Czynniki, które wpływają na czas remontu łazienki

Przebieg typowego remontu łazienki

 • Planowanie - Po podjęciu decyzji o generalnym remoncie łazienki, przychodzi czas na planowanie nowego wnętrza. Korzystając z porad fachowców albo inspiracji z poradników internetowych, należy pomieszczeniu nadać nowoczesny i funkcjonalny wygląd. Często właściciel mieszkania z łazienką do remontu nie ma nawet wyobrażenia o tym, jakie istnieją możliwości rozwiązań i wyposażenia.
 • Demontaż – Po zakończeniu etapu planowania i pomiarach dokonanych na miejscu, zamawia się wszystkie potrzebne artykuły. Po ich dostawie, prace mogą ruszyć z miejsca. Pierwszym krokiem w procesie remontowym jest demontaż. A to oznacza, że praktycznie wszystko trzeba z łazienki usunąć. Stare obiekty - wanna, umywalka, kabina prysznicowa, spłuczka, WC, grzejniki i armatura – zostają zdemontowane i usunięte. Podłoże po płytkach ściennych i podłogowych (albo innej wykładzinie) trzeba uzupełnić i wyrównać. Trzeba zasięgnąć informacji, gdzie wyrzucać gruz i inne odpady poremontowe. Pytanie, jaki wałek do gładzi, tapety, czy farby, to już inny temat, z którym powinien zapoznać się wykonawca robót.
 • Przewody elektryczne i hydrauliczne – Aby uniknąć awarii, rury wodne powinny być wymienione po 30 latach.  Wymiany dokonuje się w ramach remontu. Ewentualnie przekłada się istniejące przewody, jeśli zmienia się ustawienie obiektów. Gniazdka elektryczne, wyłączniki i światła trzeba dostosować do nowego planu i w miarę potrzeby uzupełnić. Wymaga to oczywiście odpowiedniego zagłębienia w ściany.
 • Tynkowanie – Na zakończenie przekładania instalacji wykonuje się tynkowanie i wygładzanie powierzchni ścian i podłogi. Podłogę przygotowuje się do położenia wykładziny. Montuje się wannę względnie kabinę prysznicową. Należy zwrócić uwagę na dokładne uszczelnienie, aby wilgoć nie wnikała w głąb podłogi.
 • Układanie płytek – W zależności od wielkości wykładanej powierzchni, ta praca trwa dosyć długo. Potem następuje ewentualne malowanie.
 • Montaż końcowy – Na zakończenie na swoje miejsca trafiają obiekty sanitarne, jak WC i umywalka. Zamontowane zostają lampy, wyłączniki, gniazdka i wieszaki na ręczniki.
 • Sprzątanie i odbiór robót

Czynniki spowalniające prace remontowe łazienki

 • Dotychczasowy stan łazienki – Łazienka z lat dziewięćdziesiątych i łazienka marzeń to wizje mocno od siebie oddalone. Dobra wiadomość jest taka, że ta odległość jest do pokonania. Zła – że remont łazienki długo potrwa. W starym budownictwie wymiana rur wodociągowych i odpływowych, płytek i urządzeń wentylacyjnych jest ważną inwestycją w bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę.
 • Zmiana urządzenia łazienki – Najprostszym sposobem na oszczędność czasu podczas remontu łazienki jest pozostawienie istniejącego układu elementów sanitarnych. W przypadku małych pomieszczeń, ze względu na istniejące przewody, odległości i wymiary możliwe są jedynie ograniczone zmiany i udogodnienia. Najlepiej jest poradzić się fachowca, ile trwa remont łazienki w ograniczonym stopniu, i czy jest to dalszej perspektywie opłacalne.
 • Termin dostawy płytek i wyposażenia łazienki – Brak wszystkich materiałów i elementów wyposażenia może wpłynąć znacząco na czas remontu. Aby projekt był realizowany zgodnie z planem, a fachowcy mieli do dyspozycji potrzebne materiały, należy zamówienia złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Nowa instalacja elektryczna – Podświetlona szafka łazienkowa, kabina prysznicowa z wentylacją, elektryczne szczotki do zębów itd. wymagają przeróbki dotychczasowej instalacji. Tego punktu programu remontu nie należy lekceważyć, ponieważ nie chodzi tylko o czas potrzebny do zmiany instalacji: inne prace w łazience można wykonywać dopiero po zakończeniu elektryki.
 • Płytki ceramiczne – Jeśli przyjąć przeciętny czas remontu łazienki równy 150 godzin, to istotny udział w tej liczbie ma właśnie układanie płytek. Pracochłonność zależy tutaj od wielkości płytek, wzoru ich układania i wymiarów (przycinanie na wymiar jest czasochłonne).

Ile trwa remont łazienki?

Przykładowy przebieg kompletnego remontu łazienki

Czas potrzebny do przemiany starej łazienki w nowoczesne pomieszczenie sanitarne zależy od wielu czynników. Można orientacyjnie przyjąć, że waha się on od połowy do półtora miesiąca i więcej. Właściwe prace remontowe trwają z reguły dwa tygodnie. Źródłem zakłóceń płynnej pracy mogą być niespodziewane przeróbki przyłączy i przewodów.

 • Poniedziałek – zerwanie płytek, demontaż urządzeń. W miarę możliwości, rozpoczęcie nowych instalacji.
 • Wtorek – kontynuacja układania rur, równolegle prowadzenie robót elektrycznych.
 • Środa – według potrzeb kontynuacja instalacji albo początek tynkowania i wygładzania.
 • Czwartek – prace murarskie i tynkarskie, wyrównanie ścian.
 • Piątek – końcowe prace murarskie i tynkarskie, wykonywanie na przykład wylewki.
 • Sobota, niedziela – pomieszczenie wysycha w weekend.
 • Poniedziałek – układanie płytek: najpierw na ścianach, potem na podłodze.
 • Wtorek – dalszy ciąg prac glazurniczych.
 • Środa – fugowanie płytek.
 • Czwartek – prace hydrauliczne i elektryczne, montowanie armatury, sprzętu, oświetlenia.
 • Piątek – malowanie, uszczelnianie, sprawdzanie instalacji – koniec remontu.

Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak najtaniej zrobić remont łazienki.Remont kapitalny łazienki – przebudowa i wykończenie na nowo

Często używa się wymiennie pojęć „remont łazienki” i „renowacja łazienki”, jako synonimów. W praktyce renowacja pomieszczenia oznacza poprawienie jego optycznego wyglądu i zmiany raczej powierzchowne. Naprawy upiększające, jak malowanie, tapetowanie, czy ułożenie nowej wykładziny podłogowej zapewniają zmianę wyglądu pomieszczenia. Często nasuwa się tutaj pytanie, co położyć na stare płytki w łazienkach, jak wymienić szafki albo oświetlenie.

Kompleksowy, generalny remont łazienki wiąże się z przywróceniem jej do stanu quasi surowego: usunięcie płytek i obiektów sanitarnych, odsłonięcie rur itp. Po tym następuje urządzenie i wykończenie pomieszczenia od podstaw. Położona zostaje wykładzina ścienna i podłogowa, zamontowane nowoczesne instalacje sanitarne, ewentualnie wymienione okna o drzwi. Po takim remoncie łazienka nie tylko nabiera odpowiedniego wyglądu, ale zyskuje też wysoki komfort użytkowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny