odwapnioną i letnią wodą. Podlewanie powinno być umiarkowane, natomiast warto zadbać o stałą wilgotność gleby. Przy podlewaniu musimy zwracać uwagę też na to, by nie pochlapać liści rośliny. Z kolei nawożenie powinno się przeprowadzać co 14 dni, wykorzystując do tego płynny nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak podlewać zamiokulkasa zamiolistnego.

Choroby zamiokulkasa - co jest powodem żółtych liści

Problem z żółtymi liśćmi i innymi chorobami zamiokulkasów, bardzo często związany jest z nieodpowiednim stanowiskiem i źle przeprowadzonymi zabiegami uprawnymi i pielęgnacyjnymi. Warto wiedzieć, że rośliny, które rosną w stanowisku, gdzie nie mają dostępu do światła, mogą mieć jasnozielone lub żółte liście. Nadmierna ilość światła, że na liściach pojawią się brązowe plamy, które są efektem poparzenia. W obu przypadkach powinniśmy od razu przestawić roślinę w bardziej dogodne dla niej miejsce.

Zamiokulkas zamiolistny i zbliżenie na liście, a także porady, co oznaczają żółte liście
Zamiokulkas zamiolistny i jego uprawa oraz porady na żółte liście u zamii

Złe podlewanie zamiokulkasa to chyba jedna z najczęstszych przyczyn chorób i tego, że kwiat nie rośnie. Jeśli na liściach zauważymy dziwne plamy, może to być powodem tego, że podczas podlewania zachlapaliśmy liście roślin. Z kolei, jeśli roślina nie rośnie, a wręcz zaczyna gnić, jest to ewidentnym powodem gnicia korzeni, które jest niestety ciężkie do odratowania.

Przyczyną żółtych liści może być zarówno nadmiar wody, jak i starzenie się rośliny, które jest nieuchronnym elementem. Natomiast do opadania liści dochodzi wtedy, gdy nie zapewnimy roślinom odpowiedniej temperatury i będzie ona zbyt niska. Niebezpieczne jest też gnicie ogonków liściowych, które jest wywołane przez bakterie lub grzyby i powinno być zwalczane specjalistycznymi środkami chemicznymi.

ikona podziel się Przekaż dalej