Schemat centralnego ogrzewania

Zanim dowiemy się, jak podłączyć piec c.o., warto wcześniej prześledzić schemat centralnego ogrzewania i zapoznać się ze wszystkimi jego elementami. Na samym początku wyróżnimy schemat instalacji c.o. w układzie otwartym oraz zamkniętym. Każdy z nich musi spełniać normy PN-EN 12828:2013-05E Instalacje grzewcze w budynkach – Projektowanie wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja kotła c.o. w układzie otwartym wyróżnia się tym, że do niego dostęp ma również powietrze. Najczęściej schemat centralnego ogrzewania w układzie otwartym obejmuje kotły na paliwo stałe, czyli piec na pellet, węgiel lub drewno opałowe, a nawet kominek z płaszczem wodnym. W odróżnieniu od instalacji w układzie zamkniętym w tym przypadku obecne jest naczynie wzbiorcze. Jego zadaniem jest ochrona instalacji podczas przegrzania, gdy dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia. Ponadto naczynie wzbiorcze jest miejscem, w którym dochodzi do połączenia powietrza z instalacją centralnego ogrzewania. Prawidłowo funkcjonuje, jeżeli połowa naczynia jest wypełniona wodą. Resztę miejsca powinno wypełniać powietrze. Jeżeli schemat centralnego ogrzewania zawiera w sobie element, którym jest pompa obiegowa, to należy pamiętać również o instalacji zaworu różnicowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie zawór trójdrogowy, a nawet czterodrogowy. Sprawdź także ten artykuł o kosztach podłączenia instalacji centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Instalacja kotła c.o. w układzie zamkniętym również może obejmować zasilanie paliwami stałymi. W tym przypadku naczynie wzbiorcze, które funkcjonuje w układzie otwartym, musi zostać zamienione specjalnym kotłem. W końcu piec na pellet lub inne paliwo stałe powinien być odpowiednio zabezpieczony przed przegrzaniem. Dodatkowo naczynie wzbiorcze zastępuje membranowy zbiornik ciśnieniowy. Kotły na paliwo stałe w układzie zamkniętym powinny być wspomagane zaworem zabezpieczenia termicznego. Wspomaga on w pracy instalację grzewczą na wypadek awarii prądu. Chociaż przy układzie zamkniętym można zastosować piec na pelllet lub inne paliwa stałe, to jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem okażą się kotły etażowe elektryczne, olejowe lub gazowe.

Jak podłączyć piec c.o.?

Decydując się na układ otwarty i zawór trójdrogowy, do kotła doprowadzamy rurę przelewową łączącą naczynie wzbiorcze znajdujące się na najwyższym punkcie. Od rury przelewowej poprowadzone jest również zasilanie zbiornika c.w.u. gwarantujące podłączenie bojlera. Do bojlera podłączone jest zasilanie instalacji c.w.u., a także powrót instalacji c.w.u. i zbiornika c.w.u. Podłączenie bojlera powinno posiadać zawór zwrotny oraz pompę c.w.u. Ogrzana ciecz doprowadzana jest rurami do grzejników. Po drodze powinniśmy zamontować pompę centralnego ogrzewania i zawór różnicowy. Natomiast każdy kaloryfer może być wyposażony w zawór termostatyczny, dzięki któremu będzie łatwiejsze regulowanie temperatury powietrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu centralnego ogrzewania?

Kotły na paliwo stałe w układzie zamkniętym również łączymy z naczyniem przelewowym za pośrednictwem rury przelewowej. Po drodze powinien znajdować się zawór różnicowy, natomiast na rurze przelewowej łączącej kocioł z grzejnikami, umiejscawiamy pompę c.o. Podłączenie bojlera wygląda bardzo podobnie jak przy układzie otwartym. Jednak w tym przypadku rezygnujemy z pompy c.w.u. oraz zaworu zwrotnego. Przy każdym grzejniku powinien znaleźć się zawór termostatyczny, a przed nim zamontowany zawór zabezpieczający. Kotły na paliwo stałe z grzejnikami łączone są również po drodze z wymiennikiem płytowym. W rurze przelewowej od wymiennika płytowego do grzejnika odprowadzamy przewód do zbiornika ciśnieniowego.

Piec co, a także schemat centralnego ogrzewania i porady jak podłączyć piec c.o. krok po kroku dla pieców róznego rodzaju
Jak podłączyć piec CO – schemat i instalacja krok po kroku

Schematy instalacji informują nas jak podłączyć piec c.o. do pozostałych elementów. Należy pamiętać, że powyżej zostały przedstawione ogólne schematy. Jednak instalacja kotła c.o. może różnić się zależnie od konkretnego producenta. Dlatego należy dokładnie prześledzić schemat dołączony do kotła, zważając również na takie elementy instalacji, jak na przykład ogrzewanie podłogowe.

Pozostałe elementy instalacji grzewczej

Wiedząc, jak podłączyć piec c.o. do instalacji lub mając na uwadze, w jaki sposób wygląda podłączenie bojlera, warto przyjrzeć się pozostałym elementom znajdującym się w systemie. Jednym z takich elementów jest zawór trójdrogowy zwany również zaworem tródrożnym. Jego głównym zadaniem jest ochrona kotła przed korozją niskotemperaturową.  Zawór trójdrogowy może być przełącznikowy lub mieszalnikowy. Szczególnie ten ostatni jest polecany, gdy zdecydujemy się na piec na pellet lub inne paliwo stałe. Stosuje się je nawet gdy w instalacji c.o. zawarte jest ogrzewanie podłogowe. Zawory tródrogowe działają na podstawie mieszania wody dostającej się do kotła z wodą, która wraca z obiegu. Sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów instalacji c.o.

Bardzo przydatnym elementem w instalacji c.o. jest zawór termostatyczny. Montuje się go przed każdym dystrybutorem energii cieplnej, czyli przed grzejnikiem. Jego zadaniem jest regulacja temperatury w pomieszczeniu, na zasadzie dostosowania odpowiedniego przepływu wody do grzejnika. Zawór termostatyczny zbudowany jest z głowicy termostatycznej i zaworu przygrzejnikowego. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, również obecność zaworu termostatycznego ma sens. Dzięki temu nie musi dochodzić do dużego zużycia energii, aby nagrzać podłogówkę. Chociaż ogrzewanie podłogowe może być wspomagane również pompą c.o. oraz trójdrogowym zaworem mieszającym.

Mając powyższe informacje, instalacja kotła c.o. nie powinna już stanowić żadnego problemu. Najważniejsze jest to, aby dokładnie odczytywać schemat systemu grzewczego. W niektórych z nich podłączenie bojlera lub ogrzewanie podłogowe nie jest ujęte. Jednak takie elementy zawsze montuje się według ogólnych zasad. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecu akumulacyjnym CO?

ikona podziel się Przekaż dalej