Dopłaty także do wynajmu mieszkań. Sprawdź, czy możesz je otrzymać!

Przekazanie kluczy do mieszkania. Jak skorzystać z dopłat do wynajmu?
Kto i po spełnieniu jakich warunków może otrzymać dopłaty do wynajmu mieszkania?, fot. Paweł Kacperek
ikona podziel się
Opublikowano: 17.02.2024 r., 17:00 | Autor: Adrian Kowalczyk
Posiadanie własnego „em dwa” to wciąż marzenie nie do zrealizowania dla milionów Polaków. Z tego względu znaczna ich część zmuszona jest do wynajmowania lokali. W ramach programu rządowego „Mieszkanie na Start” mają jednak szanse otrzymać finansowe wsparcie od państwa, które powinno pomóc im w opłacaniu comiesięcznego czynszu. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Kto może otrzymać dopłaty do wynajmu w ramach „Mieszkania na Start”?

Mieszkanie na start” to jeden z flagowych programów Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Nie powstał on wyłącznie z myślą o osobach dążących do nabycia na własność określonego lokalu, ale też tych, które mogą pozwolić sobie wyłącznie na wynajem. Będąc jego beneficjentem, otrzymuje się finansowe wsparcie od państwa, które ma na celu pomóc w opłacaniu comiesięcznego czynszu za możliwość użytkowania danego lokalu.

Jakiego rodzaju lokale mogą być najmowane przez osoby korzystające z „Mieszkania na Start”? Nowo powstałe bądź przeznaczone do użytku po rewitalizacji, a także przekazane na rzecz gminy przez inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt”. Trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy, kto wyrazi chęć skorzystania z opisywanego programu wsparcia, uzyska gwarancję jego otrzymania. Najważniejszym kryterium są bowiem dochody osiągane przez osoby ubiegające się o pomoc.

Na wsparcie finansowe mogą liczyć ludzie młodzi, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz seniorzy, którzy osiągają dochody określane jako niższe lub umiarkowane. Należy spełnić też inne kryteria. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie gov.pl, czyli oficjalnym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, są to między innymi:

  • posiadanie polskiego obywatelstwa lub – w przypadku cudzoziemców – przebywanie na terenie naszego kraju np. w związku z wykonywaniem określonej pracy;
  • wynajmowanie mieszkania, które kwalifikuje najemcę do otrzymywania dopłat w wyniku umowy zawartej między daną gminą a BGK – Bankiem Gospodarstwa Krajowego;
  • posiadanie określonej zdolności czynszowej, pozwalającej w sposób terminowy uiszczać opłaty, których nie obejmują środki finansowe otrzymywane w ramach programu „MnS”.

Co zrobić, żeby otrzymać dopłaty do wynajmu mieszkania?

Spełniając wszystkie wymienione przez nas (i na stronie gov.pl) kryteria, nie pozostaje nic innego, jak złożyć wniosek o uzyskanie wsparcia od państwa. Należy zostawić go w odpowiednim urzędzie gminy. Wcześniej trzeba jednak uzyskać dokument będący potwierdzeniem zawarcia umowy najmu bądź podnajmu (ewentualnie zobowiązującą do jej podpisania w przyszłości) lokalu spełniającego kryteria, o których już wspominaliśmy.

Należy pamiętać, że nie wszystkie władze gminy w Polsce są w stanie zapewnić ich mieszkańcom możliwość skorzystania z programu „Mieszkanie na Start”, a tym samym dopłaty do najmu. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy jest taka możliwość, kontaktując się bezpośrednio z odpowiednim urzędem. Jeżeli okaże się, że istnieje ona, wówczas osoba składająca wniosek zostanie dopisana do listy ewentualnych beneficjentów „MnS”. Przy składaniu wniosku potrzebne będą również oświadczenia dotyczące m.in. liczby osób w gospodarstwie domowym czy wysokość osiąganych dochodów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i osoba dążąca do skorzystania z programu zostanie jego beneficjentem, wysokość płaconego przez nią czynszu ulegnie korekcie na jej korzyść. Co to oznacza? Możliwość płacenia mniejszych pieniędzy za użytkowanie danego lokalu, ponieważ część dotychczasowych zobowiązań zacznie pokrywać gmina. Co warte podkreślenia, stan ten może potrwać nawet do 15 lat.

Czy zakup mieszkania pod wynajem to opłacalna inwestycja? Sprawdź!  

Widok z góry na osiedle mieszkaniowe. Co zrobić, żeby móc na nim zamieszkać?
Czy dzięki wsparciu państwa dostęp do mieszkań będzie łatwiejszy?, fot. DarSzach

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-na-start
  • https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6466858,mieszkanie-na-start-kiedy-warunki.html
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mieszkanie-na-start-i-tanie-mieszkania-na-wynajem-Resort-podaje-szczegoly-8691969.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto