Uprawa drzew wiśni

Zastosowanie wiśni jako drzewa owocowe i ozdobne

Wiśnie należą do popularnych drzew uprawianych w ogrodach i na działkach. Są łatwe w uprawie i nadają się do uprawy amatorskiej. Drzewka te są niewymagające i mogą rosnąć na prawie każdej glebie. W Polsce występują 2 gatunki rodzime, czyli wiśnia ptasia i karłowata oraz 2 gatunki zadomowione, czyli wiśnia wonna i pospolita.

Mało kto wie, że pyszne owoce pochodzą tylko z 2 gatunków tych drzew. Wiśnie, wykorzystywane do bezpośredniego jedzenia lub na przetwory, pochodzą z drzewa wiśni pospolitej, zaś zjadane na świeżo czereśnie pochodzą z hodowlanych odmian wiśni ptasiej. Sezon na wiśnie i czereśnie przypada latem, kiedy to możemy raczyć się świeżymi owocami. Wiśnie należą do owoców dość kwaśnych, dlatego też wykorzystuje się je głównie do przetworów, jak dżemy, kompoty, soki, konfitury. Natomiast czereśnie są słodkie i soczyste i jada się je głównie na surowo. O przetworach decyduje także cena owoców, która w przypadku wiśni jest dużo niższa.

Natomiast niektóre gatunki wykorzystywane są jako drzewa ozdobne, które nie rodzą smacznych owoców. Ciekawym drzewkiem ozdobnych jest wiśnia piłkowana, zwana również pod nazwą wiśnia japońska lub wiśnia kanzan. Wiśnia piłkowana uważana jest za jedno z najpiękniejszych drzewek ozdobnych, które wiosną obsypuje się różowymi kwiatami. Drzewkiem ozdobnym jest także, rosnąca w Polsce, wiśnia wonna, która znajduje zastosowanie jako drzewo na żywopłoty formowane.

Uprawa wiśni w ogrodzie i na działce

Uprawa wiśni, czy to owocowej czy ozdobnej, nie należy do trudnych. Drzewo to nie jest wymagające, rośnie na prawie każdej glebie. Wymaga stanowiska słonecznego. Preferuje glebę lekko zasadową. Drzewka owocowe, szczególnie czereśnia, wymagają gleby zasobnej w składniki odżywcze lub odpowiedniego nawożenia. Dla wiśni najlepsza jest gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta.

Wiśnie są mało wymagające i będą dobrze rosły niemal w każdych warunkach. Drzewa te wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych, jak przycinanie, nawożenie, podlewanie i ochrona przed szkodnikami i chorobami. Wiśnia nie wymaga specjalistycznego nawożenia. Najlepiej nawozić ją obornikiem lub nawozami naturalnymi. Drzewka wiśni są niestety narażone na wiele rodzajów chorób i szkodników. Wiśnie mogą zapadać na te same choroby roślin co czereśnie. Owoce wiśni nie są zbyt słodkie, dlatego też do niedawna uważało się, że są one wolne od szkodników. Niestety od niedawna również wiśnie mogą paść ofiarą nasionnicy trześniówki.

Rodzime lub zadomowione w Polsce gatunki są mrozoodporne. Czereśnia jest dość wrażliwa na wiosenne przymrozki. Natomiast nie całkowicie mrozoodporna jest wiśnia kanzan. Charakteryzuje się ona mrozoodpornością 6a, dlatego też należy ją sadzić w cieplejszych regionach Polski. W naturze wiśnia kanzan rośnie w klimacie morskim z dużą ilością opadów, dlatego też latem należy ja podlewać. Jest ona też wrażliwa na zasolenie podłoża. Sprawdź także ten artykuł: Choroby drzew owocowych - 5 najczęściej spotykanych chorób.

Szkodniki i choroby wiśni - objawy, zwalczanie

Choroby wiśni i ich objawy

Wiśnie, zarówno owocowe, jak i ozdobne, narażone są na choroby grzybowe i bakteryjne. Szczególnie groźne i trudne do zwalczenia są choroby grzybowe, które rozwijają się w czasie ciepłej i wilgotnej pogody. Sprzyjają im upały i opady deszczu. Najczęściej występujące choroby wiśni:

  • brunatna zgnilizna drzew pestkowych,
  • rak bakteryjny drzew pestkowych,
  • parch czereśni,
  • drobna plamistość drzew pestkowych,
  • dziurkowatość liści drzew pestkowych,
  • gorzka zgnilizna wiśni.

Najgroźniejszą chorobą wiśni jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Jest to choroba grzybicza, która powoduje więdnięcie kwiatów, całych pędów, liści, a nawet owoców. Możemy zauważyć brunatniejące kwiaty, uschnięte liście, które pozostają na drzewie oraz zmumifikowane owoce, które nie odpadają. Zwalczanie tej choroby polega na usunięciu zakażonych pędów, zgrabieniu opadłych liści i usunięciu mumii owoców. Ponadto drzew pryska się fungicydami.

Zainfekowane owoce wiśni, a także najpopularniejsze choroby wiśni i ich rozpoznawanie
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, a także inne najpopularniejsze choroby wiśni i ich rozpoznawanie

Niebezpieczną chorobą jest gorzka zgnilizna wiśni, która atakuje rozwijające się owoce i powoduje ich gnicie. Początkowo na owocach pojawiają się matowe plamy, które z czasem stają się wklęsłe. Owoce z zarażonych drzew nie nadają się do sprzedaży ani do spożycia, co naraża sadownika na straty finansowe. Chorobie tej zapobiega się przez odpowiednie cięcie drzewek, szczególnie przerzedzające koronę. Przerzedzenie gałęzi sprawia, że po deszczu liście szybko wysychają i nie dochodzi do rozwoju patogenu. Ponadto należy grabić opadłe liście i usuwać zakażone owoce. Na chorobę tę stosuje się opryski fungicydami.

Jakie szkodniki mogą atakować wiśnie i na czym polega ich zwalczanie

Szkodniki są najbardziej uciążliwe dla wiśni owocowych, gdyż ich larwy żerują w owocach, wskutek czego owoce nie nadają się do sprzedaży i spożycia. Najbardziej uciążliwym szkodnikiem jest nasionnica trześniówka, która składa jaja w czereśniach. Do niedawna uważało się, że omija ona kwaśne wiśnie. Jednak w ostatnich latach pojawia się także w wiśniach.

Zwalczanie tego szkodnika polega na wiosennych opryskach. Należy dokładnie obserwować drzewa, aby zauważyć nalot muchówek. Wtedy musimy w ciągu 7 dni wykonać oprysk preparatem Mospilan 20 SP.

Najczęściej występujące szkodniki wiśni i czereśni:

  • zwójka koróweczka,
  • nasionnica trześniówka,
  • śluzowica ciemna,
  • mszyca wiśniowo-przytuliowa,
  • przędziorek.

Wiśnie ozdobne, jak wiśnia wonna lub wiśnia piłkowana, nie tworzą owoców, dlatego też ich głównym wrogiem są mszyce i przędziorki. Szczególnie uciążliwym szkodnikiem są mszyce wiśniowe, które pojawiają się coraz częściej na wiśniach w dużych ilościach. Szkodniki te żerują na młodych pędach i liściach. Dlatego też objawy ich działania zauważamy w postaci deformacji i usychania młodych liści i pędów. Usychanie liści sprawia, że drzewo przestaje rosnąć. Ponadto spadź mszyc jest pożywką dla grzybów sadzakowych, które mogą wywołać choroby grzybowe drzew. Dostępne są bardzo różne preparaty do zwalczania mszyc wiśniowych.

Dla drzew wiśni szkodliwy jest także przędziorek chmielowiec lub przędziorek głogowiec. Owady te żerują na spodniej stronie liścia tworząc przędzę. Wysysają one soki z liści wskutek czego liście przedwcześnie opadają, co osłabia drzewo. Przeciwko przędziorkom stosuje się opryski preparatami naturalnymi lub chemicznymi.

ikona podziel się Przekaż dalej