Sprawność całego systemu chłodniczego, grzewczego czy wentylacyjnego w dużej mierze zależy od stanu izolacji. Choć to niezmiernie ważny element, użytkownicy budynków często nawet nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Izolacje powinny dobrze zabezpieczać instalacje przez lata: zapewniać utrzymanie ciepła i minimalizować straty energii, tym samym zmniejszając wydatki na ogrzewanie, zapobiegać dyfuzji pary wodnej i wyciszać hałasy dobiegające z instalacji. By naprawdę skutecznie spełniały swoje zadanie, otuliny same muszą być wytrzymałe i odporne, a w razie potrzeby - odpowiednio chronione. Niektóre czynniki zewnętrzne mogą bowiem narazić izolacje na utratę ich pożytecznych właściwości.

Uszkodzenia mechaniczne

Podatne są na nie fragmenty izolacji instalacji, które nie są ukryte w ziemi, ścianach czy podłogach. Niektóre typy otulin - np. pianka poliolefinowa - są wyjątkowo odporne na takie zniszczenia. Jeśli jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że izolacje mogą podgryzać szczury, myszy albo ptaki warto zastanowić się nad dodatkowym ich zabezpieczeniem - choćby w postaci aluminiowej powłoki lub farby. Niestety nawet najbardziej odporne i najlepiej chronione izolacje nie wytrzymają celowych prób zniszczenia ich przez ludzi. Ryzyko tego typu szkód występuje głównie w miejscach ogólnodostępnych, gdzie instalacje są odsłonięte, np. na placach budowy.

Temperatura

Niektóre otuliny kruszą się albo topią pod wpływem wysokiej temperatury. To zjawisko może występować w instalacjach grzewczych oraz solarnych. Dlatego najbezpieczniej jest stosować takie izolacje, które charakteryzują się szerokim zakresem temperatur pracy. Tutaj skuteczna będzie pianka poliolefinowa. Chroni instalacje zarówno w temperaturach bardzo niskich, sięgających nawet -80°C, jak i wysokich, dochodzących do 95°C.

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV jest szkodliwe nie tylko dla człowieka. Intensywna ekspozycja na jego działanie może degradować izolacje, sprawić, że nie będą pracować tak wydajnie jak wcześniej, a nawet że ulegną zniszczeniu.

- Promieniowanie UV może obniżyć elastyczność otulin, przez co mogą zacząć pękać i się kruszyć. Lepiej przeciwdziałać niż stawać przed koniecznością wymiany całej izolacji. Warto więc stosować otuliny, które są odporne na promieniowanie UV oraz specjalne farby, które jeszcze wzmocnią te właściwości, a przy tym sprawią, że instalacja będzie się dobrze prezentować - radzi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager w firmie Thermaflex Insulation Europe.

Kondensacja

Osadzająca się na powierzchni wilgoć szkodzi rurom, potrafi wnikać też z zewnątrz w materiał izolacyjny. Początkowo efekty są niewidoczne, z czasem jednak otulina zupełnie przestaje spełniać swoje zadanie. Pojawia się korozja, z sufitów czy ścian zaczyna kapać woda, tworzy się tam grzyb. Nie ma takiego ryzyka, gdy zastosowana zostanie izolacja o zamkniętej strukturze komórkowej, czyli najlepiej z pianki poliolefinowej czy kauczuku. Takie izolacje nie chłoną wilgoci i nie odkształcają się pod jej wpływem, dlatego właśnie zaleca się je przy instalacjach chłodniczych.

Substancje chemiczne

Woda może przenosić substancje, które źle oddziałują zarówno na elementy budynku, jak i na mające z nimi bezpośredni kontakt izolacje. Szkodliwe mogą być związki chemiczne wytwarzane naturalnie, na skutek zachodzących reakcji chemicznych, obecne w wodzie gruntowej, ściekach czy w środkach chemicznych. Na szczęście otuliny nowej generacji w większości są już na to odporne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się również jako zabezpieczenie dla rurociągów.

Agresywne substancje chemiczne zawarte są również np. w wodzie morskiej. Przyczyniają się do tworzenia korozji galwanicznej, potrafią także rozpuszczać niektóre materiały. Dlatego izolacje morskie stosowane na statkach muszą spełniać dodatkowe wymagania oraz być zatwierdzone zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Izolacja w dobrej formie

Stojąc przed wyborem izolacji warto po prostu postawić na jakość. Wytrzymałe, sprawdzone materiały są bowiem najlepiej zabezpieczone przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami. Dzięki temu same są w stanie skutecznie chronić rury przez wiele lat.

Materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej