Wiśnia Kanzan - charakterystyka

Wiśnia Kanzan to jedna z popularniejszych odmian wiśni piłkowanej (Prunus serrulata) zaliczająca się do rodziny różowatych. Chociaż często określana jest jako wiśnia japońska, to tak naprawdę wywodzi się ona z Chin. Dorosłe sadzonki dorastają maksymalnie do 5 metrów wysokości. Korona wyróżnia się dość rozłożystym pokrojem.

Gałęzie są porastane przez eliptyczne liście o piłkowanym obrzeżu. Właśnie ze względu na te brzegi, wiśnia posiada charakterystyczną nazwę. Ponadto są one zielone, po czym jesienią przebarwiają się na żółto. Oczywiście największą ozdobą wiśni Kanzan są pełne kwiaty o różowym zabarwieniu. Ponadto zwisają one na szypułkach, przez co dodaje im jeszcze większego uroku.

Wiśnia japońska Kanzan - cena

Wiśnia Kanzan jest na tyle ciekawym okazem, iż warto zdecydować się na uprawę tego drzewa w swoim ogrodzie. Dlatego na pewno będzie nas interesować to, jaka jest cena za sadzonki. Warto mieć również na uwadze, iż wiśnia japońska występuje także w innych odmianach. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się dla porównania również ceny innych okazów.

Ceny wiśni japońskiej Kanzan, a także innych odmian tego gatunku

Nazwa odmiany

Cena

Wiśnia japońska Kanzan, wysokość 130-140 cm, szczepiona

Cena od 56,90 zł

Wiśnia Kanzan, duża sadzonka

199,99 zł

Wiśnia Kanzan, sadzonka C 1,5

60,00 zł

Wiśnia piłkowana Shimidsu Sakura, zielone liście

46,00 zł

Wiśnia piłkowana Kiku-Shidare Zakura, zielone liście

95,00 zł

Wiśnia piłkowana Amanogawa, zielone liście i różowe kwiat

180,00 zł

Wiśnia japońska Kiku Shidare, szczepiona duża sadzonka

79,99 zł

Wiśnia ozdobna - wymagania uprawowe

Chociaż wiśnia Kanzan zalicza się niewątpliwie do jednych z najpiękniejszych drzew, które możemy uprawiać w naszych ogrodach, to jej wymagania są naprawdę niewielkie. Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu jej słonecznego, a także możliwie jak najbardziej osłoniętego od wiatru stanowiska. Sadzonki posadzone w półcieniu nie będą kwitły tak intensywnie.

Podłoże jest mniej istotne. Chociaż oczywiście wiśnia ozdobna będzie najlepiej rozwijać się na żyznym i przepuszczalnym podłożu. Najlepiej jest jednak zaplanować, aby sadzonki wiśni japońskiej zostały posadzone na żyznym oraz przepuszczalnym podłożu o odczynie obojętnym. Zaletą wiśni piłkowanej jest to, iż drzewo doskonale poradzi sobie z okresową suszą. Natomiast należy mieć na uwadze, że ta odmiana wykazuje się dużą wrażliwością na zasolenie gleby. Sprawdź także ten artykuł: Wiśnia w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, częste odmiany, porady.

Jak pielęgnować sadzonki wiśni Kanzan?

Wiśnia ozdobna jest mało zajmującym drzewem. Jej wymagania pod względem pielęgnacyjnym są bardzo małe. Dlatego teoretycznie drzewo pozostawione samo sobie również sobie poradzi. Warto jednak zadbać o nawanianie, szczególnie młodych sadzonek, ale także dorosłych drzew w czasie suszy. Kolejnym zabiegiem, który może okazać się pomocny, jest nawożenie. Jednak nie jest to również konieczne. Jeżeli chcemy zasilać naszą wiśnię Kanzan, to najlepiej wybierać naturalne nawozy.

Wiśnia piłkowana odmiany Kanzan może wymagać systematycznego przycinania. Chociaż samo drzewo niekoniecznie lubi cięcie, to jednak jest ono konieczne w celu zachowania regularnego kształtu korony. Ponadto bardzo często pojawiają się boczne gałęzie, które należy sukcesywnie usuwać. Wiśnia ozdobna Kanzan będzie dobrze prezentować się zarówno jako posadzone solitery, ale także w szpalerze. Wtedy jednak sadzonki należy sadzić w odstępach wynoszących przynajmniej 1-1,5 metra. Zimowanie wiśni Kanzan jest bardzo łatwe, ponieważ odmiana ta jest całkowicie mrozoodporna. Jednak uprawa młodych sadzonek będzie wymagać okrywania, ponieważ mogą one być jeszcze za słabo zaaklimatyzowane.

Choroby wiśni i szkodniki

Uprawa wiśni piłkowanej jest odporna na szkodniki, a także różne choroby. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że czasami choroby wiśni pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji drzewka lub też, gdy panuje zbyt dżdżysta pogoda. W takich sytuacjach wiśnia Kanzan może zostać zaatakowana przez patogeny grzybowe. Najczęściej jest to plamistość liści.

Najlepszym sposobem na choroby wiśni, które są spowodowane grzybami, będą odpowiednie opryski. Niekoniecznie jednak jest potrzebne stosowanie zapobiegawczo oprysków. Nasz okaz może zostać zaatakowany nie tylko przez choroby wiśni, ale również przez szkodniki. Do najczęściej występujących szkodników zaliczają się przędziorki oraz mszyce. Przy niewielkiej inwazji możemy spróbować domowych sposobów, do których zaliczają się opryski wykonywane na bazie roztworu z octu lub sody. Jednak, gdy szkodników jest zdecydowanie więcej, w takich okolicznościach najlepiej sprawdzą się gotowe preparaty na konkretne szkodniki.

Rozmnażanie wiśni Kanzan

Wiedząc już, kiedy przycinać wiśnie Kanzan, a także jakie ma ona wymagania uprawowe, z pewnością będziemy chcieli również spróbować samodzielnego rozmnażania. Okazuje się, że możemy wykonać ten zabieg samodzielnie, nie mając nawet zbyt dużego doświadczenia. Najlepiej w tym celu pobrać sadzonki zielne. Pędy pobieramy pod koniec czerwca, a następnie ich końce zanurzamy w ukorzeniaczu z dodatkiem preparatu grzybobójczego.

Następnie wiśnia Kanzan powinna zostać przeniesiona do podłoża w celu jej ukorzenienia. Rolę takiego podłoża powinna pełnić przede wszystkim piasek wymieszany z torfem. Sadzonkę regularnie podlewamy. Po okresie około 2 miesięcy sadzonka się ukorzeni. Po tym czasie będziemy mogli ją przenieść ją na właściwe stanowisko. Chociaż często zaleca się jeszcze przezimowanie młodych sadzonek w donicy, a także w folii lub chłodniejszym pomieszczeniu. Wtedy minimalizujemy ryzyko jej ewentualnego przemarznięcia. Natomiast wsadzimy młode drzewka na wiosnę. W ten sposób możemy sprawić, iż wiśnia Kanzan w naszym ogrodzie zawita w większej grupie.

ikona podziel się Przekaż dalej