Izolacja warstwy podłogi pod ogrzewaniem wodnym

Przygotowanie warstwy podłogi pod podłogówkę

Ogrzewanie podłogowe dawno już przestało być synonimem luksusu i jest coraz częściej stosowane w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Oddawanie ciepła do pomieszczenia przez dużą powierzchnię podłogi wykazuje wiele zalet. Zapewnia mieszkańcom komfort cieplny poprzez bardzo korzystny rozkład temperatur: wyższe wartości w strefie nóg i niższe na wysokości głowy. Niskotemperaturowe zasilanie ogrzewania podłogowego doskonale nadaje się do współpracy z ekologicznymi pompami ciepła, które w niskich zakresach są najbardziej wydajne.

Najprościej mówiąc, rury umieszczone w wylewce podłogi, przez które przepływa podgrzana woda, powodują ogrzewanie pomieszczenia dyskretnie i skutecznie. Aby jednak ogrzewanie podłogowe sprawnie i niezawodnie funkcjonowało, trzeba zapewnić dobór odpowiednich materiałów i wykonać izolację cieplną na gruncie. Podłogówkę układa się zazwyczaj na pierwszym poziomie użytkowym budynku. Jeśli budynek nie jest podpiwniczony, rury grzewcze znajdą się tuż nad płytą fundamentową lub wylewką na gruncie. Rola warstwy izolacyjnej jest w tym obszarze szczególnie ważna, ponieważ zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz i kieruje całą energię do ogrzewania pomieszczenia.

Właściwie wykonana izolacja termiczna (najczęściej styropian pod ogrzewanie podłogowe) przynosi jak najbardziej wymierne korzyści: czy to będzie kocioł gazowy, pompa ciepła, czy piec elektryczny do centralnego ogrzewania, każda oszczędność energii grzewczej oznacza poważną redukcję kosztów ogrzewania. Można powiedzieć, że odpowiednia grubość styropianu zapobiega marnotrawstwu prądu i paliwa. Wymagania co do właściwości cieplnych materiałów oraz grubość izolacji nie zawsze muszą być jednakowo restrykcyjne. Na przykład ocieplenie podłogi w pokoju dziecinnym położonym nad salonem nie musi być aż tak bardzo szczelne. Z kolei warstwa między tym pomieszczeniem i nieogrzewaną piwnicą powinna być dobrze ocieplona. Podobnie wygląda sytuacja z tarasem nad sypialnią: oba pomieszczenia muszą być dokładnie izolowane.

Materiały izolacyjne pod ogrzewanie podłogowe

Zanim położony zostanie styropian pod ogrzewanie podłogowe, trzeba dokonać pewnych przygotowań. Przede wszystkim należy sprawdzić podłoże na gruncie albo strop nad pomieszczeniem, które ma być ogrzewane. Powierzchnia powinna być mocna, trwała, sucha i równa. Występujące nierówności i ewentualne spękania trzeba wyrównać i wypełnić.

Równie ważna jak termiczna, jest też izolacja przeciwwilgociowa. Można ją wykonać z folii poliuretanowej o grubości 0,2 mm, papy podkładowej albo masy bitumicznej bez rozpuszczalników, które mogłyby zniszczyć styropian. Papę albo folię układa się z zakładką ok. 10 cm i poszczególne zakłady najlepiej skleja. Na stropie międzykondygnacyjnym grubość folii może być mniejsza.

Właściwe ocieplenie stanowią płyty ze styropianu albo styroduru. Układając warstwę polistyrenową, trzeba zwracać uwagę, aby nie pozostawiać szczelin, tworzących mostki termiczne; są one bezpośrednią przyczyną ucieczki ciepła. Ułożone płyty izolacyjne powinny tworzyć płaską i stabilną powierzchnię, na której będą rozprowadzone rury grzewcze. Rury, przez które będzie przepływać podgrzana woda, układa się starannie w pętle grzewcze. Nie należy ich kłaść pod wanną, brodzikiem albo szafkami i inną stałą zabudową.

Nie nadają się do izolacji termicznej pod ogrzewaniem podłogowym materiały mało odporne na nacisk. Nieprzydatne są też na przykład konopie, włókna drzewne albo inne podobne materiały naturalne. Wytrzymałość na ściskanie materiałów termoizolacyjnych zapewnia stabilność wylewki i elementów grzewczych, kiedy na podłogę działa miejscowe obciążenie. Tę właściwość należy wykorzystywać nie tylko w budynkach.

Styropian pod ogrzewanie podłogowe wodne

Jaki styropian pod podłogówkę wybrać?

Po ułożeniu na betonie warstwy izolacji przeciwwilgociowej układa się na niej izolację cieplną. Do jej wykonania służy zwykle styropian albo styrodur. Oba materiały są wykonane z tego samego surowca wyjściowego – polistyrenu, różnią się natomiast odmienną technologią wytwarzania i różnymi właściwościami technicznymi.

Płyty EPS, czyli tak zwany styropian, są wytwarzane ze spienionego polistyrenu. Bryła styropianu, która powstaje w trakcie produkcji, zostaje następnie pocięta na płyty odpowiedniej grubości. Styrodur, czyli płyty XPS, powstaje przez wytłaczanie spienionego polistyrenu pod ciśnieniem, co nadaje mu gotową formę płyt o różnej grubości. Struktura styroduru jest jednorodna, powierzchnia gładka, a całość ma znaczną gęstość, twardość oraz niską nasiąkliwość.

Ocieplasz dom? Sprawdź te oferty!

Podłogówka podczas układania w domu, a także najlepsze porady, jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać
Praktyczne porady, jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać, czyli porady na temat instalacji podłogówki

Przewodność cieplna obu rodzajów płyt polistyrenowych jest zbliżona i wynosi od 0,030 do 0,042 W/mK dla styropianu oraz od 0,029 do 0,034 W/mK dla styroduru. Nieco mniej ciepła przepuszcza jednak styrodur. Polistyren wytłaczany ma cztery razy większą wytrzymałość na ściskanie w porównaniu ze styropianem, a także większą odporność na pełzanie, czyli odkształcenia wymiarów pod wpływem nacisku. Jak widać, kierowanie się niższą ceną styropianu może być uzasadnione w przypadku izolacji cieplnej elewacji, ale nie przy instalacji ogrzewania podłogowego. Sprawdź także ten artykuł na temat ceny ogrzewania podłogowego.

Izolacja warstwy podłogi pod ogrzewaniem podłogowym

Zmienne obciążenie podłogi, pod którą ułożona jest instalacja grzewcza, wymaga zastosowania płyt izolacyjnych z polistyrenu o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie. Jeśli ilość miejsca na ocieplenie pod posadzką jest niewielka, możliwe jest wykorzystanie płyt z pianki poliuretanowej. Dobry współczynnik termoizolacji przy jednoczesnej niewielkiej grubości płyty musi oczywiście kosztować. Każda wybrana izolacja podpodłogowa musi być odpowiednio gęsta i odporna na obciążenia.

Warstwa izolacyjna pod podłogą musi być odpowiednio gruba, dlatego decyzja o instalowaniu ogrzewania powierzchniowego powinna zapadać na etapie projektowania. Biorąc pod uwagę parter domu bez podpiwniczenia, warstwa styropianu powinna mieć ok. 15 cm grubości (na stropie ponad ogrzewanym pomieszczeniem wystarczy ok. 3-5 cm). Grubość wylewki grzewczej, w której znajdują się rury, to co najmniej 6,5 cm. Jeśli doliczy się jeszcze warstwę wykończeniową, na przykład płytkami ceramicznymi, łączna wysokość podłogówki sięgnie 23 cm.

Dobór grubości płyt powinien opierać się na parametrach technicznych materiału izolacyjnego oraz warunkach cieplnych każdego pomieszczenia. Zbyt cienka warstwa styropianu, wynikająca z pozornej oszczędności, będzie niedostatecznie zabezpieczała przed przenikaniem ciepła do podłoża albo sąsiadującego pomieszczenia. Z kolei asekuracyjnie położone zbyt grube płyty mogą z czasem nieznacznie się kurczyć, co doprowadzi do powstawania pustych przestrzeni między wylewką i podłożem. A to może być przyczyną pękania podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu.Zadania warstwy podłogi pod ogrzewaniem podłogowym

Dokładnie tak samo, jak w przypadku dachu albo fasady budynku, ocieplenie pod ogrzewaniem podłogowym służy zapobieganiu utraty ciepła. Izolacja termiczna redukuje wypływ ciepła na zewnątrz i zapewnia dotarcie możliwie największej części energii cieplnej do ogrzewanych pomieszczeń. Poza tym stabilne płyty izolacyjne ułożone na gruncie wiążą konstrukcję podłogi i sprawiają, że hałas kroków nie jest słyszany w dolnej kondygnacji.

Kolejnym zadaniem warstwy izolacji jest przejmowanie i rozkładanie obciążeń. Te powstają przykładowo pod wpływem ciężaru rur grzewczych, wylewki, jak również mebli w pomieszczeniach i mają być równomiernie przenoszone na podłoże. Aby to nastąpiło, szczególnie ważna jest wysoka stabilność i odpowiednia grubość izolacji. Obciążenia wywierane na podłogę nie mogą powodować jej miejscowych odkształceń. Płyty izolacyjne muszą też zapobiegać przesuwaniu się rur zasilających podłogówkę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny