Trawa z rolki – jak wybrać najlepszą?

Na co zwrócić uwagę wybierając trawę z rolki?

Wybierając darń w rolkach, należy zwrócić uwagę na jej gęstość i kolor. Trawa powinna być w jednolitym kolorze, gęsta i zdrowa. Nie powinny występować w niej chwasty. Równie ważna jest spodnia warstwa. Powinna ona być wilgotna, a warstwa ziemi równa. Nie może się kruszyć ani rozpadać na kawałki. Warto złapać za krawędź rolki i podnieść ją, by sprawdzić, czy się nie przerywa.  

Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczenie rolek do transportu. Jeżeli producent zawija darń w rolkach na paletach folią, to zaraz po dotarciu na miejsce należy ją natychmiast rozpakować. Najlepiej rozkładać ją od razu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy przechowywać ją maksymalnie do dwóch dni, w miejscu zacienionym i zraszać wodą. Jeżeli mimo starań darnina wyschnie i zaczyna się kruszyć, można ją uratować, zanurzając ją w wodzie na kilka minut.

W zależności od metody wytwarzania trawa ma różną grubość i ciężar rolek. Dostępna w sprzedaży trawa wytwarzana jest:

  • Trawa wysiewana bezpośrednio do gruntu – po minimum 1,5 roku darń jest cięta na odcinki i zdejmowana maszynowo. Korzenie trawy są skracane, z tego powodu dłużej trwa jej ukorzenianie się na miejscu docelowym. Grubość tak wyprodukowanej darni to 2 cm a ciężar rolki od 12 do 20 kg.
  • Trawa wysiewana na warstwie torfu ułożonego na folii. Nie jest tak gęsta jak trawa wysiewana bezpośrednio do gruntu, lecz ma całe korzenie i szybciej rozkrzewia się po rozłożeniu na miejscu. Grubość darni w rolkach wynosi 3 cm, a waga rolki to około 15 kg. Taka rozwijana trawa jest dwukrotnie droższa od poprzedniego rodzaju, lecz bardzo ceniona przez użytkowników.

Ceny trawnika rolowanego

Zakładanie trawnika z gotowej trawy pociąga za sobą spory wydatek. Jednak otrzymuje się gotowy trawnik, bez konieczności wykonywania ponadstandardowych zabiegów. Nie wymaga on odchwaszczania itp. działań, co zmniejsza koszty utrzymania trawnika. Cena za m2 zależy od wielu czynników, takich jak np. ukształtowanie terenu, czy wielkość trawnika. Koszt materiału kształtują się następująco:

  • darń z foli – od 20 do 30 zł za m2;
  • darń z gruntu – od 10 do 20 zł za m2.

Za m2 z przygotowaniem podłoża oraz z materiałem i rozłożeniem zapłacimy około 30 do 45 zł. Koszt ten można obniżyć, wykonując układanie trawy samodzielnie. Kupując trawę w rulonie, nie wolno zapominać o tym, że potrzebne wymiary należy zwiększyć o około 5%. To sprawia, że cena, jaką zapłacimy, będzie jeszcze większa. Im więcej rolek darni kupimy, tym cena za m2 będzie niższa. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.

Kiedy rozłożyć trawę z rolki i jak przygotować podłoże?

Najlepszy czas na zakładanie trawnika

Darń w rolkach może być rozkładana przez cały sezon wegetacyjny. Jednak najlepiej przeprowadzić te prace wczesną wiosną lub pod koniec lata. W tych porach roku występują częste opady i optymalna temperatura sprzyjająca rozkrzewieniu się trawy. Zakładanie trawnika latem, gdy panują upały i susze, wiąże się z koniecznością systematycznego podlewania.

Jeżeli zależy nam na szybkim założeniu trawnika późną jesienią, to również możemy to zrobić. Nawet w listopadzie, gdy temperatura spada trochę poniżej 0, nie musimy się tym martwić. Gotowa trawa jest odporna na przymrozki.

Trawnik rolowany rozwijany w ogrodzie, a także trawa z rolki, jej cena i zalety
Jak położyć trawnik rolowany w ogrodzie, czyli trawa z rolki i jej cena

Trawa z rolki - przygotowanie podłoża

Nawet najlepsza trawa w rolkach nie spełni naszych oczekiwań, jeżeli nie przygotujemy odpowiednio podłoża. W przeciwnym razie zielony dywan nie będzie wyglądał jednolicie, a darnina może się wybrzuszać. Postępujemy tak, jak w przypadku zakładania trawnika z siewu. Gleba pod trawnik powinna mieć odpowiednią kwasowość na poziomie od 5,5 do 6,5 pH. Podłoże musi być przepuszczalne, próchnicze o średniej wilgotności. Pierwszą czynnością jest odchwaszczenie. Najlepiej wykonać je mechanicznie. Następnie usuwamy wszelkie kamienie i zanieczyszczenia oraz wyrównujemy cały teren.

Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, konieczne jest wapnowanie z dodatkiem kredy. Zamiast niej można zastosować dolomit. Do podłoża gliniastego dodajemy piasku. Jeżeli jest piaszczyste, to dobrym rozwiązaniem jest nawiezienie kompostem. Mało zasobną w wartości odżywcze glebę wzmacnia się nawozem do trawy organicznym lub sztucznym. Można także rozłożyć 10 cm warstwę żyznej gleby. Najlepszy będzie nawóz do trawy. Należy jednak pamiętać, by zastosować go na 3 tygodnie wcześniej, niż będzie rozwijana trawa. Zabiegi nawożenia i poprawy pH nie mogą być wykonane w tym samym czasie. Pomiędzy wapnowaniem a zasilaniem gotowej trawy nawozem do trawnika, należy zachować dwu lub trzytygodniową przerwę. Ziemię wałujemy walcem ogrodowym, a przed rozłożeniem darni wzruszamy ją grabiami na 3 cm. Dzięki temu darnina łatwiej się ukorzeni.

Polecane nasiona i nawozy do trawnika

Układanie i pielęgnacja trawy

Jak ułożyć trawę?

Trawa w rolkach powinna zostać rozłożona jak najszybciej po dostarczeniu na miejsce. Rozpoczynamy od ułożenia najdłuższego pasa trawnika. Na przygotowane wcześniej podłoże układamy trawnik rolowany, tworząc równy pas. Kolejna darń w rolkach powinna być ułożona naprzemiennie. Układanie trawy wykonujemy tak jak cegieł w murze, by łączenia w przylegających do siebie rzędach nie wypadały w linii ciągłej. Dlatego pierwszą rolkę rozwijanej trawy kładziemy w całości, a sąsiadujące z nią z obu stron rolki przycinamy w połowie. Kolejne ponownie kładziemy całe. Dzięki temu łączenia trawnik rolowany nie będzie miał widocznych połączeń, gdy trawa się ukorzeni i będzie wyglądał jednolicie. Darń w rolkach rozwijamy ściśle jedną przy drugiej i układamy na zakładkę. Ważne jest zwrócenie uwagi, by źdźbła układanych rolek darniny były skierowane w tę samą stronę.

Układanie każdego fragmentu darniny zakańczamy dokładnym dociśnięciem go do podłoża. Możemy użyć do tego deski. Zakładanie trawnika z darniny w rulonie kończymy obcięciem brzegów i obsypaniem ich ziemią. W przeciwnym razie krawędzie będą przesychać i żółknąć. Ostatnią czynnością jest ubijanie trawnika wałem ogrodowym, by nie pojawiły się wybrzuszenia.Pielęgnacja trawy z rolki

Trawa z rolki wymaga podlewania tuż po rozłożeniu. Codzienne, obfite podlewanie jest obowiązkowe przez pierwszy tydzień od ułożenia. Na 1 metr kwadratowy darniny dajemy około 10 – 15 litrów wody. Przez kolejne dwa tygodnie wystarczy dokładne zraszanie darniny lub podlewanie co drugi dzień. Nie można dopuścić do jej przeschnięcia, gdyż doprowadzi to do powstania szczelin pomiędzy ułożonymi pasami. Podlewamy trawnik wczesnym rankiem lub wieczorem. Gotowa trawa w rolkach ukorzeni się w ciągu trzech tygodni od rozłożenia. Dopiero po tym czasie można po niej chodzić i ją kosić. Jeżeli jednak pomimo starań pojawią się szczelny, to wypełniamy je ziemią i kawałkami trawy lub możemy ręcznie dosiać nasion trawy.

Gdy rozwijana trawa zaraz po przywiezieniu jest pokryta białym nalotem, konieczne jest wykonanie oprysku grzybobójczego. Przeprowadza się go zaraz, gdy skończymy zakładanie trawnika. Po ukorzenieniu się darniny pielęgnujemy ją tak, jak zwykły trawnik wysiewany z nasion. Nawóz do trawy dozujemy dopiero po pierwszym koszeniu. Najlepszy będzie w formie granulowanej lub płynnej. W ciągu sezonu wegetacyjnego serwujemy nawóz do trawy 3 lub 4 razy.

Gotowa trawa w rulonie pozwala na szybkie zakładanie trawnika, którym możemy cieszyć się w pełni już po trzech tygodniach. Chociaż cena za m2 jest wysoka, to cieszy się dużym uznaniem. Wykonując prace samodzielnie, znacznie obniżymy koszty i uzyskamy doskonałe efekty. Pod warunkiem odpowiedniego przygotowania podłoża i właściwej metody układania trawy w rolkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny