Izolacja akustyczna ścian i sufitu

Panele wyciszające są dostępne w formie okładziny ściennej oraz sufitowej. Jak sama nazwa wskazuje, służą one przede wszystkim do ochrony domowników przed hałasem dobiegającym zza ściany lub stropu. Ponadto izolacja akustyczna ścian wpływa pozytywnie na samą akustykę w pomieszczeniu. W takim razie panele dźwiękoszczelne znajdują swoje zastosowanie nie tylko w blokach i domach jednorodzinnych, ale również w lokalach użytkowych i biurowych.

Najczęściej płyty akustyczne produkowane są z pianki poliuretanowej, która znajduje się wewnątrz paneli. Dzięki temu dźwięk, który jest wydobywany wewnątrz pomieszczenia nie ulega zniekształceniu. W związku z tym panele wygłuszające z powodzeniem mogą być stosowane na salach konferencyjnych oraz w studiach nagrań. Dzięki takim panelom zwiększa się izolacja akustyczna ścian, podłóg oraz sufitów.

Panele wyciszające - rodzaje

Wybór paneli akustycznych jest wyjątkowo duży. Przede wszystkim należy wspomnieć o rodzaju materiału, jaki został wykorzystany przy ich produkcji. Pod tym względem wymienimy:

  • Panele wygłuszające z pianki poliuretanowej - tego typu płyty akustyczne wyróżniają się gęstością od 20 do nawet 40 kg/m3. Jej grubość waha się 2 do nawet 8 cm. Wyróżnia się doskonałymi właściwościami zapewniającymi bardzo dobre wygłuszenie pomieszczenia, które sięga nawet do 250 Hz. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Najczęściej panele wyciszające z pianki poliuretanowej wykorzystuje się, jako okładziny ścienne, sufitowe oraz podłogowe.
  • Panele wygłuszające z pianki melaminowej - głównym tworzywem wykorzystywanym przy produkcji tego typu paneli, jest termoutwardzalna żywica melaminowa. Jej cechą charakterystyczną jest otwarta struktura komórkowa. Wygłuszenie dzięki tym panelom jest na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie w odróżnieniu od innych typów płyt wygłuszających, panele z pianki melaminowej wyróżniają się niską gęstością, co przekłada się również na mały ciężar. Dodatkową zaletą jest także odporność na wysokie temperatury sięgające nawet do 240 stopni Celsjusza.
  • Panele wyciszające z płyt MDF - wbrew pozorom tego typu panele dźwiękoszczelne mogą być wykorzystywane również jako osłona dla kaloryfera. Najczęściej w sprzedaży dostępne są panele perforowane o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów.
  • Panele dźwiękoszczelne drewniane - panel drewniany w swoim rdzeniu zazwyczaj posiada wełnę bądź piankę akustyczną, która jest odpowiedzialna za wygłuszenie pomieszczenia. Najczęściej stosuje się je do sypialni lub salonu. Wyróżniają się funkcją pochłaniania oraz rozpraszania dźwięku.

Oprócz powyższych typów paneli wygłuszających wymienić możemy także płyty akustyczne pod względem właściwości oraz sposobu montażu. Wśród nich największą popularnością wyróżniają się płyty ścienne samoprzylepne. Rzeczywiście tego typu gąbka wygłuszająca jest bardzo łatwa w montażu. Można je z powodzeniem przykleić na dowolną powierzchnię, nawet na ściany z karton gipsu. Jeżeli interesuje nas izolacja akustyczna ścian w łazience lub w innym pomieszczeniu, w którym panuje wysoki poziom wilgotności powietrza, to dobrze jest się zdecydować na wodoodporne panele. Sprawdź także ten artykuł o izolacji akustycznej w domu.

Dekoracyjne płyty akustyczne

Decydując się na zakup paneli wygłuszających, nie musimy się martwić dodatkowym wykończeniem ścian lub sufitów. Ponieważ większość z nich posiada dekoracyjny charakter. Są one dostępne w różnych kształtach, kolorach i wzorach, a nawet z niezwykle urozmaiconą teksturą. Bardzo często w sklepach znajdziemy propozycje paneli sześciokątnych, które po przyklejeniu na ścianę tworzą strukturę plastra miodu.

Niezwykle dekoracyjne są także płyty akustyczne ścienne, które posiadają oryginalną perforację. Oprócz tego dostępne są one w różnych rozmiarach z dedykacją do zastosowań nie tylko ścianie, ale również do narożników, czy też sufit. Ciekawy efekt uzyskamy, jeżeli podświetlimy tego typu panele, dzięki czemu uzyskamy niebywałą dekorację pomieszczenia.

Czarne panele wygłuszające, a także panele wyciszające, cena za panele dźwiękoszczelne i rodzaje
Jakie panele wygłuszające wybrać, czyli panele wyciszające na ściany i ich cena

Przy wyborze płyt wygłuszających powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem, ale również ich właściwościami, a także ciężarem. Jeżeli chcemy wygłuszyć sufit bądź ścianki działowe z karton gipsu, to warto zdecydować się na panele ścienne wykonane z pianki melaminowej. Natomiast chcąc uzyskać bardziej przytulny klimat w pomieszczeniu, świetnym akcentem dekoracyjnym będą płyty ścienne drewniane lub wykonane z MDF.

Płyty akustyczne - cena

Jeżeli faktycznie jesteśmy zainteresowani skutecznym wygłuszeniem pomieszczenia, to warto sprawdzić ceny dostępnych paneli wyciszających. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na jakie koszty rzeczywiście musimy się nastawić. Oczywiście pod uwagę należy wziąć nie tylko sam rodzaj płyty akustycznej, ale również powierzchnię, jaką zamierzamy nimi przykryć.

Przykładowe ceny na panele dźwiękoszczelne

Nazwa produktu

Cena

Dekoracyjne panele akustyczne Apama Wyciszamy

21,00 zł

Gąbka wygłuszająca Absorber Premium 100x50x11 Sea Paanele

Cena od 174,00 zł

Omnitronic Pianka wygłuszająca akustyczna panel piramida 100 mm, 50x50 cm

Cena od 116,00 zł

Pianka wygłuszająca samoprzylepna Bitmat mata akustyczna 200x100 cm

59,99 zł

Panele dekoracyjne akustyczne Blum ASH PA2

1300,00 zł

Mdd panel oddzielający akustyczny tapicerowany

838,85 zł

Absorber Premium 100x50x11 Ivory

174,00 zł

Panele akustyczne miękkie heksagon kolorowe

6,35 zł/szt.

Pianka akustyczna 50x50 cm, 3m2

129,00 zł

Akustyczne panele maty, piramidki 50x50x3 cm

6,89 zł

Panele akustyczne, dyfuzor binarny

195,00 zł

Pianki akustyczne HoneyFoamPRO

59,00 zł

Panele akustyczne hexagon 10 szt.

89,00 zł

Panele akustyczne Hexagon Orange

11,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny