Jaką baterię umywalkową warto kupić? Przydatne wskazówki

O tym musisz pamiętać, wybierając baterię łazienkową!

Na rynku można kupić wiele ciekawych modeli baterii łazienkowych. Niektóre z nich mają specjalne żłobienia, inne są chromowane albo z przedłużaną wylewką. Można również znaleźć baterie ze stałym, ale i ruchomym kranem, które zróżnicowane są pod względem sposobu ich montażu. Wśród baterii dostępnych w sklepach z armaturą łazienkową dostępne są bardzo designerskie elementy, które pełnić mogą nie tylko praktyczną funkcję, ale i stać się prawdziwym elementem ozdobnym pomieszczenia. Zanim zdecydujesz się jednak na konkretny model, zawsze zwracaj uwagę na jakość wykonania armatury. Najważniejsze bowiem, aby bateria działała bezawaryjnie przez jak najdłuższy czas – najlepiej przynajmniej przez kilka lat.

Weryfikacja materiału baterii umywalkowej to podstawa. Większość dostępnych na rynku modeli jest z mosiądzu będącego odpornym na korozję i z właściwościami przeciwbakteryjnymi. Charakteryzują się one również świetnym przewodnictwem ciepła. Można zatem śmiało powiedzieć, że mosiądz to doskonały wybór, jeśli chodzi o armaturę łazienkową. Świetną alternatywą dla mosiądzu będzie też stal nierdzewna. Taki materiał szybko nie ulega korozji i wyróżnia się znakomitą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Stal jest twarda, zatem ciężko o jej odkształcenie. Poza tym pięknie się mieni, gdyż zwykle polerowana jest na wysoki połysk, a także dodatkowo wykańczana chromem. Dzięki temu bateria jest bardziej wytrzymała i osłonięta przed powstawaniem brzydkich zacieków.

Typy uchwytów w bateriach umywalkowych

Czy wiesz, że baterie umywalkowe dzielą się nie tylko pod względem materiału wykonania, ale też typu uchwytu? Wśród armatury łazienkowej wyróżnić można baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe i bezuchwytowe (bezdotykowe). Pierwszy rodzaj można przymocować do korpusu baterii, obok niej, za wylewką lub całkiem samodzielnie. Drugi rodzaj potrzebuje z kolei dwóch osobnych wyjść w umywalce – jednego do montażu wylewki, a drugiego do dźwigni. Czym dokładnie różnią się od siebie wszystkie typy uchwytów?

  • Jednouchwytowe – łatwo można wyregulować z nimi temperaturę i ciśnienie wody. Aby woda płynęła takim samym strumieniem, wystarczy przesunąć uchwyt na tej samej wysokości z jednej na drugą stronę. Można też sprawniej obsługiwać jednouchwytową baterię, gdy masz np. brudną rękę. Design baterii umywalkowej zwykle jest minimalistyczny, więc to idealna opcja dla miłośników takich właśnie wnętrz.
  • Dwuuchwytowe – bateria tego typu ma dwie dźwignie albo kurki. W jednym jest zimna, a w drugim gorąca woda. Aby ustawić temperaturę, trzeba zatem odkręcić dwa kurki na odpowiednim poziomie. To mniej wygodna opcja niż w jednouchwytowej baterii. Jednak armatura z dwoma uchwytami jest znacznie bardziej designerska, dzięki czemu świetnie nada charakter całej łazience.
  • Bezdotykowe – czyli bezuchwytowe baterie łazienkowe. Nie musisz nic wciskać i dotykać, aby puścić z niej wodę. Strumień wypłynie po załączeniu się czujnika ruchu, więc armatura zadziała na zasadzie fotokomórki. Bateria sama się wyłączy, gdy odsuniesz spod niej dłoń. Ewentualnie zrobi to sama po kilku sekundach. To zdecydowanie najbardziej higieniczne rozwiązanie.

Nie zapominaj również o głowicy baterii! Dostępne są zarówno ceramiczne, jak i uszczelkowe. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że ceramiczne są znacznie lepsze. Nie dość, że są bardziej wytrzymałe, to w dodatku rzadziej się psują. Kosztują przy tym podobnie jak baterie z głowicą uszczelkową. Wybór głowicy jest bardzo ważny, bo to od jej poprawnej pracy zależeć będzie, czy bateria umywalkowa będzie przeciekać, czy też nie. W tym miejscu znajdziesz wysokiej jakości baterie łazienkowe z ceramiczną głowicą: TUTAJ.

Bateria łazienkowa, krok po kroku – sprawdź, jak wybrać najlepszą!

Na te rodzaje baterii umywalkowych warto zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych parametrów każdej baterii umywalkowej jest metoda jej montażu. Właśnie ona wpływa bowiem na całą funkcjonalność łazienki, a także jej aranżację. Montaż musi być dopasowany do rozmiaru umywalki, a także wielkości całego pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje ścienna, czyli natynkowa bateria. Montuje się ją do gotowych wyjść wody w ścianie – wówczas stanowi ona jeden spójny element. Mogłoby się zdawać, że jest wmontowana w płytki naścienne, bo na nich wisi. To bardzo minimalistyczne, efektowne i jednocześnie estetyczne rozwiązanie. Na taką baterię nie trzeba zbyt wiele miejsca, więc idealnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach kąpielowych.

Drugą propozycją jest bateria umywalkowa podtynkowa, którą również mocuje się na ścianie. W tym przypadku składa się ona jednak z dwóch części – jedna zainstalowana powinna zostać w ścianie, a druga na zewnątrz. Widoczna pozostanie dźwignia z wylewką, co da jeszcze bardziej minimalistyczne wrażenie. Wszystko dlatego, że pod kafelkami ukryje się również głowica baterii z korpusem. Kolejna wśród dostępnych na rynku jest bateria stojąca. Instaluje się ją w otworze umywalki. W szafce możesz schować jej część montażową, choć równie dobrze możesz zostawić ją też na widoku. Przy takiej armaturze będziesz mieć ograniczony dostęp do użytkowej części ceramiki, jednak już otwarty do m.in. syfonu. Gdy dojdzie więc do awarii zlewu, z taką baterią lepiej będzie dostać się do poszczególnych stref umywalki. Warto zwrócić też uwagę na modele wolnostojące baterii łazienkowych. Montuje się je na podłodze lub w blacie szafki pod umywalką. To jedna z najbardziej designerskich baterii, pasująca zwłaszcza do okrągłych zlewów na blacie.

Sprawdź także ten artykuł z najlepszymi sposobami na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej.

Która bateria łazienkowa jest najlepsza?

Ciężko powiedzieć, która bateria umywalkowa jest najlepsza. Wiele zależy bowiem nie tylko od funkcjonalności i materiału armatury, ale też osobistych preferencji. Najlepiej przyjrzeć się cechom wybranych modeli baterii i porównać je pod różnymi względami. Najważniejsze, żeby każda bateria pozwalała bez problemu otwierać dopływ wody na czas. Na pewno umożliwia to tradycyjna bateria, która nie wymaga np. wymiany akumulatorów czy dostępu do sieci. Z kolei większość usterek jesteś naprawić w niej samodzielnie, gdyż mechanizm klasycznej baterii jest naprawdę bardzo prosty.

Przy bezdotykowych bateriach jest higieniczniej niż w klasycznych, a także oszczędniej pod względem ilości zużywanej wody lub energii do jej podgrzewania. Trudniej będzie jednak dostać się do baterii bezdotykowej, gdy ulegnie awarii. Wybierając baterię, pamiętaj o określeniu swoich oczekiwań i upodobań. Armatura musi ci się podobać zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Warto zachować odpowiednie proporcje między jednym a drugim. Najlepsza rada? Obejrzyj kilka modeli baterii łazienkowych, porównaj je i wtedy zdecyduj, która z nich będzie najlepszym rozwiązaniem do łazienki.

ikona podziel się Przekaż dalej