Przecinarka do metalu

Zanim dowiemy się, na co dokładnie zwrócić uwagę przed zakupem piły kątowej, warto zapoznać się z jej głównym zastosowaniem. Ukośnica do metalu pozwala na przecinanie metalowych elementów pod dowolnym kątem. W rzeczywistości, w zależności od zamocowanej tarczy, piła kątowa może posłużyć do drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium. Najczęściej dzięki ukośnicy, możemy przycinać długie lub szerokie elementy.

Piła ukośnica do metalu najczęściej znajduje zastosowanie w warsztatach blacharskich, zajmujących się obróbką metalu, jak i również w zakładach budowlanych i monterskich, które wykorzystują konstrukcje oraz instalacje metalowe. Piła kątowa z wymienną tarczą do drewna znajdzie zastosowanie szczególnie w zakładach stolarskich.

Piła ukosowa - rodzaje

Właściwie wybór ukośnicy do metalu będzie zależał od doboru odpowiednich parametrów. Jednak możemy wymienić główne typy przecinarek. Do nich zaliczają się piły:

  • Ręczne - pomagają w przecinaniu oraz obróbce niewielkich elementów. Dlatego tego typu piły sprawdzą się przede wszystkim w amatorskich warsztatach, jak i również przy pracach monterskich na budowie. Ich zaletą jest jednak bardzo duża precyzja cięcia.
  • Stołowe - statyczne piły, które służą do przecinania zarówno długich, jak i szerokich elementów metalowych. Wyróżniają się zdecydowanie większą mocą w porównaniu do pił ręcznych. Dzięki temu pozwalają one na wielogodzinną oraz wyjątkowo efektywną pracą.

Warto mieć na uwadze, iż piła kątowa do metalu jest tylko jednym z głównych typów przecinarek do metalu. Oprócz niej można wyróżnić także takie narzędzia jak:

  • Przecinarki frezowe - tego typu piła przeznaczona jest do obróbki bardzo grubych elementów wykonanych z metalu. Gwarantują one wyjątkowo precyzyjną oraz równą obróbkę.
  • Przecinarki z funkcją chłodzenia - sprawdzają się w przypadku, gdy obróbka metalu powoduje jego nagrzanie, a także zmianę właściwości. Chłodzenie zapobiega wszelkim odkształceniom metalowych elementów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach do przydomowego warsztatu.

Polecane promocje na narzędzia

Piła ukośnica do metalu - porady przedzakupwe

Decydując się na zakup piły ukosowej (określana także jako przecinarka metalu), warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Dzięki temu będziemy mogli jak najlepiej dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Oczywiście dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim dokładnie celu potrzebujemy ukośnicy do metalu. Pomoże to nam omijać modele, które w ogóle nie sprawdzą się w przypadku naszych projektów.

Przy zakupie piły ukosowej, należy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj ostrza - od niego zależy, do czego piła ukosowa może być przeznaczona, ale również ma wpływ na efektywność cięcia. Do drewna i metalu mamy do czynienia z zupełnie innym typem ostrzy. W przypadku piły ukosowej nie znajdziemy ostrzy uniwersalnych, czyli przeznaczonych do każdego typu materiału.
  • Kąt pracy - piła kątowa w odróżnieniu do innych pilarek do metalu, pozwala na cięcie materiału pod określonym kątem. Najczęściej kąt cięcia wynosi od 45 do nawet 90 stopni. Możliwość regulacji, pozwala na większą elastyczność pracy. Tutaj warto zwrócić uwagę również na to, czy ukośnica do metalu pozwala na cięcie jednostronne, czy może dwustronne, które jest zdecydowanie praktyczniejsze.
  • Funkcję posuwu - w sprzedaży dostępne są modele, które posiadają tzw. posuw. Ten element pomaga przy cięciu dłuższych elementów metalowych. Dzięki tej opcji ukośnica do metalu pozwala na większą precyzję w cięciu, a także lepszą stabilność obrabianego materiału.
  • Odchylenie - ta funkcja umożliwia cięcie dwóch kątów w tym samym czasie. W związku z tym piła ukośnica do metalu wyposażona w taką funkcję sprawdzi się przede wszystkim przy precyzyjnych cięciach.

Oczywiście im droższe urządzenie, tym możemy liczyć na większy zakres dodatkowych funkcji. Jedną z takich opcji, którą warto rozpatrzyć jest laser, który pomaga nam w precyzyjnym ustaleniu miejsca przecinania. Ciekawym rozwiązaniem jest również ukośnica do metalu, która została wyposażona w specjalny worek na wióry. Jeżeli nastawiamy się na wielogodzinną pracę przy pomocy ukośnicy, dobrze jest, aby urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe źródło światła. Dzięki temu można liczyć na jeszcze większą precyzję cięcia, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Pracując często w terenie, dobrze jest się wyposażyć w dodatkowy stojak, dzięki czemu przewożenie urządzenia będzie nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze.

Ukośnica do metalu - ceny

Jeżeli już wiemy, jakimi cechami powinna wyróżniać się profesjonalna piła ukosowa, to na pewno chcemy uzupełnić swoją wiedzę, ile kosztują konkretne urządzenia. Właśnie w tym celu przygotowaliśmy specjalne zestawienie, w którym można porównać koszty zakupu pił ukośnic znanych producentów. Przecinarka metalu to zakup wart rozważenia.

Przykładowe ceny pił ukosowych do metalu

Nazwa produktu

Cena

Piła ukosowa do metalu z posuwem 1675W 305 mm DWS7800 DeWalt

3880,00 zł

Piła kątowa z posuwem 1600W 305 mm D27112 DeWalt

3599,00 zł

Pilarka ukosowa 1500W 210 mm HM80L Scheppach

349,00 zł

Holzstar KGZ 210 E piła ukośnica do drewna z funkcją posuwu

612,26 zł

Pilarka ukosowa z posuwem 1600W 216 mm GCM 8 SJL Bosch

1689,00 zł

Pilarka ukosowa z posuwem 1800W 254 mm PS254L AEG

1527,00 zł

Pilarka ukosowa z posuwem 1800W 254 mm KGS 254 M Metabo

1247,00 zł

Ukośnica z posuwem Evolution 2000 W 255 mm

848,00 zł

Ukośnica bez posuwu MacAllister 1400 W 210 mm

248,00 zł

Stół do ukośnicy Erbauer aluminiowy

498,00 zł

Ukośnica z posuwem Erbauer 1400W 216 mm

698,00 zł

Piła ukosowa z posuwem 2000W 305 mm GCM 12 GDL Bosch

3849,00 zł

Pilarka ukosowa z posuwem 1500W 216 mm KGS Metabo

847,00 zł

Pilarka ukosowa z posuwem 1800W 254 mm KGS Metabo

1197,00 zł

Pilarka ukosowa DeWalt 1300W 216 mm

998,00 zł

Holzkarft KGZ 2540 Vario - Piła ukośnica do drewna z posuwem i płynną regulacją obrotów

1844,61 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny