Rozbiórka budynku w świetle prawa budowlanego

Musimy pamiętać, iż rozbiórka budynku podlega przepisom ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane. Powyższy akt prawny określa jakie formalności musimy wykonać przed rozpoczęciem prac. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem rodzaj rozbiórki może mieć duże przełożenie na koszt poszczególnych prac. Z kolei rozbiórka bez zgłoszenia, a tym bardziej pozwolenia może wiązać się z nałożeniem na inwestora dotkliwej kary finansowej.

Najprościej wygląda proces rozbiórki budynku na który nie trzeba uzyskiwać żadnego zezwolenia. Według aktualnych zapisów prawa bez zezwolenia możemy rozebrać tylko te budynki, których budowa nie wymagała żadnych formalności. Rozbiórka budynku bez zezwolenia to najprostsze rozwiązanie, jednak znacznie częstszą sytuacją jest konieczność wypełnienia zgłoszenia prac rozbiórkowych. Dotyczy to wszystkich obiektów budowlanych, które znajdują się przynajmniej 1m od granicy działki, a ich wysokość nie przekracza 8m. Przedłożenie zgłoszenia nie jest zbyt skomplikowane ani kosztowne. Musimy jedynie udać się do Starostwa Powiatowego i przedłożyć niezbędną dokumentację.

Najwięcej kłopotów dostarczy nam rozbiórka budynków o wysokości powyżej 8m. W tym wypadku konieczne będzie otrzymanie pozwolenia na rozbiórkę. Można się domyślić, iż tego typu działania wiążą się z koniecznością wypełnienia wielu formalności. Nasze koszty będą także dodatkowo zwiększone poprzez konieczność zatrudnienia kierownika rozbiórki.

Koszt rozbiórki domu - zobacz, ile zapłacisz za wyburzenie budynku
Rozbiórka domu ręczna przeprowadzana przez kobietę w żółtym kasku budowlanym i kraciastej koszuli z młotkiem w ręce Obsługa czytników ekranu włączona.

Ręczna rozbiórka budynku

Jest dość uciążliwa i bardzo czasochłonna jednak pozwala na odzyskanie dość dużej ilości materiałów budowlanych. Owe materiały mogą zostać sprzedane bądź użyte do budowy nowego budynku. Czasem możemy spotkać się także z sytuacją, w której firma rozbiórkowa podejmie się pracy rozbiórkowej w zamian za możliwość odzyskania materiałów budowlanych. Dzięki temu nie musimy wydawać znacznych sum pieniężnych. Jedynym minusem będzie tutaj czas kompleksowej usługi rozbiórkowej. Niestety ręczna rozbiórka budynku opłaca się jedynie w przypadku dobrze utrzymanych obiektów (najczęściej drewnianych). Materiały w większości wyeksploatowanych i zniszczonych budynków nie nadają się do odzyskania. W tej sytuacji ręczna rozbiórka będzie nie tylko czasochłonnym, ale także kosztownym przedsięwzięciem. Oferty od firm zajmujących się tego typu zadaniami możesz otrzymać wypełniając ten formularz.

Zadbaj o czystość w swoim domu - polecane produkty

Rozbiórka budynku przy użyciu ciężkiego sprzętu

Jej zaletą jest ekspresowy czas wykonania. Rozbiórka może trwać zaledwie kilka dni (czyli kilku lub kilkunastokrotnie krócej niż podczas rozbiórki ręcznej). Koszt rozbiórki budynku będzie uzależniony od rodzaju konstrukcji, grubości ścian oraz wysokości obiektu.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm oferujących prace rozbiórkowe i wyburzenia można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Podczas prac z ciężkim sprzętem prawdopodobnie nie uda nam się odzyskać żadnych materiałów budowlanych. Wszystko trzeba będzie wywieźć na wysypisko śmieci. Większość firm rozbiórkowych zajmuje się wywozem śmieci samodzielnie. Jednak warto ustalić to przed rozpoczęciem prac i podpisać szczegółową umowę. Będzie to ochrona dla inwestora. Jeśli nie podpiszemy stosownej umowy oraz nie ustalimy kwestii wywozu, wówczas może się okazać, iż cały materiał pozostanie na naszym placu. Koszt samodzielnego wywozu może być dość zróżnicowany. Największy wpływ na cenę ma odległość do wysypiska. W niektórych wypadkach wywóz może kosztować nawet 120 zł/m3.

Koszt rozbiórki domu - zobacz, ile zapłacisz za wyburzenie budynku
Wyburzony dom drewniany w wiejskim stylu po zastosowaniu ciężkiego sprzętu do wyburzania na rozległym, zielonym trawniku

Kompleksową wycenę kosztów rozbiórki domu możesz otrzymać od lokalnych firm budowlanych. Jak to zrobić najłatwiej? Skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.

Jednostkowe koszty rozbiórki budynku

Podstawą wszystkich prac rozbiórkowych jest dokładne oszacowanie rozmiarów budynku. Jednostką miary firm rozbiórkowych jest metr sześcienny kubatury obiektu (m3k). W oparciu o ten przelicznik można ustalić orientacyjną cenę rozbiórki budynku:

  • Budynek z drewna, cegły lub kamienia – jego rozbiórka pochłonie najmniej wydatków. Koszty wahają się w zależności od regionu naszego kraju i wynoszą od 20 do 35 zł/m3k.
  • Budynek z betonu – jest nieco trudniejszy do rozebrania niż konstrukcje z drewna cegły czy kamienia. Przekłada się to na widocznie wyższą cenę. Za rozbiórkę obiektów z betonu zapłacimy od 45 do 85zł/m3k.
  • Budynek z metalu – nie generuje zbyt wysokich kosztów rozbiórkowych. Cały proces trwa bardzo szybko i kosztuje pomiędzy 60, a 85 zł/m3k. Owe koszty mogą jednak zostać znacznie zmniejszone. Metal z rozbiórki można z powodzeniem sprzedać, co z pewnością będzie korzystniejsze finansowo niż opłata za wywóz materiałów na wysypisko śmieci.
  • Budynek z żelbetonu – najtrudniejszy do rozbiórki i generujący największe koszty. Za rozbiórkę obiektu z żelbetonu zapłacimy od 80 do nawet 140 zł za każdy m3k.

Do powyższych cen musimy także doliczyć koszty wywiezienia odpadów. Cena zależy przede wszystkim od oddalenia wysypiska. Jeśli znajduje się ono w odległości do 5 km, wówczas cena usługi będzie się wahała pomiędzy 40 a 90 zł/m3 odpadów. Koszt może wzrosnąć w przypadku, gdy wysypisko znajduje się w odległości do 15 km od placu. Orientacyjny cena wywozu wzrośnie wtedy do 90-140 zł/m3.

Przykładowy kosztorys rozbiórki budynku

Załóżmy iż nasz budynek jest wykonany z tradycyjnej cegły. Jego stan uniemożliwia odzysk materiałów budowlanych, dlatego decydujemy się na użycie ciężkiego sprzętu. Obiekt posiada wysokość 7m, a jego kubatura to 300 m3.

W tym wypadku wystarczy nam jedynie uzyskanie zezwolenia rozbiórki. Kierownik nie będzie potrzebny co pozwoli na zmniejszenie kosztów rozbiórkowych. Za kompleksową rozbiórkę zapłacimy pomiędzy 13.500 a 25.500 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wywóz gruzu. Zakładamy, że wysypisko znajduje się w odległości maksymalnie 5 km od naszego placu. Z wyburzenia budynku powstanie maksymalnie 100 m3 gruzu (koszt będzie się wahał pomiędzy 4.000 a 9.000 zł).

Uśredniając powyższe ceny możemy przyjąć, iż sumaryczny koszt wyburzenia budynku o kubaturze 300 m3 będzie kosztował około 26.000zł.  Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty budowy nowego obiektu, wówczas okaże się iż rozbiórka stanowi jedynie niewielką część kosztów całej inwestycji. Jest to sprzeczne z powszechną opinią mówiącą, iż rozbiórka obiektu może być niemal tak samo kosztowana jak wzniesienie nowej nieruchomości.

Oczywiście powyższy kosztorys jest jedynie poglądowy. Szczegółową wycenę rozbiórki Twojego budynku możesz uzyskać w lokalnych firmach budowlanych - na przykład za pośrednictwem usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.

Zobacz także aktualny cennik wywozu gruzu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny