Dom murowany czy szkieletowy – które rozwiązanie jest lepsze?

budowa domu szkieletowego i murowanego, Obie technologie mają swoich zwolenników i przeciwników.
Dom szkieletowy czy murowany - które rozwiązanie ma więcej zalet?, fot. PAWEL/bnorbert3
ikona podziel się
Opublikowano: 04.03.2024 r., 7:06 | Autor: Barbara Ochman
Planujesz budowę domu, ale wahasz się pomiędzy budynkiem murowanym a obiektem z prefabrykatów? Oba rozwiązania mają sporo zalet i wad, których często nie jesteśmy świadomi. Czy wiesz, która technologia lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Domy szkieletowe i murowane – podstawowe różnice

Polacy przez wiele lat pozostawali wierni murowanym domom. Rodacy zawsze mieli przekonanie, że wznoszona przez nich nieruchomość powinna przetrwać wiele lat i służyć następnym pokoleniom. Jakiś czas temu świadomość mieszkańców naszego kraju zaczęła się zmieniać – coraz częściej decydujemy się na stawianie domów szkieletowych. Początkowa nieufność do tego rozwiązania zamieniła się już w trend, który zajmuje coraz pewniejszą pozycję na polskim rynku. Domy murowane i szkieletowe to dwa, całkowicie odmienne budynki. Czym właściwie różnią się te rozwiązania?

Dom murowany to niezwykle trwała budowla, która wytrzymuje dziesiątki, a nawet setki lat. Tradycyjne metody są jednak kosztowne i czasochłonne. Postawienie tradycyjnej nieruchomości zajmuje mniej więcej dwa lata. Coraz częściej zdarza się, że właściciele powstającego domu nie są w stanie udźwignąć kosztów inwestycji, przez co budowa się przeciąga i zamiast dwóch sezonów trwa o wiele dłużej. Wielu z nas to nie przeszkadza – w końcu murowany budynek musi być trwały i perfekcyjnie wykończony, ponieważ będzie nam służył przez całe życie.

Domy szkieletowe to całkowicie inne konstrukcje. Od tradycyjnych, murowanych budowli różni je bardzo wiele. Lekkie ściany można wznieść o wiele szybciej, chociaż to udogodnienie zostało przeprowadzone kosztem trwałości materiałów budowlanych. Warto zaznaczyć, że konstrukcje szkieletowe można łatwiej rozbudować oraz przystosować co zmieniających się potrzeb. Dom z lekkich materiałów będzie się nadawał do użytku przez około 50 lat – po tym okresie należy przeprowadzić gruntowny remont nieruchomości.

Które rozwiązanie jest lepsze?

W co bardziej opłaca się inwestować – w domy murowane, czy szkieletowe? Na to pytanie oczywiście nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego ostateczna decyzja zawsze powinna zależeć od upodobań i potrzeb inwestora.

Budowa domu szkieletowego jest znacznie tańsza i szybsza – lekkie ściany nie wymagają tak dużego nakładu pracy, a podtrzymujące je fundamenty mogą być znacznie węższe niż te, które trzeba wylewać przed postawieniem grubych murów. Wykończenie konstrukcji szkieletowej również okazuje się łatwiejsze i bardziej ekonomiczne, jednak niewielka waga i odporność takich materiałów ma wiele wad.

Domy z prefabrykatów o wiele gorzej akumulują ciepło – oznacza to, że cienkie ściany nie będą w stanie utrzymywać temperatury tak dobrze, jak tradycyjne domy murowane. Takie rozwiązanie może generować wyższe koszty ogrzewania pomieszczeń, a latem zmusi nas do płacenia większych rachunków za chłodzenie nagrzewanych przez słońce pokoi.

Najpopularniejszym sposobem wykończenia wnętrz w domach z prefabrykatów jest obłożenie ścian płytami kartonowo-gipsowymi. To niezwykle wygodne i błyskawiczne rozwiązanie, jednak takie ściany mogą nie wytrzymać wysokich obciążeń, jakie generuje na przykład wieszana szafka z ciężką zawartością. Budynki szkieletowe są też bardziej podatne na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

mały domek zbudowany z cegieł i desek, znak zapytania, Decyzja o wyborze materiałów budowlanych powinna być uwarunkowana naszymi specyficznymi potrzebami.
Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie, co wybrać - dom murowany czy szkieletowy?, fot. Firefly

Dom dopasowany do indywidualnych potrzeb – aspekty, które ułatwią podjęcie decyzji

Wybór technologii budowlanej powinien być uwarunkowany naszymi potrzebami oraz ograniczeniami. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na stawianie domów szkieletowych. Swoje postępowanie motywują chęcią jak najszybszego zamieszkania w nowym budynku. Dzisiaj coraz trudniej znaleźć ładną nieruchomość w dobrej cenie, dlatego obiekty zbudowane z prefabrykatów stanowią atrakcyjną opcję – w końcu koszt ich budowy jest zdecydowanie niższy. Ludzie wybierający tę technologię są świadomi, że ich dom prawdopodobnie nie będzie służył następnym pokoleniom – młodsi Polacy rozumieją, że dzisiaj ważna jest elastyczność i brak ograniczeń, dlatego dyskusyjna trwałość tego rozwiązania im nie przeszkadza.

Murowany dom to idealna propozycja dla osób marzących o własnym gniazdku, w którym można się zestarzeć. Budowa takiej nieruchomości będzie wymagała sporych pokładów cierpliwości i zasobnego portfela. Inwestycja tego typu musi być dobrze przemyślana – raz postawione ściany trudno jest przearanżować bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Murowany dom stanie się rodzinną oazą spokoju, którą pokochają także nasze dzieci, wnuki, a może nawet prawnuki.

Źródła:

  • https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-pod-klucz/a/208-dom-murowany-czy-szkieletowy
  • https://muratordom.pl/budowa/domy-drewniane/domy-murowane-domy-szkieletowe-zalety-konstrukcji-domow-aa-dpRY-jkLY-yea4.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto