Funkcjonalna aranżacja łazienkowa – jaki syfon do umywalki nablatowej? Rodzaje syfonów, opinie

Łazienkowa umywalka nablatowa zapewnia estetyczny i nowoczesny design. Bez wątpienia jest to jeden z elementów wyposażenia, który przyciąga wzrok i może podkreślić wiodący styl aranżacyjny. W ofercie sprzedaży znajdują się umywalki o różnorodnych kształtach i wielkościach. Znajdziemy także modele wykonane z kamienia, ceramiki lub szkła. Bez względu na to, jaki model wybierzemy, musimy zadbać o odpowiedni syfon umywalkowy. To właśnie ten element zapewni prawidłowy odpływ i zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Jaki syfon do umywalki nablatowej warto dobrać? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, musimy omówić podstawowe rodzaje produktów. Najważniejszym kryterium podziału jest budowa syfonu. Umywalka nablatowa może zostać uzupełniona o syfon butelkowy, rurowy bądź niestandardowy.

  • Łazienkowy syfon butelkowy – to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, zapewniający wydajny odpływ. Tego rodzaju syfon posiada pionową budowę, w której znajduje się niewielki zbiornik z wodą (przypominający butelkę). To właśnie w tym miejscu gromadzą się  drobne zanieczyszczenia. Największą zaletą tego rozwiązania jest kompaktowa budowa i niewielki rozmiar. Syfony bąbelkowe świetnie sprawdzą się pod umywalkami nablatowymi. Mogą być ukryte w szafce, a dzięki niewielkim rozmiarom, nie ograniczą zbyt dużej przestrzeni. Atutem tego rozwiązania jest też stosunkowo łatwy montaż i fakt, że przypadkowo wrzucone do odpływu przedmioty (np. pierścionek) mogą wpaść do pojemnika, a nie bezpośrednio do rur odpływowych.
  • Umywalkowy syfon rurowy – kolejne często stosowane rozwiązanie, zapewniające bardzo dobry odpływ i wysoką wydajność. Syfon umywalkowy (zwany też niekiedy poziomym) można bez problemu dobrać do umywalek o większych rozmiarach. Jak sama nazwa wskazuje, syfon rurowy składa się z wygiętej rury układającej się w kształt litery U lub nieco rzadziej S. Niektóre dostępne w ofertach sprzedaży modele mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać je do umywalek zamontowanych na półce. Brak dolnej szafki, która ukryłaby odpływ sprawia, że w tym wypadku nie sprawdzają się syfony bąbelkowe z przelewem. Syfony rurowe posiadają bardzo przychylne opinie. Wszystko za sprawą swojej bezawaryjności. Tego typu produkty rzadko się zapychają, a wysoka wydajność sprawia, że idealnie sprawdzają się przy większych umywalkach. Syfon rurowy będzie dedykowany wszędzie tam, gdzie mamy do dyspozycji odpowiednio dużo miejsca.
  • Syfony o niestandardowej budowie – tego typu modele różnią się od siebie pod względem budowy, zastosowanych rozwiązań oraz przeznaczenia. Niektóre pełnią funkcję dekoracyjną, inne stanowią uzupełnienie łazienek przeznaczonych dla osób o szczególnych wymaganiach (np. poruszających się na wózkach inwalidzkich). Dobrym przykładem są również syfony płaskie. Syfon płaski jest na ogół stosowany w zlewozmywakach, jednak niektóre modele montuje się także w umywalkach łazienkowych. Zaletą syfonów płaskich jest zajmowanie znacznie mniejszej ilości miejsca. Dzieje się tak, ponieważ odpływ zostaje skierowany poziomo w kierunku ściany i dopiero przy niej schodzi do elementu U. W ten sposób przestrzeń przed płaskim odpływem może być wydajniej zagospodarowana. Umywalkowy syfon łazienkowy o niestandardowej budowie nie jest tak często spotykany jak syfony rurowe czy butelkowe z przelewem. Wszystko za sprawą mniejszej dostępności, a często również wyższych cen zakupu.

Rodzaje syfonów łazienkowych – podział ze względu na materiał wykonania

Kolejnym ważnym kryterium wyboru syfonów umywalkowych jest materiał, z którego zostały wykonane. Jak dobrać syfon, by zapewnić wydajny odpływ, atrakcyjny wygląd i bezawaryjność? W sprzedaży znajdziemy różnorodne modele syfonów metalowych i wykonanych z tworzywa sztucznego. Każde z tych rozwiązań posiada własne zalety oraz ograniczenia.

Syfon umywalkowy z metalu to estetyczne, a zarazem trwałe rozwiązanie. Metalowe rury będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i dodatkowo zapewnią wyższe walory dekoracyjne. Dobrym przykładem są modele z chromowanego mosiądzu, które świetnie sprawdzają się zestawieniu z wieloma stylami aranżacyjnymi. Metalowy syfon łazienkowy będzie szczególnie polecany, jeśli jego budowa będzie widoczna (np. w przypadku gdy w łazience znajduje się umywalka nablatowa na półce). Mankamentem tego rozwiązania może okazać się wyższa cena zakupu oraz potencjalne, większe problemy przy samodzielnym montażu.

Srebrny syfon umywalkowy w łazience, a także wskazówki, jaki syfon wybrać do umywalki nablatowej krok po kroku
Syfon do umywalki nablatowej krok po kroku, czyli porady dotyczące wyboru oraz zakupu syfonu

Drugie rozwiązanie to syfon umywalkowy z tworzywa sztucznego (najczęściej PVC). Zaletą tego typu produktów staje się bardzo szeroki wybór modeli. Dobrej jakości syfony z PVC okazują się dość trwałe, jednak nie zapewniają takiego poziomu estetyki jak produkty metalowe. Ich atutem okazuje się natomiast atrakcyjniejsza cena zakupu. Plastikowe syfony najlepiej sprawdzają się w zestawieniu z zabudowanymi umywalkami, w których cała instalacja hydrauliczna nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Sprawdź także ten artykuł: Syfon umywalkowy - modele, ceny, opinie, porady praktyczne.

Jaki syfon do umywalki nablatowej dobrać? Przykładowe modele, ceny zakupu

Poznaliśmy już podstawowe rodzaje syfonów łazienkowych do umywalki. W następnym kroku możemy przybliżyć odpowiedź na pytanie, jaki syfon do umywalki nablatowej sprawdzi się najlepiej. Odpowiedź jest prosta. Syfon powinien być odpowiednio dopasowany do specyfiki umywalki oraz wielkości pomieszczenia.

Jeśli nasza aranżacja łazienkowa posiada zabudowaną u dołu umywalkę nablatową, w zupełności wystarczy nam prosty syfon butelkowy z przelewem. Jego atutem jest stosunkowo niewielki rozmiar, duża dostępność modeli, a także atrakcyjna cena. Za prosty syfon butelkowy z przelewem zapłacimy do 60 zł. Nieco bardziej rozbudowane, lepszej jakości modele z metalu będą wydatkiem do około 200 zł.

Sytuacja zmienia się, jeśli aranżacja łazienkowa posiada odsłoniętą od dołu umywalkę. Warto zauważyć, że umywalka nablatowa zwraca na siebie uwagę, a zatem widoczne pod nią elementy hydrauliczne również będą rzucały się w oczy. W tym przypadku możemy wybrać modele butelkowe z przelewem, syfony rurowe bądź niestandardowe. Najlepiej wybrać produkt, który będzie pasował wizualnie do charakteru całej aranżacji. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno modele z chromowanego metalu, produkty stylizowane na mosiądz, jak i w pełni czarne. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ciekawym rozwiązaniem są też syfony designerskie, przybierające najróżniejsze kształty. Są to elementy, które zwracają na siebie uwagę i dopełniają elegancki wygląd aranżacji łazienkowej. Warto dobrać je tak, by umywalka nablatowa i cała aranżacja łazienkowa tworzyły spójną całość. Cena tego typu syfonów łazienkowych okazuje się bardzo zróżnicowana. Za prosty model płaski na ogół zapłacimy poniżej 100 zł. Z kolei designerski syfon łazienkowy o wyższych walorach dekoracyjnych może kosztować około 100 – 250 zł.

Wiesz już, jaki syfon do umywalki nablatowej warto dobrać. A może zainteresuje Cię również, ile litrów ma wanna lub, co oznacza skrót WC?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły