Rury w domu - rodzaje, ceny, opinie i inne praktyczne informacje

Rury hydrauliczne oraz wersje przeznaczone do innych zadań występują w każdym domu i mieszkaniu. Służą do transportowania ciepła i świeżego powietrza do pomieszczeń. Używamy ich do wody, zarówno dostarczania czystej jak i odsyłania zanieczyszczonej. Można, więc śmiało stwierdzić, że bez nich codzienne życie stałoby się niezwykle uciążliwe. Warto, więc dowiedzieć się, z jakich materiałów powstają rury. Jaka są ich rodzaje i cena? W naszych artykułach znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Rury hydrauliczne – stalowe, plastikowe czy miedziane?

Rury hydrauliczne, czyli pisząc krótko do wody użytkowej, powstają w zasadzie z trzech różnych materiałów. Najstarszym typem są wersje stalowe, niegdyś powszechnie stosowane, dziś bardzo rzadko używane. Jednakże są dostępne i możemy mieć z nimi do czynienia w przypadku remontu starej kamienicy bądź bloku. W instalacjach wodnych stosowana jest stal ocynkowana, tylko ona nadaje się do transportu wody. Ten materiał przy produkcji rur wodociągowych zastąpiła miedź. Mamy, więc dostępne rury miedziane miękkie, półtwarde i twarde. Do tego mogą być cienko lub grubościenne. Więcej informacji na ich temat znajduje się na naszej stronie.

W instalacjach wodnych w naszych kuchniach i łazienkach stosuje się też rury powszechnie określane, jako plastikowe. W rzeczywistości są to różne tworzywa sztuczne. Przoduje tu PCV, czyli polichlorek winylu. Poza nim wykorzystuje się polibutylen, polipropylen, polietylen. Podstawowe zalety opisywanych rur to lekkość, łatwość montażu i atrakcyjna cena. Trzeba też pamiętać, że rury hydrauliczne na przykład z PCV nie korodują. Po stronie wad też musimy zapisać kilka przykładów. Opisywane przewody mogą odkształcać się pod wpływem ciepła. To, że są grubościenne wymaga tworzenia głębokich bruzd do ich montażu. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę.

Przewody do instalacji CO i wentylacji oraz rury przepustowe

W większości domów funkcjonuje instalacja centralnego ogrzewania. Do transportu wytworzonego przez piec ciepła służą oczywiście rury. Podobnie jak w przypadku wersji wodociągowych produkuje się je z trzech materiałów. Nadal dostępne rury stalowe, odznaczają się dużą sztywnością i małą rozszczelnością cieplną. Jednakże dość szybko korodują. Dlatego też wypierają je odmiany miedziane i plastikowe. Do instalacji CO nie nadają się tylko rury wykonane z polibutylenu. Pozostałe musza być specjalnie przygotowane do transportu ciepłej wody. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat opublikowaliśmy na naszej stronie.

Opisaliśmy już przewody do instalacji wodociągowych i centralnego ogrzewania. Teraz odpowiemy na pytanie, do czego w domu służy rura aluminiowa? Na jej podstawie konstruowany jest układ wentylacyjny. To dzięki niemu do naszych domów dociera świeże powietrze. Zatem rola rury aluminiowej jest bardzo ważna. Jednakże nie tylko aluminium jest wykorzystywane do tego celu. Wentylacje tworzy się również z miedzi, blachy kwasoodpornej i ocynkowanej a także elastycznego PCV. Warto też dowiedzieć się, do czego służą rury przepustowe. O tym jak i o innych kwestiach związanych z opisywanymi przewodami opowiadamy na naszej stronie.