Jak wybrać baterie kuchenne? Rodzaje, ceny, opinie, porady

Bateria kuchenna to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Jej zadaniem jest dostarczanie bieżącej wody do zlewu. Dzięki temu możemy myć i napełniać naczynia czy obmywać składniki potraw przed gotowaniem. Zatem dobry kran kuchenny ułatwia codzienne życie. Warto więc dowiedzieć się w jakich odmianach występuje. Opisujemy najpopularniejsze baterie i wymieniamy ich ceny. Sprawdzamy też opinie o poszczególnych produktach.

Baterie zlewozmywakowe – podział ze względu na sposób montażu

Kran do zlewozmywaka odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Dlatego musi być funkcjonalny i trwały. Na szczęście występuje w kilku wersjach i każdy znajdzie model odpowiadający swoim wymaganiom. Podstawowym kryterium podziału kranów jest sposób montażu. Patrząc pod tym kontem do dyspozycji mamy dwie odmiany. Pierwsza z nich to bateria kuchenna naścienna. Druga, obecnie bardziej popularna, to bateria stojąca zwana też sztorcową. Na początek zajmiemy się pierwszą z wymienionych odmian.

Naścienne baterie zlewozmywakowe sprawdzają się w starszych typach instalacji wodnych. W takich, w których rury są umieszczone w ścianach. Krany montuje się bezpośrednio do przyłączy wychodzących ze ścian. Owe przyłącza muszą mieć regularny rozstaw, z jednego łącza powinna płynąć ciepła a z drugiego zimna woda. Baterie zlewozmywakowe tego tupu są zazwyczaj umieszczone na wysokości 25-30 cm nad zlewem. Zapewniają w ten sposób duże pole manewru przy zmywaniu. Rozwiązanie tego typu jest coraz rzadziej stosowane. Jednakże w sklepach nadal znajdziemy ciekawe i tanie baterie zbierające pozytywne opinie.

Drugą odmianą jest wspomniany już stojący kran kuchenny. Został przystosowany do nowocześniejszych instalacji wodnych. Montuje się go na zlewozmywaku lub też przytwierdza do mebli kuchennych. Wiele zlewów ma fabrycznie przygotowane otwory pod ten element. Inaczej wygląda też podłączenie pod instalację wodną. Przede wszystkim cały system znajduje się pod zlewem, zazwyczaj w specjalnej szafce. Na zestaw instalacyjny składają się miedziane rurki lub elastyczne wężyki. Bateria kuchenna stojąca jest łatwa w montażu i w razie potrzeby można ją bez problemu wymienić. Oferuje też inne ważne walory ale o tym opowiemy nieco dalej.

Kran do zlewozmywaka – ilość uchwytów

Wiemy już jakie są podstawowe kryteria według, których dzielimy baterie zlewozmywakowe. Teraz przechodzimy do kolejnych, mających wpływ na funkcjonalność. Chodzi tu o ilość uchwytów, którymi otwieramy przepływ wody. W sprzedaży odnajdziemy klasyczny kran kuchenny z dwoma uchwytami(kurkami). Jedno pokrętło odpowiada za zimną a drugie za ciepłą wodę. By uzyskać wodę letnią musimy odkręcić oba kurki i dobrać intensywność strumienia. Taka bateria kuchenna nie jest zbyt praktyczna. Do tego zanim ustawimy odpowiedni strumień zmarnujemy sporo wody.

Kolejna opcją do wyboru jest kran z jednym uchwytem. Za pomocą pojedynczego pokrętła wybieramy intensywność strumienia i ustalamy temperaturę wody. Im dalej od środka wychylamy uchwyt tym woda staje się zimniejsza bądź cieplejsza. Za precyzyjne ustawienie odpowiada ceramiczna lub plastikowa głowica znajdująca się wewnątrz baterii. Regulacja jest zatem szybka i zapewnia oszczędność wody. Ciekawym rozwiązaniem jest też kran bezdotykowy. Nie ma on uchwytów, przepływ jest uruchamiany przez fotokomórkę. Wystarczy poruszyć w jej pobliżu dłonią lub naczyniem. Woda jest odcinana automatycznie po 2-3 sekundach bezruchu.

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką i nie tylko

Wylewka to niezwykle ważny element baterii. To z niej wypływa woda wprost do zlewu. W kranach naściennych, do dyspozycji mamy zasadniczo dwie odmiany wylewek. Pierwsze są umieszczone pod kurkami. Ich kształt jest prostu lub esowaty. Do dyspozycji mamy też wysokie, łukowate wylewki znajdujące się nad kranami. Obie wymienione wersje mogą być nieruchome lub ruchome. Te drugie są znacznie bardziej funkcjonalne. Dzięki temu zbierają pozytywne opinie użytkowników.

Jeśli chodzi o kran kuchenny stojący, to do dyspozycji mamy nieco więcej wersji wylewek. Poza tradycyjnymi rodzajami zakupimy wylewkę składającą się odcinków połączonych przegubami. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa zakres ruchów. Wylewką można dowolnie manipulować, będzie się z łatwością wyginać. Ciekawa propozycją jest też bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Jest ona przymocowana do 120 lub 150 centymetrowego przewodu, który chowa się wewnątrz obudowy. Konstrukcją przypomina prysznic i jest niezwykle funkcjonalna. Krany z taką wylewką nie są tanie choć w promocji odnajdziemy atrakcyjne ceny.

Jaki kran do zlewu będzie najlepszy jeśli zlew znajduje się przy oknie? Musi być to bateria, która umożliwi otwieranie okna. W ofertach wielu producentów odnajdziemy krany przyokienne. Mają one składaną i obrotową wylewkę. W sprzedaży znajdziemy też krany idealnie pasujące do zlewu umieszczonego na wyspie kuchennej. W takim miejscu najlepiej sprawdzi się bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Może być to też wylewka stacjonarna lecz powinna być wysoka. Warto też wspomnieć o walorach dekoracyjnych. Nowoczesne baterie mają trzy wersje powłok. Odmiany granitowe, chromowane i ceramiczne. Zatem dopasujemy je do dowolnych mebli kuchennych.

Kran do zlewozmywaka – ceny i popularni producenci

Wiemy już jakie baterie do zlewu znajdziemy w sprzedaży. Dowiedzieliśmy się też w jakich warunkach poszczególne modele sprawdzą się najlepiej. Czas teraz poznać ich ceny, które wersje są stosunkowo tanie, a które drogie. Trzeba też wspomnieć o popularnych producentach. Te informacje pomogą podjąć decyzję. Cenniki umieściliśmy w tabelce poniżej. Zatem do rzeczy.

Cennik baterii kuchennych – tanie propozycje
Bateria kuchenna ścienna

Bateria DEANTE BEF 080M – jeden uchwyt, cena koło 150 zł.

Armatura Kraków KFA 300-290-00 - dwa uchwyty, cena około 130 zł(w promocji około 120).

GROHE Concetto 32667001 – bateria zbierająca dobre opinie, jeden uchwyt, cena około 460 zł.

 

Bateria kuchenna stojąca

GROCHE BauLoo 31368000 – jednouchwytowa bateria w cenie około 230 zł.

 

SOTBE GAULA – bateria z jednym uchwytem, cena około 130 zł.

 

Teka SP 995 TG – bateria z jednym uchwytem, cena to około 400 zł.

 

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Franke Sirius Side – bateria kosztuje około 350 zł.

 

Teka ARK 938 – wylewka obracana i wyciągana, cena to około 380 zł.

 

GROHE 30305000 – cena to około 480 zł.