Ogórki gruntowe - trudności uprawy w ogrodzie i jak sobie z nimi poradzić

Ogórki gruntowe, z których przygotowujemy ogórki kiszone, stanowią jedno z podstawowych warzyw polskiej kuchni. Warzywo to pochodzi z Indii, gdzie zostało udomowione kilka tysięcy lat temu. Ogórki są uprawiane w Polsce jako roślina jednoroczna, gdyż jest ona bardzo wrażliwa na przymrozki.

Nie jest to roślina łatwa w uprawie. Mimo tego wielu doświadczonych właścicieli ogródków lub działek decyduje się na uprawę ogórków. Ogórki gruntowe wysiewamy bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja, kiedy już miną wiosenne przymrozki. Można ten proces przyspieszyć przygotowując sadzonki z rozsady. Ogórki wymagają bardzo dobrej gleby. Dlatego też w czasie poprzedniej jesieni należy grunt pod ogórki przygotować przy pomocy obornika świeżego lub granulowanego.

Ogórki wymagają lekko zasadowej gleby, która dobrze utrzymuje ciepło i wodę. Jednak gleba nie może być ani zbyt ciężka, ani zbyt piaszczysta. Ogórek w 95% składa się z wody. Dlatego też musi być regularnie podlewany. Jego podłoże nie może być ani zbyt suche, ani podmokłe. Ogórki podlewamy regularnie co kilka dni niewielkimi ilościami wody, tak aby nie moczyć liści. Warto przy tym wiedzieć, czym podlewać ogórki, gdyż podlewanie ogórków nie oznacza tylko zaopatrywanie ich w wodę, lecz także zasilanie ich nawozami płynnymi.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie ogórków. Wykorzystujemy nawozy doglebowe i dolistne. Najlepsze są nawozy na bazie naturalnych składników, które dostępne są w postaci koncentratu. Wykonujemy odpowiedni roztwór według instrukcji na opakowaniu, a następnie podlewamy nim rośliny lub wykonujemy oprysk dolistny.

Choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne ogórków - objawy i zwalczanie

Choroby ogórków i ich objawy

Dużym problemem uprawy ogrodowej i rolniczej są choroby roślin. Zakładając ogród, warzywnik czy sad musimy zaopatrzyć się w wiedzę czym i kiedy pryskać czereśnie i inne drzewa owocowe, warzywa i kwiaty. Niezbędna jest wiedza czym pryskać ogórki od zarazy, gdyż są to warzywa bardzo delikatne i narażone na różne choroby wirusowe, bakteryjne i grzybowe.

Najczęściej występujące choroby ogórków:

  • mączniak rzekomy dyniowatych,
  • mączniak prawdziwy ogórka,
  • parch dyniowatych,
  • bakteryjna kanciasta plamistość ogórka,
  • mozaika ogórka.

Jak rozpoznać choroby roślin i jakie są ich objawy? Choroby występujące w ogórkach zauważamy, gdy pojawią się plamy na liściach. Oglądając i analizując plamy na liściach możemy niekiedy od razu poznać rodzaj choroby. Choroby wirusowe objawiają się w postaci rozrzuconych po liściu jednolitych, jasnych plamach, które przypominają mozaikę. Plamy ciemne, czarne, często z jasną obwódką zwykle oznaczają choroby grzybowe. Nierzadko na spodzie liścia pod plamą widać zarodniki grzyba. Sprawdź także ten artykuł z na temat najczęstszych chorób ogórków.

Choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe ogórków i czym pryskać ogórki od zarazy

Najgroźniejszą chorobą grzybową ogórków jest mączniak rzekomy. Początkowo na liściach pojawiają się rozjaśnienia, następnie powstają plamy, które żółkną i ciemnieją. Na spodniej stronie liści można zobaczyć zarodniki grzyba. Liście rośliny usychają i cała roślina marnieje i obumiera. Po zauważeniu pierwszych plamek należy zacząć oprysk fungicydami. Zwykle stosuje się preparaty miedziowe, ftalany lub pochodne kwasu cynamonowego + ditiokarbaminiany. Obecnie na rynku dostępne są odmiany ogórka odporne na mączniaka rzekomego, jednak i one mogą paść ofiarą tej choroby, jeśli ilość patogenu jest duża.

Mężczyzna pryskający ogórki, a także czym pryskać ogórki od zarazy oraz opryski ogórków krok po kroku
Opryski na ogórki, czyli czym pryskać ogórki przeciwko zarazie

Ogórkom zagraża również grzybica zgorzel siewek. Chorobę wywołują patogeny glebowe, zaś sprzyja jej zbyt zimna i wilgotna gleba. Aby chronić siewki przed tą chorobą stosuje się zaprawione nasiona.

W ogórkach mogą pojawić się takie same choroby jakie atakują pomidory i ziemniaki. Przykładem jest zaraza ziemniaczana wywołana przez grzyby. Objawem tej choroby są wodniste, szaro zielone plamy na liściach, które powoli ciemnieją. Patogen szybko opanowuje całe, nadziemne części roślin, a także owoce. Zaraza ziemniaczana w ogórkach gruntowych ujawnia się w czerwcu, zaś w szklarniach może się pojawić już w kwietniu. Choroba ta jest tak niebezpieczna, że w ciągu kilku dni może zniszczyć cały plon. Zaraza ziemniaczana jest chorobą grzybiczą bardzo trudną do zwalczania. Stosuje się profilaktykę, aby nie dopuścić do jej wystąpienia. Jednym z dość skutecznych sposobów walki z zarazą jest oprysk z drożdży.

Oprysk z drożdży jest sposobem ekologicznym, gdyż nie używamy chemii. Drożdże konkurują z grzybami patogennymi i zwalczają je. Istnieją także inne opryski produkowane na bazie dobroczynnych grzybów, które zwalczają patogeny. Przykładowym preparatem jest Polyversum WP, który stosuje się do podlewania rozsady, aby zapobiegać rozwojowi zgorzeli siewek, fuzariozy i zgnilizny twardzikowej. Jeśli to nie zadziała, przeciw chorobom grzybowym ogórków stosuje się fungicydy miedziowe.

Bardzo uciążliwa i prawie niemożliwa do zwalczania jest choroba bakteryjna lub wirusowa. Dlatego też konieczne są zabiegi profilaktyczne, jak na przykład płodozmian. Woda i wilgotność sprzyja infekcjom, dlatego też w czasie podlewania należy unikać moczenia liści.

ikona podziel się Przekaż dalej