Kiedy kwitną piwonie?

Większość odmian (piwonia chińska, piwonia japońska, piwonia drzewiasta) kwitną na przełomie maja i czerwca. Za okres kwitnienia przyjmuje się około 4 tygodni. Niektóre odmiany kwitną nieco dłużej, inne krócej.

Na termin kwitnienia może wpłynąć sama lokalizacja sadzonki. Piwonia lubi stanowiska słoneczne, najlepiej z pełną ekspozycją. Lokalizacja od strony południowej zapewni jej szybkie kwitnienie oraz większy rozrost.

Rośliny znajdujące się na stanowiskach lekko zacienionych mogą kwitnąć nieco później. Jednak, co ciekawe, czas kwitnienia przeważnie ulega nieznacznemu wydłużeniu. Niewłaściwą lokalizacją jest natomiast stanowisko w pełni zacienione. W takich warunkach piwonia zazwyczaj nie kwitnie.

Kiedy kwitną piwonie? Najwcześniejsze odmiany

Piwonie zwane są niekiedy majówkami, bowiem to właśnie od maja rozpoczyna się okres ich kwitnienia. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy aktualnie różnorodne odmiany, które zakwitają już w kwietniu. Są to odmiany z pojedynczymi kwiatami, które najlepiej radzą sobie w lokalizacji blisko szlaków komunikacyjnych i prezentują się tam najbardziej efektownie.

Dobrym przykładem jest piwonia koperkowa z bordowymi płatkami i charakterystycznymi, intensywnie żółtymi pręcikami. Jest to roślina bylinowa o dużej odporności na działanie mrozu oraz z wyjątkowo drobnymi, przypominającymi koperek pędami.

Do innych przykładów wcześnie kwitnących piwonii należą odmiany mairei czy odmiana nosegay. To popularne rośliny bylinowe o pięknie pachnących, pojedynczych kwiatach. Wczesny termin kwitnienia oraz efektowny wygląd sprawiają, że rośliny dobrze sprawdzają się na obwódki i rabaty kwiatowe.

Odmiany o średnio wczesnym i późnym terminie kwitnienia. Kiedy kwitną piwonie?

Niektóre odmiany piwonii charakteryzują się średnio wczesnym lub późnym terminem kwitnienia. Za kwitnienie średnio wczesne przyjmuje początek czerwca. Odmiany z późnym terminem kwitnienia zakwitają pod koniec czerwca.

Delikatnie różowe piwonie na tle zielonych liści, a także kiedy kwitną piwonie, terminy kwitnienia oraz najważniejsze informacje
Kiedy kwitną piwonie krok po kroku, czyli terminy kwitnienia piownii, a także inne ważne informacje o peoniach

Polecane nawozy dla Twoich kwiatów - sprawdź je!

Do odmian o średnio wczesnym terminem kwitnienia zaliczamy większość piwonii półpełnych i pełnych. Dobrym przykładem będzie Sunny Girl kwitnąca od początku czerwca. W ofertach sprzedaży znajdziemy także interesujące odmiany krajowe, takie jak Władysława. Jest to piwonia o pełnych kwiatach, dorastająca do 55 cm. Roślina mocno się krzewi, a jej duże, jasnoróżowe kwiaty z kremowymi pręcikami zwracają na siebie uwagę. Władysława kwitnie bardzo obficie, a jednocześnie dobrze sprawdza się na rabatki czy obwódki. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Wśród odmian o późnym terminie kwitnienia znajdziemy wiele piwonii rodzimych. Wśród nich odmiana piwonii chińskiej Hania, Krystyna czy Ursynów. Są to rośliny, które zakwitają w drugiej połowie czerwca tworząc obfite, bardzo efektowne kwiatostany. Piwonia z odmiany Ursynów kwitnie tak obficie, że wymaga wzmocnienia podpórkami. Bez tego łodygi mogą załamać się pod ciężarem pełnych, dużych kwiatów.

Jak widzimy, piwonie charakteryzują się dużą różnorodnością i szerokimi możliwościami kwitnienia. W większych ogrodach często dobiera się różne odmiany, które kwitną w kilku terminach. Dzięki temu piwonie mogą zdobić nasz ogród od kwietnia aż do końca czerwca.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

Wszystkie odmiany idealnie sprawdzają się zarówno w nasadzeniach pojedynczych, jak i grupowych. Naszym zadaniem jest jedynie wybór odpowiedniego stanowiska do uprawy oraz prawidłowa pielęgnacja. Jako główny warunek udanej uprawy wymienia się słoneczną lokalizację. Piwonia najlepiej rośnie przy pełnej ekspozycji słonecznej. Niektóre odmiany radzą sobie także na stanowiskach lekko cienistych, jednak ich kwitnienie jest wtedy mniej spektakularne.

Co istotne, piwonia ogrodowa nie lubi nadmiernej wilgoci. Dlatego warto wybrać dla niej stanowisko, które nie będzie narażone na zaleganie wód opadowych. W przypadku terenów gliniastych warto także stworzyć drenaż pod korzeniami rośliny. Dzięki temu zabezpieczymy je przed nadmiernym poziomem wilgoci.

Ostatnią wartą uwagi kwestią jest dobór podłoża. Piwonia najlepiej rośnie w glebie żyznej. Do sadzenia dobrze sprawdzi się ziemia kompostowa. Na dnie wykopu możemy też umieścić obornik przemieszany z ziemią. W ten sposób zasilimy roślinę i umożliwimy jej szybszy rozrost, co w konsekwencji poskutkuje obfitym kwitnieniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny