Najważniejsze informacje o podłączeniu pralki automatycznej

Jak podłączyć odpływ do pralki? Nie jest to skomplikowana czynność, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować i wiedzieć, jak to zrobić. Pierwszym krokiem zawsze powinno być przeczytanie instrukcji. Takie poradniki jak ten są przydatne, ale montaż w różnych modelach może wyglądać inaczej. W instrukcji znajdują się takie dane, jak minimalne i maksymalne odległości urządzenia od miejsca instalacji.

O tego trzeba sprawdzić, czy mamy wszystkie elementy montażowe – wąż, drobne narzędzia, zestaw kluczy, poziomica. Wszystkie te rzeczy trzeba przygotować sobie odpowiednio wcześniej, żeby potem ich nie szukać. Jeśli montujesz pralkę przywiezioną ze sklepu, trzeba sprawdzić, czy nie ma w niej jakiś zabezpieczeń transportowych, jak na przykład śruby zabezpieczające bęben. Urządzenie nie może z nimi działać i próba włączenia może zakończyć się uszkodzeniem.

Najlepsze miejsce dla pralki automatycznej

Wybór miejsca do podłączenia pralki nie jest łatwy. W pierwszej kolejności trzeba określić miejsce, w którym ma stać urządzenie. Najczęściej pralki umieszcza się w łazience, ponieważ tam jest podłączenie do wody i do pionu kanalizacyjnego. Wiele osób decyduje się na umieszczenie pralki w kuchni, koło zlewu, jeśli łazienka jest mała. W domach dobrze sprawdza się wydzielona pralnia, gdzie może stanąć także suszarka bębnowa czy suszarki druciane do suszenia rzeczy.

Podłoga, w miejscu w których chcesz ustawić pralkę automatyczną, powinna być stabilna i gładka. Nie może być jednak śliska, by wirujące urządzenie nie zaczęło się ślizgać. Warto zainwestować w odpowiednią matę antypoślizgową, którą umieszcza się pod pralką. To tylko kilkanaście złotych, a naprawdę dobrze się sprawdza. W miejscu, w którym jest pralka powinno być odprowadzenie kanalizacji i połączenie z bieżącą wodą. Można wykorzystać elementy instalacji przy zlewie lub umywalce.

Odpływ do pralki – montaż krok po kroku

W przypadku pralki automatycznej mówimy o dwóch rodzajach instalacji: elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Ta pierwsza jest bardzo łatwa w podłączeniu (wystarczy włączyć urządzenie do gniazdka), ta druga jest nieco bardziej skomplikowana. Trzeba bowiem przyłączyć pralkę do węża doprowadzającego wodę oraz do odpływu wody do kanalizacji.

Po zakończeniu prania pralka oddaje brudną wodę, która musi spłynąć do odpływu. Robi się to za pomocą węża odpływowego, który wsuwamy do końcówki rury kanalizacyjnej. Podejście do pralki powinno mieć około 40 mm średnicy. Urządzenie ma osobne ujście wody, które należy podłączyć. Nie zawsze jednak mamy odpowiednie wyjście w ścianie czy podłodze, do którego możemy podłączyć odpływ wody. Czasami konieczne jest doprowadzenie wody do toalety, wanny lub umywalki. Oczywiście nie chodzi o przekładanie węża z góry i wylewanie wody, a o podpięcie go pod syfon armatury. Jeśli się zdecydujesz na takie rozwiązanie, koniecznie odkup odpowiednie uchwyty do węża, które utrzymają go w miejscu i sprawią, że nie będzie mógł się przemieścić, co znacznie zmniejszy ryzyko wylewania się zużytej wody. Sprawdź także ten artykuł: Który zawór do pralki będzie najlepszy? Rodzaje, ceny, opinie, porady.

Podłączenie wody do pralki

Oczywiście trzeba jeszcze podłączyć wodę do pralki, aby mogła prać. Do niedawna zalecano, by podłączać ją do zimnej wody, ale coraz więcej osób podłącza ją do wody ciepłej, by skrócić czas nagrzewania i zmniejszyć wydatki na energię elektryczną.

Zazwyczaj do pralki automatycznej jest wyprowadzone oddzielne przyłącze wody, które robi się na etapie remontu a nawet już budowy. Jeśli go nie ma, pralkę można podłączyć pod baterię wannową czy prysznicową. Znaczenie ma jednak, jaka jest wysokość baterii prysznicowej, potrzebny jest jeszcze dodatkowy zawór. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ jest zwyczajnie nieestetyczne – często bywa bardzo widoczne i wymaga od nas zamontowania pralki bezpośrednio przy umywalce czy wannie, a to może zaburzyć zamysł aranżacyjny w łazience.

Podłączanie pralki wymaga zakręcenia wody poprzez zawór główny. Do podłączenia potrzebny jest specjalny wąż. Jaki? Najczęściej jest dołączony do urządzenia i wykonany z gumy, zazwyczaj dość giętki i w szarym kolorze. Podobny wąż można kupić samodzielnie w sklepie budowlanym. Wąż zakłada się na zamontowane w ścianie doprowadzenie wody i zaciska metalowym pierścieniem. Układając wąż należy zwrócić uwagę, czy nie ma na nim żadnych zagięć. Mogą się pogłębiać i spowodować przeciekanie wody i późniejsze problemy z awariami czy zalewaniem mieszkania, na przykład poprzez zapychanie się węża. To jest chyba najczęstszy błąd, przez który podłączenie pralki nie udaje się tak dobrze, jakby się chciało. Dowiedz się, jakich błędów uniknąć, jeśli masz wąski ogród przed domem.

Odpływ do pralki a nieprzyjemny zapach

Czasami zdarza się, że montaż pralki do odpływu nie przebiegnie dobrze i podczas odprowadzania wody w pomieszczeniu będzie się unosił nieprzyjemny zapach. To przez zrzut wody z wysokości. Odprowadzenie kanalizacji zbiera brudną wodę, a jej poruszenie przez wlew nowej wody może powodować takie zapachy. Dlatego przydatny jest syfon. Montuje się go na rurze, dzięki niemu zapach kanalizacji nie przenosi się do domu przez punkt połączenia.

Bardzo ważne jest także, na jakiej wysokości łączy się wąż spustowy. Niektóre modele mogą mieć inaczej, jest to określone w instrukcji producenta. Jeśli takiej informacji w tym brakuje przyjmuje się jeden poziom. Jaki? To 60 cm. Woda spadająca z wyższej wysokości może sprawić, że pojawią się nieprzyjemne zapachy w domu w czasie prania. Na szczęście nie jest to problem, którego nie można naprawić, nawet samodzielnie.

ikona podziel się Przekaż dalej