Skąd wzięła się toaletka w naszych, współczesnych sypialniach? Jak wygląda jej historia? Kto przyczynił się do jej popularności i jaki projekt najlepiej wybrać do swoich, czterech ścian?

A wszystko zaczęło się w XVIII wieku

Toaletka narodziła się w XVIII wieku, przyjmując pierwotnie formę niewielkiego stolika. Ustawiony w kącie mebel wyróżniał się niewielkim kształtem i kilkoma szufladami, w których trzymano najdrobniejsze bibeloty i cenną biżuterię. Dopiero po kilku latach, do niepozornego stolika, dołączyło lustro, które do dziś jest głównym atrybutem toaletki do makijażu.

W XVIII wieku toaletkę definiowano jako stolik lub komodę z lustrem. Niewielkie szufladki i skrytki zwiększały jej funkcjonalność, a nakładana, upięta tkanina dodała jej delikatności i estetyki. Co ciekawe - ozdobna tkanina, z języka francuskiego, nosiła nazwę “toile”, co przeistoczyło się w słynne “toilette” - ogólne określenie związane z higieną i nakładaniem makijażu. Język polski zapożyczył tą nazwę, tworząc definicję nowego, stylowego i funkcjonalnego mebla, który pojawia się w naszych sypialniach i garderobach. 

Do spopularyzowania tej formy komody przyczynił się angielski dandys i koneser pięknych peruk i makijażu - Beau Brummell[1]. Legenda głosi, że był to serdeczny przyjaciel Jerzego IV, który spędzał przed lustrem nawet 5 godzin dziennie. To właśnie ze względu na swoje hobby szukał mebla funkcjonalnego, który pomieści jego wszystkie peruki, biżuterię i kosmetyki. Wizja ta stała się dla niego główną inspiracją, dzięki której stworzył swój własny, wygodny projekt - posiadający obszerny blat, duże lustro i wiele, płytkich szuflad. Beau tak długo zachwycał się nad zaletami tego rozwiązania, że cała Anglia zainteresowała się rekomendowanymi przez niego toaletkami. Kilka lat później smukłe, eleganckie, toaletki pokochały kobiety z kręgów arystokratycznych, a następnie cała Anglia. 

Co ciekawe - w Anglii i w USA toaletkę nazywa się “beau brummel” - na cześć ekscentrycznego twórcy. 

Toaletka - historia mebla, który odmienił niejedno wnętrze
Toaletka - historia mebla, który odmienił niejedno wnętrze

Toaletki dawniej i dziś

Współczesne, nowoczesne toaletki różnią się od tych, pojawiających się na dworze Jerzego IV. Po pierwsze - pierwotnie meble eksponowano głównie w salonach. Ich elegancki, stylizowany kształt, pełnił za doskonałą dekorację pokojów gościnnych, podkreślając luksus i przepych. Po drugie - pierwsze toaletki składano, chowając lustro pod podnoszonym blatem. W ukrytych skrzynkach znajdowały się też szufladki i przegródki, które przeznaczono do przetrzymywania dobnej, drogocennej biżuterii. Najstarsze modele posiadały też ukrytą, głęboką szufladę, w której przetrzymywano miskę z wodą. To dzięki niej możliwe było opłukanie twarzy, np. przed nałożeniem makijażu.

Dziś toaletki to przede wszystkim stylizowane, eleganckie konsole, które ozdabiały podświetlane lustra. Obok wiktoriańskich projektów szczególnie popularne są proste, minimalistyczne i geometryczne formy, idealnie wpisujące się we wnętrza skandynawskie. 

Wśród współczesnych modeli, na szczególne wyróżnienie, zasługuje ten z 2012 roku, kiedy to Nipa Doshi i Jonathan Lebien stworzyli toaletkę o Chandlo. Nazwa ta oznacza kształt księżyca, który jest szczególnie popularny w indyjskiej kulturze. Projekt składa się z fantazyjnej kompozycji luster, wielu szafek i dużej powierzchni, przeznaczonej na drobiazgi i kosmetyki. 

Toaletka - historia mebla, który odmienił niejedno wnętrze
Toaletka - historia mebla, który odmienił niejedno wnętrze

Jaką toaletkę wybrać do swojego wnętrza?

Wśród najpopularniejszych modeli, które znaleźć się mogą w Twoim wnętrzu, są:

  • toaletki stojące, 
  • toaletki wiszące, 
  • toaletki na kółkach. 

Te pierwsze są najbardziej popularne - głównie ze względu na swoją stabilność i finezyjne wykończenie. Opcja ta jest zdecydowanie najpopularniejsza - głównie ze względu na dekory, pojemność i nawiązanie do klasycznych form.  Alternatywą dla niej jest minimalistyczna toaletka z wiszącym blatem, będąca rozwiązaniem niezwykle nowoczesnym i skromnym (co spodoba się wielbicielkom prostych rozwiązań, futurystycznych przestrzeni i kontrolowanej powściągliwości w danych wnętrzach).

Trzecia możliwość - toaletka na kółkach - spotykana jest głównie w salonach SPA, u fryzjerów i wizażystów. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest przesuwanie toaletki z kąta w kąt, co bez wątpienia jest najbardziej komfortowym i funkcjonalnym rozwiązaniem. 

Marzysz o toaletce w swojej sypialni lub garderobie? Sprawdź ofertę najpiękniejszych konsol do makijażu na https://yourhomestory.com.pl/meble/toaletki.

Bibliografia

[1] Laura Boyle: Beau Brummell and the Birth of Regency Fashion (ang.). 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej