Budowa domu z oszczędności i etapami czy z kredytu?

Dane Narodowego Banku Polskiego z czerwca 2021 roku wskazują, że wartość zobowiązań hipotecznych udzielonych przez banki przekroczyła kwotę 556 miliardów złotych. Oznacza to, że Polacy dotychczas chętnie zaciągali kredyty, aby budować domy czy kupować nieruchomości.

Z kolei dane udostępnionych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) w 2022 roku potwierdzają, że w porównaniu do maja 2021 roku wniosków o finansowanie było ponad połowę mniej.

Czy w obliczu takiej tendencji lepiej zrezygnować z kredytu i budować się latami z oszczędności i bieżących zarobków? Sprawdź wady i zalety obu opcji, aby upewnić się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza i najbezpieczniejsza.

Budowa domu na kredyt — zalety

Budowa domu na kredyt ma przede wszystkim następujące zalety:

  • możliwość szybkiego sfinansowania inwestycji — pozwala młodym ludziom stworzyć własną przestrzeń do założenia rodziny czy rozwijania pasji;
  • oszczędności — budując i przeprowadzając się do domu w ciągu kilku miesięcy, nie musisz płacić np. za wynajem;
  • mniejsze raty i dłuższy okres kredytowania w porównaniu do kredytu gotówkowego — kredytobiorcy mogą przeanalizować różne oferty, dobierając okres kredytowania do swoich możliwości (to pozwala rozłożyć kwotę zobowiązania na stosunkowo małe raty);
  • opłacalność inwestycji — wzrost wartości nieruchomości i inflacja sprawiają, że kredyty (mimo sytuacji gospodarczej) wciąż się opłacają;
  • szeroki wybór ofert — możesz wybrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Aby kredyt zapewnił Ci powyższe zalety, powinieneś wybrać ofertę dobraną do swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Jak wybrać dobry kredyt?

Aby wybrać kredyt na miarę swoich potrzeb, należy przede wszystkim wnikliwie przeanalizować poszczególne oferty kredytów hipotecznych na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/

. Porównując je ze sobą, zwróć uwagę na:

  • kwotę pożyczki;
  • okres spłaty;
  • RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania);
  • koszt kredytu;
  • wysokość rat;
  • rodzaj oprocentowania — może być stałe lub zmienne.

Przeanalizuj także swoją realną zdolność kredytową. To zdecydowanie ułatwi uzyskanie pozytywnej decyzji w sprawie wniosku, a później także spłatę kredytu.

Wady budowy domu na kredyt

Budowa domu na kredyt ma także kilka wad. Najważniejszymi z nich są:

  • wieloletnie zobowiązanie — kredyt zaciąga się z reguły na 20, 25 lub 30 lat;
  • konieczność realizowania etapów budowy zgodnie z harmonogramem przyjętym przez bank;
  • możliwość zmiany stopy oprocentowania kredytu (w przypadku zmiennego oprocentowania);
  • obciążenie psychiczne wynikające ze świadomości zobowiązania;
  • ryzyko związane np. z utratą pracy;
  • formalności i koszty generowane przez procedurę.

Każdy z powyższych aspektów warto przeanalizować, aby upewnić się, że codzienne życie z nimi nie będzie dla Ciebie przytłaczające. Warto także pamiętać w kontekście ryzyka, że może ono zadziałać w drugą stronę. Po latach sytuacja gospodarcza i prywatna kredytobiorcy mogą nie ulec pogorszeniu, a wręcz przeciwnie — znacznej poprawie.

Budowa domu z oszczędności i etapami — zalety

Najważniejszą zaletą wynikającą z budowy domu z własnych środków jest swoboda. Możesz realizować konkretne etapy, kiedy chcesz i w jakiej kolejności chcesz. Nie musisz postępować zgodnie z zagadnieniami zawartymi w umowie i przygotowywać dokumentacji, której wymagają instytucje finansowe w przypadku zobowiązań hipotecznych.

Masz także poczucie bezpieczeństwa. Jeśli utracisz źródło dochodu lub Twoje pobory wyraźnie się zmniejszą, postęp na budowie będzie po prostu wolniejszy. Nie będziesz musiał również ponosić kosztów związanych z kredytem: prowizji, odsetek czy tych wynikających z konieczności dopełnienia formalności.

Budowa domu etapami — wady

Największą wadą budowy domu etapami jest to, że całość z reguły trwa kilka lat. Przez ten czas wielu inwestorów musi płacić czynsz za wynajem. Co ważne, pojawia się także ryzyko rosnących cen. Sporo osób zwraca uwagę na to, że gdyby kupili okna np. 3 lata temu, zapłaciliby za nie nawet kilkaset procent mniej niż obecnie.

Budując dom na kredyt, większość kluczowych etapów realizujesz w miarę szybko. Dzięki temu możesz oszacować, co i ile będzie kosztowało. To z kolei pozwala zminimalizować ryzyko nagłych, gruntownych zmian w budżecie.

Ograniczone możliwości finansowe często przekładają się również na konieczność podejmowania niekorzystnych dla inwestorów decyzji. Z reguły dotyczą one np. jakości materiałów budowlanych czy zakresu prac, które można zrealizować z własnych środków.

Budowa domu na kredyt czy etapami i za własną gotówkę? Odpowiedź na to pytanie wymaga wnikliwej analizy własnej sytuacji finansowej, ryzyka, a także możliwości. Powyższe zestawienie wad i zalet będzie pomocne w podjęciu najkorzystniejszej dla Ciebie decyzji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej