Pianka izolacyjna - rodzaje, zastosowanie, producenci, opinie, ceny

Podstawowe rodzaje pianki poliuretanowej

Pianki ociepleniowe otwarto- i zamkniętokomórkowa

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa stosowana jest we wnętrzach budynków. Służy przede wszystkim do ocieplania ścian i dachów. Dobrze przewodzi parę wodną, zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Jest świetnym izolatorem dźwięków. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa w porównaniu do wełny mineralnej jest lekka. Dzięki temu nie obciąża konstrukcji budynku.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR również służy do wykonywania izolacji natryskowych. Z uwagi na to, że jest sztywniejsza od poprzedniczki stosuje się ją na zewnątrz budynku. Opisywana pianka PUR jest wodoszczelna i odznacza się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. W porównaniu do wełny mineralnej jest lżejsza, lecz przegrywa z nią w kwestii ognioodporności. Pianki poliuretanowe są wykorzystywane do wykonania izolacji termicznej. Ocieplenie pianką PUR jest coraz popularniejsze. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piance poliuretanowej.

Porównanie rodzajów pianki poliuretanowej

Pianka ociepleniowa otwartokomórkowa

Pianka ociepleniowa zamkniętokomórkowa

Zastosowanie

Ocieplenie poddasza, ścian i dachu

Ocieplenie poddasza, ścian, fundamentów, stropów, wzmacnianie elementów konstrukcyjnych

Gęstość

7-14 kg/m³

30-60 kg/m³

Współczynnik przewodzenia ciepła

granicach od 0,034 do 0,039 W/(m*K)

W granicach od 0,02 do 0,024W/(m*K)

Waga

8-10 kg/m³

35-60 kg/m³

Cena izolacji natryskowych

W zależności od grubości warstwy około 40-60 zł/m²

W zależności od grubości warstwy około 40-60 zł/m²

Poliuretanowa pianka montażowa

Pianka izolacyjna ma wiele pożytecznych właściwości. Dzięki nim wykonamy za jej pomocą ocieplenie poddasza, ścian czy dachu. Nie są to jednak jedyne zastosowania. Na rynku odnajdziemy inne rodzaje pianki poliuretanowej. Takie jak chociażby jedno i dwuskładnikowa pianka montażowa. Jak już nazwa wskazuje, służy do montowania okien, drzwi czy bram.

Pianki montażowe jednoskładnikowe przeważnie występują w pojemnikach o pojemności 700-900 ml. Do aplikacji potrzebny jest specjalny pistolet. Choć w sklepach można też znaleźć pianki w sprayu, takie rozwiązanie ułatwia pracę. Pianki jednoskładnikowe stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych, bowiem masa wypełniająca twardnieje po zetknięciu z nią. Piana zwiększa swą objętość o około 35%, za sprawą tej właściwości szczeliny wypełnia się w około 60%. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ocieplenia pianką poliuretanową.

Pianka izolacyjna - rodzaje, zastosowanie, producenci, opinie, ceny

Polecana chemia budowlana

Pianka dwuskładnikowa twardnieje dzięki reakcji chemicznej, bez udziału wilgoci. Można, więc ją stosować w suchych i trudnodostępnych miejscach. W trakcie twardnienia zwiększa swą objętość o około 30%. Nie należy, więc wypełniać szczelin do końca, wystarczy około 80%. Renomowani producenci opisywanych pianek to firmy Soudal i Tytan Ceresit czy Expert Line. Cena wersji jednoskładnikowej w sprayu to 15-30 zł za opakowanie. Odmiana dwuskładnikowa kosztuje około 25-40 zł.

Poliuretanowe pianki uszczelniające, czyli pianka uszczelniająca i jej właściwości

Izolacje natryskowe i montaż stolarki okiennej to nie jedyne zastosowania piany poliuretanowej. Już na początku artykułu wspominaliśmy, że jest to uniwersalny materiał. Opisywana powyżej wersja jednoskładnikowa spełnia też rolę pianki uszczelniającej. I warto w tym miejscu dodać, że sprawdza się w tym bardzo dobrze.

Jednoskładnikowa pianka poliuretanowa nadaje się do wygłuszania pustych przestrzeni pod wannami i brodzikami. Nie dopuszcza by dostały się tam jakiekolwiek płyny. Jest to możliwe dzięki temu, że ta piana jest wodoszczelna. Przyda się podczas montażu parapetów czy na przykład puszek do przyłączy elektrycznych. Aplikacja jest łatwa i poradzi sobie z nią praktycznie każdy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacjach natryskowych?

Pianka izolacyjna, pianka montażowa i pianka uszczelniająca to trzy odmiany popularnej piany poliuretanowej. Każda z nich ma wiele zalet, które ukazują się podczas remontu czy budowy domu. Niezależnie od tego czy jest to masa wypełniająca w sprayu czy rozprowadzana za pomocą pistoletu, zawsze jest łatwa w aplikacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny