Monstera – tropikalna roślina w polskich warunkach

Monstera to roślina pochodząca z terenów tropikalnych Ameryki Środkowej. Na naturalnym stanowisku dorasta nawet do 10 metrów wysokości. W domowych warunkach największe odmiany osiągają do 2,5 metra wysokości. Znanych jest nam kilkadziesiąt gatunków i jeszcze więcej odmian. Są one zróżnicowane pod względem wyglądu.

Niemal każdą odmianę charakteryzują przede wszystkim sercowate, skórzaste liście, o fantazyjnych i ażurowych wycięciach. Pojawiają się one wraz ze wzrostem rośliny. Nie ma ich na młodych liściach.  W naturze te wcięcia są dla monstery bardzo istotne. Chodzi o to, aby do rośliny docierała jak największa porcja światła, którego nie ma wiele w lasach tropikalnych.

Optymalna temperatura dla monstery w pomieszczeniu to około 20 stopni C. Nie zaszkodzi jej zakres od 15 do 30 stopni C. Im wyższa temperatura, tym powinniśmy bardziej zadbać o wilgotność powietrza.

Do najpopularniejszych monster uprawianych w naszych domach zaliczamy m.in. Monsterę Deliciosa o ogromnych liściach, Monsterę Adansona ‘Monkey Mask’ o niewielkich liściach, ale pokrytych bardzo gęsto ażurowymi dziurkami, Monsterę Variegata o ogromnych liściach ze wcięciami, zabarwionymi na zielono - biało.

Nowoczesny ogród przed domem – jak go zaprojektować?

Jak dbać o monsterę?

Uprawa monstery wcale nie jest trudna. Trzeba tylko pamiętać o kilku najważniejszych zasadach i wiedzieć, jak ją pielęgnować. Oto kilka z nich.

Po pierwsze stanowisko

Powinno być ono zbliżone do naturalnych warunków, czyli bez bezpośredniego nasłonecznienia. Ten kwiat nie powinien stać na parapecie, czy w pobliżu okna, gdzie większą część dnia świeci mocne słońce, bo grozi mu poparzenie liści. Miejsce musi być oczywiście jasne, a do tego światło rozproszone. Sprawdzi się najlepiej w głębi jasnego pokoju. W sytuacji, gdy będzie miała zbyt mało światła, wycięcia na jej liściach będą ubogie lub nie będzie ich wcale.

Po drugie gleba

Roślina ta wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Najlepiej by było ono mieszanką torfu, ziemi kwiatowej i perlitu. Na dół doniczki z odpływem należy umieścić również warstwę keramzytu.

Po trzecie podlewanie

Monstera preferuje umiarkowanie wilgotne podłoże. Nawet w okresie lata podlewamy ją maksymalnie raz na tydzień. W czasie zimy wystarczy raz na dwa tygodnie. Ziemia w donicy powinna być całkowicie sucha, nim ją ponownie podlejemy. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Po czwarte wilgotność powietrza

Monstera nie lubi wilgotnej ziemi, ale za to wilgotne powietrze. To także zbliża ją do naturalnych warunków. Preferuje zraszanie, które powinno mieć miejsce dwa razy w tygodniu. Aby jej liście były cały czas błyszczące, należy je również delikatnie przemywać zwilżoną szmatką. Warto, żeby woda użyta w tym celu była odwapniona.

Po piąte nawożenie

Odżywiona monstera to piękna monstera. Warto zasilić ją nawozem na wiosnę oraz co najmniej dwa razy latem. Poleca się popularne nawozy do roślin zielonych uprawianych w domu. Całkowity brak nawożenia spowoduje, że końce liści mogą zacząć brązowieć. W celu ułatwienia pielęgnacji monstery, podczas przesadzania na wiosnę można dodać do ziemi granulki nawozu długodziałającego.

Duża monstera w doniczce, a także pielęgnacja i uprawa monstery krok po kroku
Uprawa monstery i jej pielęgnacja oraz podlewanie i nawożenie monstery krok po kroku

Po szóste podparcie

Większe okazy monstery trzeba wesprzeć podpórką, kratką czy drabinką, aby mogła się piąć do góry. Dostępne są różne wielkości takich akcesoriów. Umieszczamy je w ziemi, w doniczce i opieramy lub lekko oplatamy wokół pędy z liśćmi.

Monstera w naturze pnie się po pniach drzew, do góry w kierunku słońca. Robi to za pomocą korzeni powietrznych. Pień to dla niej mocna, ale i wilgotna podpora. Dla domowej monstery także można przygotować takie warunki. Sprawdzi się w przypadku większych okazów. Na rynku dostępne są specjalne pale pokryte mchem, które umieszcza się w doniczce. Taki mech zwilżamy wodę, a będzie on stopniowo oddawał wilgoć roślinie.

Po siódme przesadzanie

Ze względu na dość szybki wzrost monstery, warto ją przesadzać do większej doniczki, kiedy widać, że tego potrzebuje. Zwykle jest to potrzebne raz na rok. U większych okazów raz na 2 lata. Przy tym zabiegu wymieniamy całą ziemię na nową. Średnica doniczki powinna być większa, nawet o kilka centymetrów od tej dotychczasowej.

Najczęstsze problemy pojawiające się w uprawie monstery

Monsterajest łatwa w uprawie i do tego długowieczna, przy zapewnieniu jej powyższych zasad pielęgnacji. Nie są one skomplikowane, dlatego jest to roślina warta uwagi. Jednak zdarzają się błędy w uprawie oraz pielęgnacji. Wszelkie niedociągnięcia będą widoczne na liściach rośliny:

  • Brązowe brzegi liści. To informuje nas o zbyt suchym powietrzu. Ważne jest zraszanie liści co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Żółte plamy na liściach. Ten objaw mówi o zbyt wilgotnym podłożu. Doniczka musi mieć odpływ i drenaż. Gdy doprowadzimy do zgnicia korzeni, monsterę można jeszcze odratować przez pobranie pędów wierzchołkowych i ukorzenić je. A jak rozmnożyć monsterę inaczej?
  • Brązowe plamy na liściach. Mówią na o tym, że monsterę zaatakowały grzyby. Dobrze jak zauważymy małe plamy i od razu zareagujemy. Wówczas pielęgnacja polega na oberwaniu chorych liści i wykonaniu oprysku. Może być gotowy ze sklepu lub opierać się na domowych składnikach np. wyciąg z czosnku.
  • Monstera wypuszcza liście bez dziur. To objaw brakuje wystarczającej ilość promieni słonecznych, ponieważ ma za ciemne stanowisko. Ponadto może jej również brakować podpory, a tego wymagają duże okazy.

Lawenda po zimie jest sucha. Co zrobić?

ikona podziel się Przekaż dalej