Pompa cyrkulacyjna - wszystko, co warto wiedzieć

Pompa cyrkulacyjna - definicja

Centralne ogrzewanie służy nam przede wszystkim do ogrzania budynku mieszkalnego. Jeżeli jednak będzie nam zależało na korzystaniu z podgrzanej wody, wtedy potrzebny jest montaż pompy cyrkulacyjnej. Jest to urządzenie odpowiedzialne za nieprzerwany obieg podgrzewanej wody do punktów czerpania. W ten sposób nie musimy czekać na to aż woda, z której chcemy skorzystać, zmieni swoją temperaturę na wyższą. Najczęściej dzieje się tak, jeżeli z kranu musimy puścić najpierw zimną wodę, by dopiero po pewnym czasie spłynęła już ogrzana.

Pompa cyrkulacyjna - sposób działania

Pompa cyrkulacyjna działa w taki sposób, iż woda znajdująca się w cyrkulacji, nieustannie ulega podgrzewaniu. Należy liczyć się wtedy z większym zużyciem energii. Jednak w zamian zyskujemy komfort korzystania z ciepłej wody w dowolnej chwili.

W celu prawidłowego funkcjonowania pompy CWU należy zadbać o odpowiedni montaż instalacji. Okazuje się jednak, że problem nie zostaje rozwiązany, jeżeli zdecydujemy się na podłączenie pompy do gniazda sieciowego na stałe. Ponieważ całodobowe ogrzewanie wody również mija się z celem, ze względu na bardzo duże straty energii na jej niepotrzebne podgrzewanie. Sprawdź także sposoby na tanie ogrzewanie.

Pompa CWU będzie miała największy sens, jeżeli wejdzie w skład pętli cyrkulacyjnej. Wtedy podgrzana woda z zasobnika wędruje to wszystkich punktów poboru ciepłej wody. Przewód prowadzący ciepłą wodę musi być poprowadzony przez wszystkie miejsca w taki sposób, by od ostatniego punktu poboru odprowadzić przewód cofający niewykorzystaną ciepłą wodę w kierunku zasobnika. Zwykle czas oczekiwania na ciepłą wodę zależy od odległości pętli cyrkulacyjnego od danego punktu poboru wody. Należy mieć na uwadze, że nie jest to czas standardowego przepływu wody od samego zasobnika. Zatem na ciepłą wodę czekamy znacznie krócej.

Pojawia się pytanie o sens korzystania z pętli cyrkulacyjnej, a także przy okazji z pompy CWU w momencie, kiedy nie mamy zapotrzebowania na ciepłą wodę. Rzeczywiście pompa CWU działająca przez całą dobę będzie generować dość wysokie straty energii, potrzebne na ogrzanie wody. Natomiast całkowite wyłączenie pompy może przyczynić się do namnożenia się niebezpiecznych bakterii. Dlatego zaleca się, by pompa CWU była włączana przynajmniej raz na dobę.

Najlepszym rozwiązaniem na efektywne działanie pompy cyrkulacyjnej, jest skalibrowanie go ze sterownikiem zegarowym. Dzięki niemu możemy dokładnie ustalić, w jakich dniach, a także godzinach potrzebujemy ciepłej wody. W ten sposób nie dochodzi do niepotrzebnych strat energii np. w nocy lub w czasie, gdy wszyscy przebywają poza domem.

Budowa pętli cyrkulacyjnej

Korzystanie z pompy cyrkulacyjnej będzie miało sens tylko w momencie, kiedy wcześniej zadbamy o montaż pętli cyrkulacyjnej. O to należy zadbać jeszcze w chwili projektowania instalacji wodnej. Jest to spory koszt, który jednak powinien się dość szybko zwrócić. Potrzeba znacznie więcej materiału do wykonania takiej instalacji. Należy również uwzględnić tutaj kocioł ogrzewający wodę. Takim rozwiązaniem może być między innymi kocioł elektryczny dwufunkcyjny. Dzięki niemu ogrzewanie wody odbywa się w chwili uruchomienia kotła, czyli w momencie zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Koszt montażu pętli cyrkulacyjnej zwróci się między innymi poprzez oszczędność wody, a także niższe zużycie energii przeznaczonej na jej podgrzanie. W tradycyjnej instalacji wodnej ciepła woda musi dotrzeć z zasobnika aż do konkretnego punktu poboru wody. Punkty, które znajdują się najdalej od zasobnika, prawdopodobnie będą utożsamiać się z największymi stratami wody. Zwykle takimi punktami jest umywalka, prysznic lub zlew w łazience. W oczekiwaniu na ciepłą wodę spuszczamy zimną. Niestety jest to woda, z której nie korzystamy, ale i tak obciąża nasz finansowy budżet. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o pompie ciepła.

Pompa cyrkulacyjna - w jaki sposób dobrać najlepsze urządzenie?

Poszukując sprawdzonej pompy cyrkulacyjnej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Ważne, by była to pompa CWU o bardzo niskim poborze energii elektrycznej. Przykładem takiego energooszczędnego urządzenia jest pompa Grundfos Apha2 L. Należy zwrócić uwagę również na sposób obsługi. Ważne jest, by ustawienia nie sprawiały żadnego kłopotu, a menu było w pełni intuicyjne.

Wybierając pompę cyrkulacyjną, należy zwrócić uwagę także na jakość i sposób wykonania. Musi być to urządzenie wyjątkowo trwałe, niezawodne, a także złożone wyłącznie z najwyższej jakości podzespołów. Polegając na renomowanych markach, mamy gwarancję tego, że urządzenie będzie działało zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Pompa obiegowa CO

Co to jest pompa obiegowa CO?

Instalacja centralnego ogrzewania, oprócz kotła, rur doprowadzających wodę lub inną ciecz do grzejników, musi być także wyposażona w specjalną pompę obiegową. Pompa obiegowa w instalacji jest to urządzenie odpowiedzialne za wprawienie w ruch cieczy znajdującej się w instalacji grzewczej.

Najczęściej pompa obiegowa CO znajduje się już przy zakupionym wcześniej kotle grzewczym. Jednak istnieje możliwość dokupienia samodzielnego urządzenia. Wtedy należy sprawdzić kompatybilność pompy z kotłem znajdującym się na wyposażeniu. Sprawdź także, ile kosztuje instalacja CO.

W jaki sposób działa pompa obiegowa CO?

Pompa obiegowa CO połączona z instalacją centralnego ogrzewania działa dzięki specjalnym silnikom. Z reguły są one wyposażone w kilka poziomów prędkości obrotów. Najczęściej pompa powinna być włączana na najwyższy bieg, dzięki czemu uzyskiwana jest najlepsza wydajność.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się hermetyczne pompy bezdławicowe. Przepływająca woda przez pompę chłodzi silnik, przez co urządzenie nie jest narażone na przegrzanie. Dodatkowo przepływająca ciecz jest odpowiedzialna za smarowanie łożyska znajdującego się wewnątrz urządzenia. W skład pompy wchodzą wirniki, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej lub innych tworzyw odpornych na korozję. Natomiast korpus zwykle wytwarza się z odpornego na różne czynniki, żeliwa. Pompa obiegowa w instalacji to rozwiązanie warte rozważenia.

Dobór pompy obiegowej

Dobór pompy obiegowej jest bardzo ważną kwestią, jeżeli chodzi o wydajność, a także żywotność instalacji grzewczej. Należy zwrócić uwagę na wielkość pompy. Z reguły mamy do czynienia z urządzeniami ważącymi średnio 1,5 kg, ale można również spotkać maszyny ważące nawet 5 kg. Dobranie odpowiedniej wielkości pompy ma wpływ na prawidłowe działanie instalacji. Dobór pompy obiegowej, która będzie za mała, niesie ze sobą ryzyko zbyt niskiego przepływu wody. Brak odpowiedniej ilości cieczy w obwodzie może doprowadzić do jego zapowietrzenia. Znowu wybór zbyt dużej pompy także nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Minusem będzie zbyt duży ciężar urządzenia, hałas w czasie pracy, a także znacznie szybsza eksploatacja.

Przy wyborze pompy należy zwrócić uwagę także na to, czy jest ona wyposażona w automatyczny system odpowietrzania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możemy uniknąć zapowietrzenia się instalacji grzewczej. Z drugiej strony nie należy zapominać o odpowietrzaniu wszystkich obwodów przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dobór pompy obiegowej powinien być uzależniony także od trwałości urządzenia. Na eksploatację pompy ma wpływ nie tylko to, czy została ona odpowiednio dopasowana do instalacji grzewczej, ale również od jakości wody. W takim przypadku warto zadbać o specjalny filtr siatkowy zatrzymujący wszelkie mechaniczne zanieczyszczenia. Sprawdź także w tym artykule, jaki wpływ na koszty ogrzewania ma pompa ciepła.

Cena urządzeń CWU

Pompa cyrkulacyjna - cena

Wydatek związany z zakupem pompy cyrkulacyjnej będzie wahał się w przedziale od ponad 100 do kilkuset złotych. Przykładowo cena pompy cyrkulacyjnej marki Ferro utrzymuje się na poziomie około 230 złotych. Decydując się na zakup urządzenia marki Wilo Star, musimy się przygotować na wydatek rzędu 360 złotych. Pompa cwu z firmy LFP, będzie kosztować ponad 400 złotych.

Pompa obiegowa - cena

Ceny pomp obiegowych są bardzo podobne do cen pomp cyrkulacyjnych. Ostateczny koszt będzie zależeć od posiadanych funkcji, sposobu wykonania, ilości biegów, a także korelacji z kotłami centralnego ogrzewania.

Najtańsze pompy obiegowe kupimy już za około 150 złotych. Średni koszt takiego urządzenia waha się jednak w granicach od 200 do 400 złotych. Chociaż bez problemu znajdziemy również propozycje pomp, wartych prawie 600 złotych. Decydując się na zakup urządzenia znanej marki Grundfos, możemy liczyć się z wydatkami rzędu 400-500 złotych.

Przy wyborze optymalnej pompy obiegowej, należy zwrócić uwagę między innymi na to:

  • jaką posiada izolację
  • jakie maksymalne ciśnienie może występować w czasie pracy pompy
  • jaki zakres temperatur jest uwzględniany przy bezpiecznym użytkowaniu
  • jakim wyróżnia się napięciem, a także poborem mocy

Podsumowanie

Obowiązek zakupienia pompy obiegowej i cyrkulacyjnej jest uzależniony od pewnych czynników. Pompa obiegowa jest niezbędnym elementem każdej instalacji centralnego ogrzewania. Na pewno dylemat pojawia się dopiero w momencie, kiedy zastanawiamy się nad zakupem elektronicznej pompy obiegowej. Jest to urządzenie energooszczędne, ale dopiero przy spełnieniu pewnych warunków.

Jeżeli okres grzewczy wynosi co najmniej 120 dni, a także dysponujemy kotłem grzewczym stałopalnym, wtedy korzystanie z elektronicznej pompy obiegowej będzie dla nas korzystniejsze. Tak naprawdę w naszym domu powinniśmy korzystać wyłącznie z urządzeń wyposażonych w płynną regulację prędkości obrotowej.

Natomiast na pompę cyrkulacyjną decydujemy się już w momencie planowania instalacji wodnej. Jeżeli w naszym domu ma zostać zaplanowana pętla cyrkulacyjna, to urządzenie będzie jej niezbędnym elementem.

Już wiemy, że większy wydatek początkowy, w czasie projektowania oraz montażu instalacji hydraulicznej, bardzo szybko się zwróci. Dzięki pompie cyrkulacyjnej skracamy czas oczekiwania na ciepłą wodę do minimum, przez co zaoszczędzamy na niepotrzebnym zużyciu wody zimnej.

Wybór pompy cyrkulacyjnej, jak i również obiegowej powinien być dobrze przemyślany. Nie należy kierować się jak najniższą ceną, ponieważ bardzo często urządzenia z tzw. dolnej półki są bardzo zawodne. Dlatego lepiej jest zainwestować w lepszej jakości urządzenia, które przez wiele sezonów grzewczych będą spełniać swoją rolę według obietnic producenta.

ikona podziel się Przekaż dalej