Zielone budownictwo w Polsce stanie się niedługo normą?

Osiedle zielone wybudowane w nowoczesnym stylu, deweloperzy zajmują się tematyką ekologicznego budownictwa
Trwają dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju w zielonym budownictwie, fot. ribalka yuli
ikona podziel się
Opublikowano: 27.02.2024 r., 13:05 | Autor: Katarzyna Barczyk
Coraz więcej Polaków wybiera świadomie osiedla, w których chce kupić mieszkanie. Obecnie zauważalny jest bardzo duży popyt na zielone budownictwo, których zdecydowanie brakuje. Podczas drugiej edycji Forum Innowatorów ESG 2023 podjęto dyskusje na temat sytuacji Polski na tle Europy Zachodniej pod względem ekologicznego budownictwa.

Forum i Gala Innowatorów ESG 2023

W dniach 6-7 grudnia 2023 r. w Warszawie odbyły się Forum i Gala Innnowatorów ESG. To już drugie takie spotkanie ekspertów, wśród których wystąpienia mieli m.in.: Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy, Dyrektor Wykonawczy UN GCNP, Robert Adamczyk, Senior Environmental Adviser EBOiR, prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor, Akademia Leona Koźmińskiego, Renata Bem, Dyrektor Generalna, UNICEF Polska, czy też Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate, Lider Zespołu ESG, Climate & Nature w dziale Consultingu, KPMG Poland.

Podczas tego wydarzenia odbywały się merytoryczne dyskusje dotyczące zrównoważonego rozwoju, a także wchodzące w zakres ESG (Environmental, Social, Goverance). Tłumacząc ostatni skrót, paneliści dotykali problemów i zagadnień mających związek z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, oddziaływanie firm na całe otoczenie, a także podwyższanie standardów zarządzania i kontroli.

Ostatecznie podczas ubiegłorocznego wydarzenia, wzięło udział ponad 400 osób, natomiast wydarzenie było śledzone przez internet przez 1400 osób. Wśród jednych z kluczowych dyskusji, wymienić można było zagadnienia dotyczące zielonego budownictwa, a także spełniania przez nieruchomości norm energetycznych. Zastanawiano się m.in. nad tym, jak będzie wyglądał rozwój ekologicznego budownictwa w Polsce, a także, na jakim poziomie znajduje się aktualnie. Zobacz, 6 prostych zmian, które zmienią twoje mieszkanie na bardziej eko.

Sektor nieruchomości komercyjnych inny niż sektor nieruchomości mieszkaniowych

W przypadku nieruchomości komercyjnych, aby spełniały one normy budownictwa ekologicznego, muszą posiadać przeróżne certyfikaty. Takie wytyczne są narzucone przez Unię Europejską, które regulują budownictwo zgodnie ze zrównoważonym rozwojem.

Poziom certyfikacji w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, co potwierdzają badania Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Według uzyskanych danych posiadamy 35 mln metrów kwadratowych budynków, które są certyfikowane. To oznacza, że znajdujemy się dokładnie na tym samym poziomie co inne kraje zaliczające się do Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednak według Anny Wojciechowskiej, Head of ESG w przedsiębiorstwie ROBYG, jest znaczna różnica między sektorem nieruchomości komercyjnych a sektorem nieruchomości mieszkaniowych. W przypadku tych drugich, klientów nie będzie stać na mieszkania, które miałyby spełniać wszystkie normy zielonego budownictwa. Ponadto tej drogi nie ułatwiają również banki.

Wg Wojciechowskiej - “Obniżenie marży o 0,2 p.p. to za mało, bo koszty przystosowania budynku by spełnił wymagania taksonomiczne, są wysokie, co oznacza, że takie mieszkania będą z wszelkim prawdopodobieństwem również droższe.

Trendy w zielonym budownictwie

Z kolei według Jakuba Frejlicha, dyrektora doradztwa strategicznego JLL, trendy są zdecydowanie szybsze niż przepisy regulujące sektor nieruchomości. Takim przykładem jest, chociażby bardzo wysoki wzrost zysku operacyjnego netto nieruchomości komercyjnej, tylko poprzez zapewnienie w budynku komercyjnym operatora ładowania stacji. Tego typu element jest w stanie zwiększyć zysk nawet z 30 do 100%.

Istniejący trend powoduje, że można spodziewać się również takich oczekiwań w budownictwie indywidualnym. Kolejną motywacją do zadbania o odpowiednią infrastrukturę budynków mieszkalnych jest nowela ustawy o elektromobilności. Zależność związaną z podwyższeniem wartości nieruchomości przez dostęp mieszkańców do stacji ładowania pojazdów zauważył Marcin Pollo, dyrektor ds. rozwoju elektromobilności w firmie Anwim. Zauważa on również, że warto zadbać o dynamiczne zarządzanie mocą, ponieważ nieuniknione będzie to, że w przyszłości wzrośnie zapotrzebowanie miejsc do ładowania samochodów. Zobacz też 10 praktycznych eko porad dla właścicieli domów.

Wieżowce z dużą ilością roślinności, szacunki dotyczące standardów zielonych osiedli
Nacisk na zmniejszenie emisji energii w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym, fot. Jahid CF 5327702

Plan zmniejszenia emisyjności budynków

Cały czas trwają pracę nad tym, aby budynki wykazywały się jeszcze mniejszą emisyjnością. Obecna norma utrzymuje się nadal na poziomie 65 KWh/mkw./rok). Według strategii ESG największym problemem są prace, które pozwolą na zmniejszenie emisyjności, ale jednocześnie zdecydowanie podrażają całą inwestycję. Według Magdaleny Wiewiór, dyrektorki departamentu komunikacji i projektów marketingowych, Devila SA, kluczową kwestią może okazać się większa świadomość społeczeństwa w obliczaniu kosztu utrzymania mieszkania.

Pomocnym rozwiązaniem również okazałyby się preferencyjne kredyty na zielone mieszkania. Niestety w tej kwestii nadal nie widać takiej współpracy na linii banków i deweloperów ekologicznych mieszkań. Czy gra jest warta świeczki? Okazuje się, że tak, ponieważ aktualne dane są zatrważające. Aż 36% emisji gazów cieplarnianych na obszarze Unii Europejskiej odpowiadają nieruchomości. To również są one odpowiedzialne za zużycie energii na poziomie aż 40%.

Źródła:

  • https://architektura.info/wiadomosci/aktualnosci/zielone_budownictwo_i_transformacja_energetyczna
  • https://foruminnowatorowesg.pl/
  • https://www.pcbc.gov.pl/pl/blog/srodowisko/o-esg-oznacza-dlaczego-wazne-wplywa-zarzadzanie-firma
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto