Jak wyregulować okna przed wiosną, by korzystanie z nich było efektywne?

Regulowanie okna, jak przekłada się na komfort użytkowania pomieszczenia?
Dlaczego regulacja okna ma znaczenie?, fot. Marina Gordejeva
ikona podziel się
Opublikowano: 07.03.2024 r., 17:02 | Autor: Adrian Kowalczyk
Okna to nieodłączny element wyposażenia praktycznie każdego rodzaju pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że wybrane plastikowe modele – najbardziej obecnie popularne – można regulować w taki sposób, by korzystanie z nich o określonej porze roku było jak najbardziej efektywne. Na czym dokładnie to polega?

Jak sprawdzić, czy okna posiadają funkcję regulacji?

W jakim celu warto regulować okna? Przede wszystkim dla korzyści finansowych. Jeśli bowiem zimą pozostaną odpowiednio szczelne, ciepło nie będzie „uciekać” na zewnątrz, a Ty zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Z kolei wiosną można ustawić je w taki sposób, by zapewniały pożądaną wentylację, ułatwiając przetrwanie upałów. Jeśli więc dotychczas nigdy nie korzystałeś z obu tych funkcji, czas najwyższy to zmienić.

Jeżeli chcesz przekonać się, czy okna w danym pomieszczeniu umożliwiają ich regulację, zwróć uwagę na kształt posiadanych przez nie zaczepów. Gdy okaże się, że jest on okrągły lub sześciokątny, będzie to dla Ciebie dobra informacja. Pamiętaj jednak, że musisz pozyskać także inną, przypatrując się symbolowi graficznemu obecnemu na wspomnianych zaczepach – kresce oraz kropce. Dlaczego mają one tak duże znaczenie? Już wyjaśniamy.

Jeżeli kreska znajduje się w pozycji równoległej względem podłoża, oznacza to, że okna w danym momencie są dostosowane do pracy w trybie zimowym. Kropka zaś w takiej sytuacji powinna być ulokowana możliwie jak najbliżej uszczelki, w którą zostało wyposażone okno. Gdy nadejdą już jednak cieplejsze dni, warto obrócić element umożliwiający regulowanie docisku o 180 stopni. Wówczas zapewnisz sobie lepsze warunki w konkretnym pomieszczeniu do tego, by przetrwać w nich nawet najwyższe temperatury powietrza.

Okna dwu- czy trzyszybowe – które z nich wybrać? Kliknij i sprawdź!

Regulowanie okna – jak to zrobić?

Wiesz już, jak rozpoznać, czy wybrane okno jest wykorzystywane w taki sposób, by było to możliwie jak najbardziej efektywne w czasie trwania danej pory roku. Jak się jednak zapewne domyślasz, trudno jest najczęściej dokonać jego regulacji bez użycia odpowiednich narzędzi. Warto zatem ponownie zwrócić uwagę na wspomniane już zaczepy, które przypominają niewielkie grzybki bądź trzpienie.


Ostatnie z wyżej wymienionych najłatwiej jest uregulować za pomocą klucza typu imbusowego. Do grzybków będzie z kolei najbardziej pasować inny rodzaj klucza – płaski. Czasami zdarza się, że okno można odpowiednio ustawić za pomocą wyłącznie swoich dłoni, ale jest to jednak wciąż dość rzadkie zjawisko. Gdyby jednak okazało się, że dane okna da się uregulować palcami, wystarczy chwycić zaczepy, a następnie z wyczuciem pociągnąć do siebie i przekręcić.


Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko przekonać się, czy wprowadzone zmiany w zakresie regulacji okna przyniosą oczekiwane przez Ciebie efekty. Już teraz możesz być jednak pewien, że pewna różnica będzie wyczuwalna. Zimą łatwiej unikniesz irytującego świszczenia wiatru, a latem ciepłe podmuchy sprawią, że cyrkulacja powietrza ulegnie usprawnieniu. Ty zaś w końcu poczujesz się w swojej kuchni, sypialni czy salonie w pełni komfortowo.

 
Kiedy wymienić okna plastikowe? Kliknij i sprawdź, co na to wskazuje!

Kobieta przy oknie, na czym polega regulowanie okna?
Po czym poznać, że okno posiada funkcję regulacji?, fot. F8 \ Suport Ukraine

Źródła:

  • https://deccoria.pl/artykuly/porady-domowe/jak-zadbac-o-okna-na-wiosne-25-5389
  • https://faktypilskie.pl/pl/640_artykuly-sponsorowane/26286_regulacja-okien-plastikowych-jak-regulowac-okna-pcv.html
  • https://kurierlubelski.pl/przestaw-swoje-okna-na-tryb-letni-jak-ustawic-regulacje-tak-poprawisz-wentylacje-w-domu-i-zapomnisz-o-zaparowanych-szybach/ar/c9-17629461
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto