Róża na pniu – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Róża na pniu, czyli wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Róża na pniu, czyli róża wysokopienna albo po prostu pienna należy do jednych z najładniejszych roślin ogrodowych. Bardzo często takie róże wzrastają na ponad metr, przepięknie się prezentując. To okazałe kwiaty, które często grupują się w wielkie i niesamowite, wonne kielichy kwiatowe. Możesz hodować je w ogrodzie na kiju, na paliku, a nawet w donicy. Różą tego typu ozdobisz większość przestrzeni na powietrzu, jak taras czy balkon. Oczywiście kwiaty te wymagają wyjątkowo skrupulatnej i regularnej pielęgnacji, a także zapewnienia im odpowiednich warunków uprawy. Niektórzy mylnie sądzą, że róże na pniu to róże pnące – tymczasem są to zupełnie inne rośliny. Pnące w przeciwieństwie do piennych posiadają bardzo długie pędy. Każda róża jednak, niezależnie od odmiany i charakterystyki, z całą pewnością pozwoli doskonale przyozdobić ogród lub taras (np. róża chińska, róża pomarszczona czy zwisająca). Wszystkie są tak samo eleganckie, romantyczne i piękne.

Dlaczego róża szczepiona na pniu posiada tak nietypową formę drzewkowatą? Otóż właśnie dlatego, że szczepienie róż odbywa się na pniu. Aby róża posiadała taką a nie inną formę, szczepi się ja na podkładce innego gatunku róż. Zazwyczaj są to podkładki dzikiej róży. Najważniejsze, by każda taka podkładka dla róży piennej była mrozoodporna, a także uodporniona na większość chorób dotyczących róż ogrodowych. Warunkiem jest też, by mogła tworzyć giętki oraz prosty pień. Róża na pniu powstaje poprzez szczepienie róż szlachetnych na szczycie prostych pędów podkładek. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość róży piennej zależeć będzie również od tego, jak wysoka jest podkładka. Róża na pniu uzależniona jest zatem od wysokości podkładki. Ze względu na to może być więc:

  • Niskopienna (do 40 cm wysokości)
  • Półpienna (do 60 cm wysokości)
  • Wysokopienna (do 100 cm wysokości)
  • Kaskadowa (do 140 cm wysokości).

Jeżeli róże długo kwitną oraz potrafią obrodzić w wielką koronę (jak róże wielkokwiatowe, róże pnące i okrywowe), będzie można na jednej podkładce szczepić róże z kilku grup różniących się od siebie. Zanim odwiedzisz sklep ogrodniczy i zdecydujesz się na którąkolwiek różę na pniu koniecznie zasięgnij informacji, z której róży ona powstała. To bardzo ważne by wiedzieć później, w jaki sposób pielęgnować tę konkretną roślinę.

Popularne odmiany róż na pniu

Róża pienna bądź też róża wysokopienna dzieli się na różne odmiany. Każda jedna odmiana przypisana jest do poszczególnej grupy róż, np. parkowej, wielokwiatowej, pnącej, wielkokwiatowej czy okrywowej. Róża na pniu z reguły posiada zaszczepione maksymalnie trzy oczka, by mogła uformować się w przepiękną, wielką koronę kwiatową. Oto kilka odmian róż piennych, które zachwycą każdego w ogrodzie:

  • Ingrid Bergman – to róża ciemnoczerwona i pienna, której nie są straszne żadne mrozy. Możesz ją również bez większego problemu przycinać. Wiele osób decyduje się na pielęgnację tej odmiany, ponieważ bardzo pięknie pachnie oraz może przez długi czas utrzymać się na pędzie.
  • Polarstern – posiada ogromne i pełne kwiaty, a także zalicza się do piennych róż grupy wielkokwiatowej.
  • Friesia – zaliczana jest do róż piennych wielokwiatowych, które posiadają kwiaty mniejsze od grupy wielkowiatowej. Posiada pachnące oraz mocno żółte kwiaty.
  • Queen Elizabeth – kolejna wielokwiatowa róża pienna, charakteryzująca się różowym kolorem i odpornością na choroby typowe dla róż ogrodowych.

Istnieje oczywiście o wiele więcej urokliwych odmian róż na pniu, które różnią się od siebie. Popularną jest np. zwisająca róża Paul’s Scarlet Climber, która posiada parasolowaty pokrój i bordowo czerwone kwiaty. Często spotykaną odmianą w ogrodzie jest też złocistożółta Golden Showers. Wśród polecanych róż piennych zaleca się również te najbardziej mrozoodporne, jak np. Bonica 82 (różowa), Ice Lady (biała) bądź Royal Occasion (czerwona). A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie róż okrywowych?

Pielęgnacja róż piennych w ogrodzie krok po kroku

Nie od dziś wiadomo, że róża pomarszczona, wielkokwiatowa czy pienna mogą być uprawiane w donicy. Wspaniale prezentują się one również jako urozmaicenie tarasu bądź balkonu. Nie wystarczy jednak ich uprawa w donicy bez świadomości, jak robić to poprawnie. Najważniejszą sprawą będzie dowiedzieć się, jak wygląda sadzenie róż piennych. Podstawą jest przeznaczenie dla róż miejsca słonecznego, w którym będzie roślinom ciepło oraz wiatr nie będzie stanowił kłopotu. Gleba dla róży na pniu powinna być:

  • próchniczna,
  • lekko wilgotna,
  • żyzna,
  • przepuszczalna,
  • odczyn pH obojętny / lekko kwaśny.

Nie zapominaj, by w pobliżu nie sadzić bylin lub wielkich krzewów. To ważne, zwłaszcza że jesienią będziesz potrzebował więcej miejsca do przygniecenia róży na pniu do ziemi w celu ochrony przez zimą. Gdy już uda się znaleźć odpowiednie stanowisko w ogrodzie, wówczas możesz wykopać dołek dla rośliny. Dno powinieneś wyłożyć kompostem i zamieścić w nim bryłę korzeniową. Później trzeba podlać różę, a także udeptać użyźnioną glebę i znów potraktować wodą. Kiedy sadzić róże pienne? Najlepszą porą roku dla nich jest wiosna, ponieważ pozwala im na lepszą klimatyzację nim nadejdzie zima.

Jest jeszcze bardzo ważna zasada, o której trzeba pamiętać. Gdy już posadzisz różę pienną, powinieneś ją czymś podeprzeć. Możesz zrobić to np. na paliku, który uprzednio wbijesz w ziemię po nawietrznej stronie róży. Przy jego pomocy uda się zapewnić stabilność róży piennej oraz sprawić, że nie zmieni swojego kształtu np. przez porywiste podmuchy wiatru. Wierzchołek takiego palika powinien znaleźć się niżej niż miejsce, w którym miało miejsce szczepienie róż. Nie wysadzaj też rośliny w nieprzygotowane miejsce! Zawsze należy oczyścić je z chwastów i uzupełnić ziemię o te składniki odżywcze, których w niej brakuje.

Róża na pniu jako jedna z najpiękniejszych roślin w ogrodzie

Co robić, by róża pienna zawsze wyglądała zdrowo i pięknie?

Zdecydowanie najważniejsze jest odpowiednie nawożenie róż, a także ich przycinanie i podlewanie. Staraj się też osłaniać róże od wiatru, ponieważ może on znacznie uszkodzić pędy. Spróbujemy teraz uściślić informacje dotyczące nawożenia, podlewania oraz przycinania róż piennych.

  • nawożenie róż piennych – powinno się wykonywać jeden raz w sezonie. Korzystaj najlepiej ze sypkich nawozów mineralnych, które posiadają wiele składników. Wskazany jest też kompost, ewentualnie obornik. Niektórzy stosują również mineralne nawozy płynne, którymi można potraktować róże po rozwodnieniu substancji. Nie nawoź roślin po połowie lipca! Muszą one przestać bowiem wytwarzać nowe pędy, zanim nadejdzie jesień. Gdy to zaniedbasz róża pienna może mieć problem z przejściem w stan spoczynku zimą.
  • podlewanie róż piennych – bardzo ważne, by robić to rzadko, lecz obficie. Pod żadnym pozorem nie mocz kwiatów i liści, by nie złapały grzyba lub innej choroby dotyczącej róż ogrodowych. W przypadku róż na pniu trzymanych na balkonie lub tarasie możesz jednak podlewać je każdego dnia. Róże rosnące w takich miejscach mają tendencję do tego, że wysycha w nich podłoże (np. gdy są trzymane w donicy). Podlewanie to jedna z najważniejszych części prawidłowej pielęgnacji róż, więc nie można o nim zapominać – a już zwłaszcza w czasie upałów.
  • przycinanie róż piennych – chyba każdy ogrodnik chce, by jego róża pięknie rozwijała się i zawsze miała eleganckie kwiatostany. By tak właśnie było należy regularnie przycinać róże. Zaleca się robić to wiosną, najpierw usuwając chore pędy oraz te z nich, które się złamały albo przemarzły. Najbardziej trzeba ciąć różę na pniu w roku, kiedy ją posadzisz. Właśnie w tym czasie można bowiem uformować jej koronę. Róża na pniu powinna być cięta w zależności od odmiany. I tak, kopułowe tnie się nad mniej więcej 3 lub 4 oczkiem (powyżej miejsca szczepienia), zaś pnące nad 5 lub 6. Można oczywiście przycinać różę również w następnych latach, jednak będzie to już znacznie trudniejsze – a na pewno w przypadku formowania korony, którą będzie już ciężko zmienić. Nie zapominaj o systematycznym usuwaniu tych odrostów, które wyrosły z podkładki u podstawy róży, są martwe, przekwitnięte, zbytnio zagęszczające krzew lub chore. Dzięki temu zwiększysz dekoracyjne walory swojej rośliny i zmusisz ją poniekąd do zakwitnięcia w kolejnym sezonie.

Zimowanie róży na pniu

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, w jaki sposób można zabezpieczać kwiaty na zimę. To niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza że miejsca szczepienia róż są podatne na przemarznięcia. W celu zimowania róży piennej możesz odwiązać od podpory młode drzewka, gdy już miną pierwsze przymrozki – czyli mniej więcej od połowy listopada. Należy z tych drzewek usunąć zalegające kwiaty i liście, a następnie przygiąć do ziemi tak, by korona róży znalazła się na gruncie. Trzeba następnie zamocować ją krzyżakiem z drewna do ziemi, a później obsypać kopczykiem. Używaj w tym celu ziemi, a nie liści które szybko gniją.

Róża na pniu o różowych kwiatach w kształcie kuli, a także wysokopienne odmiany róż, szczepienie, szczepki, sadzenie, uprawa oraz najlepsze odmiany
Róża na pniu krok po kroku, czyli wysokopienne odmiany, szczepienie, szczepki, sadzonki, ceny, pielęgnacja i uprawa

Ważne będzie też prawidłowe zabezpieczenie pieńka drzewka i korzeni. Zrobisz to poprzez owinięcie pieńska słomianą matą. Korzenie możesz obsypać kopczykiem ziemi. Musisz wziąć pod uwagę, że starsze drzewka będzie ciężko położyć na ziemi. Lepszym rozwiązaniem będzie więc zabezpieczenie starszych róż na stojąco, by nie zaszkodziły im mrozy. Oczyść w tym celu koronę z zalegających kwiatów i liści. Powinieneś później owinąć je jutą bądź naprawdę grubą włókniną. Trzeba zawiązać też materiały pod miejscem szczepienia, a także na samym szczycie korony. Pień drzewka należy otulić matą słomianą, zaś korzenie obsypać ziemią. Róże pienne uprawiane na balkonie w doniczce powinno się zabezpieczyć odpowiednio przed mrozami, chowając je w dość chłodnym miejscu (piwnica, garaż).

Choroby i szkodniki, które zagrażają różom na pniu

Róża pienna jest jak każda róża ogrodowa narażona na wiele chorób typowych dla róż. Do najbardziej powszechnych chorób róż na pniu należą:

  • Czarna plamistość liści
  • Rdza liści
  • Mączniak właściwy
  • Szkodniki: skoczki, przędziorki, mszyce

Aby nie dochodziło do częstych zachorowań róż należy badać je i sprawdzać pod kątem zdrowia. Gdy tylko zauważysz jakieś niepokojące zmiany lub ślady żerowania jednego z wyżej wymienionych szkodników, koniecznie sięgnij po właściwy preparat na ochronę roślin (np. Substral Kompleksowa Ochrona Roślin 2w1 / cena ok. 21 zł). Bardzo dobrze sprawdzają się również domowe opryski np. z czosnku, pokrzywy albo skrzypu polnego. Dzięki stosowaniu profilaktycznych środków ochronnych będziesz mógł ochronić swoje róże pienne przed chorobami grzybowymi, a także zabezpieczysz je przez żerami szkodników.

Gdzie warto umiejscowić róże na pniu?

Bez cienia wątpliwości róże na pniu się jednymi z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Doskonale sprawdzą się niemal w każdym miejscu ogrodu, jednak zdecydowanie najlepiej wyglądają:

  • na rabatach,
  • posadzone przy różach miniaturowych,
  • w towarzystwie szałwii lub lawendy,
  • skomponowane z niewielkimi różami okrywowymi,
  • otoczone bukszpanem (koniecznie przystrzyżonym),
  • przy surfiniach lub petuniach (róże w doniczce).

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto obsadzić różami ścieżkę w ogrodzie (np. wzdłuż niej). Możesz również podkreślić nimi swój taras czy balkon, bo przecież róże pienne rosną nie tylko w ogrodzie. W tym celu zaleca się ustawić donice blisko siebie tak, by dzieliły ich identyczne odległości. Dzięki takiemu zabiegowi róże na pniu będą uporządkowane i będą się bardzo subtelnie prezentować. Oczywiście można też posadzić jedną różę pienną w donicy. Róża szczepiona na pniu doskonale uzupełni aranżację balkonu czy też tarasu, będzie przykuwać wzrok i sprawiać, że przestrzeń wokół stanie się bardzo romantyczna i jednocześnie elegancka.

ikona podziel się Przekaż dalej