Jak zadbać o swoją posesję? Wyjaśniamy wątpliwości prawne

Marzeniem wielu osób jest własna posesja. Kawałek terenu należącego tylko do nas, na którym możemy postawić dom. Najlepiej by miejsca było tyle by móc zaaranżować ogród. Zakup działki to dość duży wydatek, ale zdecydowanie warto go ponieść. Gdy ten krok jest już za nami przychodzi czas na kolejne ważne wyzwania. Musimy wiedzieć jak należy zadbać o nieruchomość. Praktyczne porady w tym temacie znajdują się na naszej stronie.

Własna, wymarzona nieruchomość – definicja posesji

Definicja podaje, że posesja to nic innego jak wydzielony teren stanowiący czyjąś własność. Mamy tu na myśli zarówno sam teren jak i ziemię wraz z zabudowaniami. Posesja, na której nie stoją żadne budynki może być przeznaczona do celów rolniczych lub rekreacyjnych. Na przykład, jako miejsce pod namioty czy uprawę roślin. To oczywiście nie wszystko. Jeśli nie występują żadne prawne przeciwwskazania można wybudować na działce dom jednorodzinny lub też zakład przemysłowy. My zajmiemy się tą pierwsza opcją. Jak zadbać o posesje by uniknąć kłopotów prawnych? Jakie formalności musimy spełnić? Poniżej odpowiadamy na te ważne pytania.

Wszystko zaczyna się od zakupu ziemi. Już na tym etapie można zabezpieczyć się na przyszłość. Jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji sprawdzamy stan prawny interesującej nas działki. W tym celu udajemy się do starostwa właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. W wydziale geodezji otrzymamy stosowne dokumenty. Będą to wypisy z rejestru gruntów i szczegółowa mapa określająca powierzchnię działki. Do tego dochodzi wskazanie klasy gruntu, dane właścicieli oraz numer księgi wieczystej. Oczywiście numer można uzyskać od sprzedającego. Jeśli nie będzie skory do jego udzielenie, może to oznaczać, że coś jest nie tak.

Co nam mówi księga wieczysta?

Księga wieczysta dostarczy wiele ważnych informacji na temat nieruchomości. Znając jej numer możemy samodzielnie sprawdzić najważniejsze dane. Po pierwsze zweryfikujemy czy osoba sprzedająca działkę jest faktycznie jej jedynym właścicielem. Dowiemy się też czy hipoteka nieruchomości nie jest obciążona. Warto przy okazji sprawdzić czy na działce nie ustanowiono służebność. Czy na przykład nie wytyczono drogi dojazdowej do innej posesji. W księdze wieczystej figuruje też przeznaczenie działki i to również warto sprawdzić. Może się, bowiem okazać, że grunt, na którym chcemy zbudować dom jest w rzeczywistości ziemią rolną. Jej odrolnienie to zazwyczaj kosztowny i długotrwały proces.

Dokładne sprawdzenie księgi wieczystej uchroni nas przed niemiłymi konsekwencjami prawnymi. To oczywiście nie jedyna metoda zabezpieczenia. Gdy już zabieramy się za budowę warto dopełnić wszystkich formalności. Sprawdzamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To on określa, jaki budynek możemy wznieść na danej działce. Jeśli takowego planu nie ma występujemy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Następnie dowiadujemy się czy możliwe jest podłączenie wody, kanalizacji i gazu. Przed nami jeszcze wiele formalności, które zabezpieczą naszą posesję. Więcej cennych informacji na ich temat opublikowaliśmy na naszej stronie.