Wymiana okien - najistotniejsze informacje

Okna znacznie się zmieniły i unowocześniły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Posiadają one przede wszystkim wielokomorowe profile, mają także pakiety szybowe znacznie grubsze, znacznie bardziej szczelne ramy. Dzięki tym udogodnieniom i unowocześnieniom są one energooszczędne. Nowe okna wykonywane są z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium, czy PCV. Mogą mieć również różną ilość szyb, a co za tym idzie termoizolacyjność.

Warto również zaznaczyć, że bardzo się zmieniły także wymagania, które użytkownicy mają co do obsługi okien. Wobec tych zmian stare, często bardzo nieszczelne okna, które posiadają ramy wymagające ścierania, skrobania, obróbki i malowania, bardzo często będące źle zamontowane, bezwzględnie wymagają wymiany.

Istnieje bardzo duże bogactwo wyboru nowych okien, które można zamontować w domu lub w mieszkaniu w bloku. Nowe okna to także znacznie lepsza ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. przed wiatrem lub przeciekaniem wody opadowej. Mogą one również wprowadzić znacznie więcej światła do naszych pomieszczeń. Najważniejszym jest prawidłowy montaż nowych okien w miejscu starych. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Wymiana okien - instrukcja krok po kroku

Pomiar otworów okiennych

Podobnie jak w większości prac montażowych, wymiana okien nie obejdzie się bez dokładnych pomiarów. Jest to bardzo ważny etap w wymianie naszych okien, gdyż okna mogą być prawidłowo zamontowane jedynie wówczas, gdy są odpowiednio mniejsze od otworów okiennych. Na rynku dostępne są typowe wymiary okien, łatwo więc dopasować wymiary naszych nowych okien do otworów okiennych, które zostały po starych onkach.

Musimy pamiętać o tym, ażeby zachować odpowiedni luz, dylatację pomiędzy otworem okiennym a ościeżnicą okna, które będzie montowane. Dylatacja ta jest konieczna do tego, aby okna prawidłowo odkształcały się podczas ich użytkowania. Dylatacja jest również niezbędna do tego, aby wykonać w trakcie montażu odpowiednie połączenie okna ze ścianą.

Dylatacja daje odpowiednią przestrzeń do założenia kotew oraz na wprowadzenie piany i uszczelnienie. Musimy również pamiętać o tym, że jeżeli nasze stare okno wstawione zostało na styk, powinniśmy zamontować tam nowe, mniejsze okno lub odpowiednio powiększyć otwór okienny pod typowe wymiary okien. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat montażu okien.

Usunięcie starych okien i oczyszczenie otworów okiennych

Kolejnym etapem wymiany okien jest usunięcie starych okien oraz oczyszczenie pozostałych po nich otworów okiennych. Firmy montujące okna w ramach swej usługi utylizują okna z demontażu. W sytuacji jednak, gdy sami wykonujemy prace demontażowe i montażowe, sami musimy zadbać o to, by okna z demontażu zutylizować.

W trakcie przygotowywania otworów okiennych pod montaż nowych okien, należy usunąć wszystkie pozostałe luźne fragmenty zaprawy oraz tynku, które nie są związane trwale z murem, ścianą. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać o tym, że na ościeżnice naszych okien nie mogą być przenoszone żadne siły ze ścian. Oznacza to w praktyce, że ościeżnice nie mogą się bezpośrednio stykać ze ścianą. W związku z tym powinna być pomiędzy murem a ościeżnicą warstwa pianki poliuretanowej. Ma ona właściwości izolujące, amortyzujące i kompensujące różnice w naprężeniach tych materiałów. A może zainteresuje cię także artykuł opisujący montaż okna dachowego?

Wymiana okien nie musi być trudna ani skomplikowana. Trzeba mieć tylko trochę wiedzy na temat budowy okien.
Wymiana okien krok po kroku - poradnik praktyczny dla wymieniających okna

Niezwykle ważnym jest, aby otwory okienne zostały bardzo starannie oczyszczenie i wyrównane. Jeżeli po demontażu starych okien znajdują się ewentualne ubytki, należy je uzupełnić zaprawą tynkarską po wcześniejszym zagruntowaniu odpowiednim preparatem. Istotnym jest także, aby wyrównać dolną płaszczyznę otworu. W przypadku, gdy ściany są wykonane z pustaków i widoczne są ich otwarte komory, należy je zamknąć przy użyciu zaprawy ciepłochronnej lub uzupełnić dodatkową warstwą z cegły pełnej.

Jak montować okna - montaż ościeżnic

Przy samodzielnym montażu okien musimy pamiętać o zakotwieniu naszych ram okiennych w ościeżu. Okno mocowane jest za pomocą pianki poliuretanowej oraz dybli lub kotew. Decyzja o wyborze jednego z tych dwóch materiałów zależna jest od warunków budowlanych.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Oba rodzaje zamocowań są dobre, jednak mają zarówno zalety jak i wady. Fachowcy są zdania, że korzystanie z dybli daje większą stabilność osadzenia niż korzystanie z kotew. Natomiast do mocowania dolnych partii ościeżnic oraz do progów, np. pod drzwi balkonowe nie powinno się stosować dybli. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Kotwy dają możliwość montażu, nie naruszając ramy okna. Dzięki czemu ich stosowanie jest bardziej estetyczne. Zastosowanie dybli wymaga natomiast przewiercenia ramy. Montaż ościeżnic na kotwy jest znacznie bardziej pracochłonny. Musimy pamiętać o tym, że kotwy są przykręcane do profilu blachowkrętami. W murze zaś powinny być one osadzone na dwa kołki rozporowe w taki sposób, aby nie zmieniały one swego położenia.

Koszt wymiany okna

Najczęściej firma, w której kupujemy okna, zapewnia za dodatkową opłatą montaż nowych okien wraz wymianą okien starych. Cennik wymiany okien obejmuje między innymi takie czynności jak wymiana okien PCV, wymiana okien plastikowych, wymiana okna balkonowego, wstawianie okien oraz drzwi balkonowych. Warto także zapoznać się z samym cennikiem okien plastikowych bo to również jest element ważny przy planowaniu budżetu.

Cennik wymiany okien zależny jest od wielu czynników, takich jak między innymi powierzchnia i rozmiar okien, czy są to same okna, czy okna i drzwi balkonowe, jak dużo pracy należy włożyć w oczyszczenie otworów okiennych. Ceny za wstawianie okien zaczynają się od ok. 20 zł za metr bieżący. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Wymiana starych okien, zwłaszcza pochodzących sprzed przynajmniej kilkudziesięciu lat, przynosi wiele korzyści, takich jak między innymi lepsza izolacja cieplna, lepszy dostęp do światła dziennego, ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, estetyka oraz energooszczędność. Wiele firm, szczególnie tych, które prowadzą sprzedaż okien, zajmuje się ich montażem i wymianą starych okien na nowe. Wymianę okien można również przeprowadzić samemu. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach.

ikona podziel się Przekaż dalej