Docieplenie stropodachu wentylowanego

Termoizolacja stropodachu wentylowanego we współczesnym budownictwie jest niezwykle ważnym aspektem. Ponieważ składa się on z warstwy nośnej górnej oraz dolnej, a pomiędzy nimi znajduje się pusta przestrzeń, przez co ten typ stropodachu nazywany jest zimnym dachem. Tego typu zapewniona wentylacja ma swoje minusy w postaci licznych mostków termicznych. Ponadto ocieplenie stropu wentylowanego wełną mineralną lub styropianem będzie przy górnej warstwie, będzie mijać się z celem. Ponieważ zimne powietrze nadal będzie miało kontakt z dolną warstwą, co doprowadzi do sporego wychłodzenia mieszkania. Zatem takie rozwiązanie nad pomieszczeniem ogrzewanym będzie po prostu nieopłacalne.

Pusta przestrzeń pomiędzy warstwami jest nie tylko nieduża, ale również trudno dostępna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie termoizolacja stropodachu wentylowanego wdmuchiwanym granulatem. W ten sposób pozbędziemy się powstania ewentualnych mostków termicznych. Najczęściej w tym celu stosuje się granulat z celulozy bądź wełny mineralnej.

Izolacja stropodachu wełną mineralną i styropianem

Termoizolacja stropodachu może być wykonana również przy użyciu tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Do nich zalicza się przede wszystkim wełna mineralna oraz styropian. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach rzeczywiście możemy korzystać z takich materiałów ociepleniowych, a także w jaki sposób. Izolacja stropodachu wełną mineralną sprawdzi się w przypadku stropodachu niewentylowanego. W tym przypadku najczęściej stosuje się płyty dwuwarstwowe wykonane z wełny mineralnej lub tego samego materiału pokrytego welonem szklanym. W sytuacji, gdy chcemy wykonać ocieplenie stropodachu wentylowanego wełną mineralną, to możemy się tego podjąć, jeżeli pomiędzy dwie warstwy nośne będziemy mogli swobodnie wejść. Wtedy sprawdzą się miękkie płyty z wełny mineralnej.

Termoizolacja styropianem przeprowadzana jest na zewnątrz. Dlatego często zaleca się, aby zastosować już styropian, który pokryty jest papą nawierzchniową. Ocieplenie stropodachu styropianem pozwala na zabezpieczenie domu również przed przedostaniem się wody. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest niewielki ciężar tego materiału izolacyjnego. W związku z tym nie musimy martwić się o wzmocnienie stropodachu, jeżeli chcemy izolować stary budynek. Warto jednak mieć na uwadze, że styropian nie jest ognioodporny, a także nie wykazuje się odpornością na wysokie temperatury. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach i przekroju stropodachu.

Ocieplenie stropodachu metodą wdmuchiwania celulozy

Innowacyjnym rozwiązaniem na docieplenie przestrzeni nad pomieszczeniem ogrzewanym jest wdmuchiwanie materiałów izolacyjnych. Docieplenie metodą wdmuchiwania celulozy lub granulatem, pozwala na szybkie i efektowne uzyskanie warstwy izolacyjnej bez powstawania jakichkolwiek mostków termicznych. Jak już wcześniej tego typu izolacja stropodachu, sprawdza się przede wszystkim przy stropodachach wentylowanych, w których mamy do czynienia z niewielką przestrzenią pomiędzy dwiema warstwami nośnymi. Docieplenie metodą wdmuchiwania celulozy lub granulatem odbywa się poprzez wykonanie otworu w dachu, poprzez która wprowadzana jest rura wdmuchująca materiał termoizolacyjny.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wypełnij formularz

Podczas wdmuchiwania granulatu lub celulozy, cały czas kontrolowana jest grubość warstwy izolacyjnej. Po wykonaniu docieplenia wcześniej wykonany otwór w dachu, zaślepiany jest przy pomocy blachy ocynkowanej, a następnie montuje się w tym miejscu kominek wentylacyjny. Zdecydowanie się na docieplenie stropodachu metodą wdmuchiwania celulozy lub granulatem nad pomieszczeniem ogrzewanym niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim tak wykonana termoizolacja przeprowadzona jest w dużo krótszym czasie w porównaniu do tradycyjnych metod. Wszystko odbywa się maszynowo, w związku z czym metoda ta nie wymaga aż tak dużego nakładu pracy.

Należy mieć również na uwadze, że przy tej metodzie wdmuchiwania celulozy, nie powstają mostki termiczne. W związku z tym po wykonanym dociepleniu możemy zauważyć niższe zużycie energii cieplnej w sezonie grzewczym nawet o 25 procent. Termoizolacja nad pomieszczeniem ogrzewanym powinna być wykonana przez doświadczonych specjalistów. Istotna jest tutaj odpowiednio dopasowana grubość warstwy izolacyjnej, która powinna być nieco większa od warstwy docelowej. Powodem tego wyliczenia jest zjawisko osiadania wdmuchanej warstwy termoizolacyjnej.

Izolacja stropodachu - cennik

Nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości, iż docieplenie stropodachu będzie dla nas jak najbardziej opłacalną inwestycją. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na najbardziej efektywną w naszej sytuacji technikę, która przyniesie największą oszczędność w zużyciu energii cieplnej. W związku z tym warto sprawdzić, jaki jest przykładowy cennik poszczególnych materiałów izolacyjnych, jak i samej robocizny,

Przykładowy cennik materiałów izolacyjnych i usług związanych z dociepleniem stropodachu

Nazwa produktu lub usługi

Cennik

Izolacja poddasza celulozą

Cena od 149,00 zł/m3

Wypożyczenie maszyny do wdmuchiwania granulatu

Cena od 60,00 zł/m3

Wełna mineralna w granulacie

Cena od 1,20 zł/kg

Granulat styropianowy

Cena od 55,00 zł/m3

Wełna mineralna Ursa Silver 39 cm, grubość 5 cm

4,85 zł

Wełna mineralna Ursa DF 32 Platinum, grubość 5 cm

9,60 zł

Wełna mineralna szklana Isover Uni Mata 039 5 cm

4,85 zł

Wełna mineralna szklana Knauf Ekoboard 039 5 cm

4,50 zł

Wełna mineralna Isover Super Mata Plus 032 5 cm

10,70 zł

Styropian styropapa Biała EPS 100 036, grubość 10 cm

33,70 zł/m2

Styropian, styropapa grafitowa EPS 100 030, grubość 10 cm

44,00 zł/m2

Styropian, styropapa biała EPS 100 036, grubość 15 cm

45,40 zł/m2

Swisspor Styropapa Biterm EPS 100 036 dach, podłoga

2,46 zł

Styropapa grafitowa EPS 80-031 GR. 5 cm

28,37 zł

Styropapa EPS 100-038 gr. 10 cm

30,15 zł

ikona podziel się Przekaż dalej