Choroby jabłoni - poznajmy choroby rajskiej jabłoni

Parch jabłoni - co powinniśmy wiedzieć o chorobie i zwalczaniu choroby

Decydując się na uprawę jabłoni, powinniśmy zapoznać się z chorobami rajskiej jabłoni i nie tylko. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam zapobiegać i zwalczać choroby liści, owoców i innych części drzew. Parch jabłoni jest jedną z wielu występujących na jabłoniach chorobą.

Choroby liści występują w różnych postaciach, a jedną z nich jest postać parcha jabłoni. Zaatakowaną parchem roślinę możemy poznać po oliwkowozielonych plamach na liściach. Plamy z biegiem czasu brunatnieją, następuje zwijanie liści, ich zasychanie i opadanie. Te plamy możemy spotkać także na owocach. Rozwój tej choroby przebiega wiosną i zimą.

Jeśli nasza jabłoń Ligol lub inna jabłoń, została porażona tą chorobą, musimy wiedzieć, kiedy wykonuje się oprysk drzew. Otóż oprysku dokonujemy w okresie pękania pąków, wykorzystując do tego oprysk miedziowy w postaci Miedzianu 50 WP. Czasem nasze jabłonie Ligol są jednak bardzo porażone, a wtedy konieczne jest wykarczowanie drzew i wypalenie liści.

Mączniak - choroba liści, która często atakuje nasze drzewa

Bardzo często możemy spotkać się również z mączniakiem, którego rozwój doskonale możemy zobaczyć na zdjęciach. Zdjęcia doskonale pokazują nam biały i mączysty nalot, który pojawia się na liściach. Dodatkowo choroba może nawet przejść na inne części rośliny, między innymi na kwiaty, pąki, czy też owoce.

Ten grzyb na jabłoni może spowodować bardzo duże uszczerbki rośliny. Pąki liściowe, które zostały w dużym stopniu porażone, mogą zamierać, co powoduje, że w kolejnym roku się nie rozwiną. Jeśli dodatkowo spotkamy się ze szkodnikami jabłoni, będziemy mieć poważne problemy, by ocalić nasze drzewa owocowe. Co więcej, w przypadku tej choroby, możemy spotkać się również ze zwijaniem liści, które dodatkowo będą się marszczyły.

Jeśli więc zobaczymy tego rodzaju grzyby na jabłoni w naszym ogrodzie, powinniśmy natychmiastowo zająć się zwalczaniem ich. Zwalczanie mączniaka polega na wycięciu porażonych pędów, ale dodatkowo musimy wykonać oprysk. Do opryskiwania używamy różnorodnych produktów, między innymi takich jak, Nimrod 25 EC, Tiowol 800 SC, Siarkol Extra 80 WP, czy też Rubigan 12 EC, Karathane 25 WP i Bayleto 5 WP. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Choroby jabłoni - niebezpieczne choroby, z którymi możemy się spotkać

Zaraza ogniowa - jak wygląda zwalczanie chorób tego typu

Zaraza ogniowa jest jedną z najbardziej znanych chorób bakteryjnych jabłoni. Choroba ta potrafi wywołać spustoszenie w naszych sadach drzew owocowych, dlatego bardzo ważne jest to, by zapobiec jej pojawieniu się lub chociaż wcześnie ją zaobserwować i rozpocząć odpowiednio dobrane zwalczanie.

Jeśli chodzi o objawy, jakie możemy zaobserwować na naszych roślinach, kiedy zostaną zaatakowane one właśnie przez tę chorobę, powinniśmy wiedzieć, że są nimi bardzo charakterystyczne, jakby popalone, różne części rośliny. Zdjęcia doskonale pokazują nam to, w jaki sposób przebarwiają się pędy, kwiaty i liście podczas ataku jabłoni przez zarazę ogniową. Właśnie wtedy pędy naszych drzew zasychają od samych wierzchołków, co więcej, kora na drzewach owocowych staje się spękana i odchodzi od zdrowej tkanki drzewa.

Porażone liście jabłoni, a także częste choroby jabłoni i zwalczanie chorób
Popularne choroby jabłoni w ogrodzie, a także sposoby na zwalczanie chorób jabłoni

Jeśli chcemy zwalczyć zarazę ogniową, powinniśmy wiedzieć, że nie jest to takie proste. Na pewno powinniśmy usunąć wszystkie porażone części rośliny. Jeśli jednak zaraza ogniowa jest już w wysokim stadium rozwoju, wtedy powinno się wykarczować drzewa i je spalić. Dodatkowo powinno się również wiosną zastosować oprysk preparatami miedziowymi w momencie nabrzmiewania pąków i kwiatów, a także w fazie, kiedy dojrzewają owoce.

Brunatna zgnilizna - co atakuje grzyb na jabłoni

Kolejną poważną chorobą, która może sprawić, że cały nakład naszej pracy pójdzie na marne, a wszelkie plony drzewek owocowych będą do wyrzucenia i zlikwidowania, jest brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych, która atakuje przede wszystkim owoce, na których nam najbardziej zależy.

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych spowodowana jest przez Monilinia fructigena. W momencie zarażenia naszych drzewek możemy zaobserwować na ich owocach charakterystyczne gnijące plamy w kolorze brunatnym, które dookoła mają kręgi skupionych w grupach zarodników. Takie owoce gniją i z reguły opadają.

Właśnie w takich owocach, ale i w pędach zimuje grzyb, który odpowiedzialny jest za tę chorobę. Z tego powodu, jeśli zależy nam na skutecznym zwalczeniu choroby, powinniśmy usuwać nie tylko owoce, ale i również pędy, na których one rosną. Jeśli drzewo zainfekowane jest w dużym stopniu brunatną zgnilizną, wtedy musimy również wykonać oprysk preparatem miedziowym, np. Miedzianem 50 WP, w momencie, gdy opadną zawiązki.

Rak drzew owocowych - bardzo poważna choroba jabłoni

Zamieranie i zwijanie liści może wystąpić również w przypadku innej choroby, a mianowicie bardzo poważnego raka bakteryjnego kory jabłoni. Jeśli nasze drzewka będą zarażone, wtedy w okresie wiosny możemy zaobserwować brunatnienie i zamieranie krótkopędów i kwiatów rośliny.

Warto wiedzieć, że właśnie w tym okresie na pędach pojawiają się nekrotyczne plamy, które zamieniają się w wyciekające i zgrubiałe rany. Z tego powodu pędy naszych drzewek zaczynają zamierać. Rak bakteryjny drzew owocowych przenosi się z zakażonych pęknięć w głąb gałęzi aż do pnia, co powoduje nekrozę kory. Zainfekowane chorobom drzewa są słabsze, nie mają dużej odporności i są bardziej wrażliwe na przymrozki.

Po zauważeniu pierwszych objawów musimy podjąć zdecydowane działania, które spowodują zatrzymanie choroby. Dlatego powinniśmy usunąć pędy, a miejsce cięcia zabezpieczyć dokładnie maścią. Dodatkowo zaleca się wykonanie oprysku Miedzianem 50 WP w trakcie kwitnienia, nabrzmiewania pąków, a także opadania liści.

ikona podziel się Przekaż dalej