Jak działa piec akumulacyjny?

Piece akumulacyjne działają w dwóch stałych cyklach - ładowania oraz rozładowywania. Pierwszy cykl polega na przetwarzaniu i magazynowaniu ciepła z energii elektrycznej. Najczęściej występuje w porach nocnych, gdy taryfa za energie elektryczną ulega obniżeniu. Po pełnym naładowaniu pieca następuje odcięcie zasilania i rozpoczyna się cykl rozładowywania (czyli przekazywania energii grzewczej do otoczenia). Piec akumulacyjny pobiera prąd w tańszej, II taryfie bądź w taryfie nocnej. Dzięki temu jest wygodną alternatywą dla innych elektrycznych urządzeń grzewczych, które nie posiadają możliwości akumulacji ciepła.

Piece akumulacyjne są doskonałą alternatywą dla innych pieców elektrycznych. Pozwalają na wygenerowanie oszczędności nawet przy drogim z pozoru ogrzewaniu elektrycznym. Ciekawe porównanie kosztów ogrzewania elektrycznego (również w wersji z piecem akumulacyjnym) i gazowego można też znaleźć w tym artykule. Okazuje się, że przy nieco wyższych kosztach wejściowych comiesięcznie rachunki za ogrzewanie elektryczne nie muszą być wysokie.

Jakie są rodzaje pieców akumulacyjnych

Piece akumulacyjne różnią się od siebie sposobem oddawania ciepła do otoczenia. W ofertach producentów pojawiają się urządzenia statyczne oraz dynamiczne.

Grzejnik akumulacyjny statyczny – oddaje ciepło na zasadzie konwekcji. Ogrzewają powietrze znajdujące się w bloku akumulacyjnym i przekazują je do otoczenia. Mogą być dość wydajne, jednak przysparzają pewne trudności w regulacji temperatury otoczenia. W ofertach handlowych znajdziemy piece akumulacyjne statyczne powierzchniowe oraz powierzchniowo-kanałowe.  Te drugie posiadają dodatkowy kanał grzewczy. W owym kanale znajdują się przesłony, służące do regulacji ilości wypływającego powietrza.

Statyczne ogrzewanie elektryczne jeszcze do niedawna cieszyło się dość dużym zainteresowaniem. Atrakcyjna cena grzejników przyciągała potencjalnych inwestorów. Jednak obecnie w ofertach producentów pojawiły się bardziej wydajne piece elektryczne akumulacyjne, które powoli wypierają swoje statyczne odpowiedniki.

Grzejnik akumulacyjny dynamiczny – oddawanie ciepła nie występuje tu na zasadach konwekcji. W systemie przewodów grzewczych znajduje się dodatkowy wentylator promieniowy, który wymusza obieg powietrza i odprowadza ciepło z pieca. Jest to dość wygodne i zaawansowane rozwiązanie, które daje nam większe możliwości sterowania temperaturą pomieszczeń. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że akumulacyjny piec dynamiczny ma zdolność do utrzymywania stałej temperatury pomieszczeń. W przypadku urządzeń z wydmuchem statycznym jest to bardzo trudne do osiągnięcia.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Co zyskujemy dzięki ogrzewaniu akumulacyjnemu?

Największą zaletą stosowania pieców akumulacyjnych jest uzyskanie wysokiego komfortu użytkowania pomieszczeń. Użytkownik może ustawić na sterowniku preferowaną temperaturę, a urządzenie samo dopasuje się do warunków, wydmuchując odpowiednią ilość ciepłego powietrza (w przypadku modeli z wydmuchem dynamicznym).

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Warto też zaznaczyć, że w ogrzewanych pomieszczeniach nie powstają żadne uboczne produkty spalania. Dzięki temu otoczenie zawsze pozostaje czyste oraz wolne od toksycznych oparów. Na podobnej zasadzie działa akumulacyjne ogrzewanie podłogowe. Jednak to właśnie piec daje największe możliwości sterowania temperaturą w całym budynku. Może być wykorzystany jako ogrzewanie pomocnicze, bądź jako jedyne źródło energii grzewczej.

Atrakcyjnie prezentuje się także cena instalacji grzewczej. Piec akumulacyjny nie wymaga wygospodarowywania kotłowni, montowania drogich osprzętów ani kominów dymowych. Cena całej inwestycji jest relatywnie niska w porównaniu z montażem grzewczej instalacji węglowej czy olejowej. Dodajmy do tego fakt, że elektryczny grzejnik akumulacyjny jest bardzo żywotny i odznacza się małą awaryjnością. Elektryczny system grzewczy może działać bez problemów przez wiele sezonów jesienno zimowych. Możliwość pobierania prądu w taryfach nocnych obniża koszty eksploatacyjne i sprawia, że cena energii cieplnej nie jest tak wygórowana.

Piec akumulacyjny CO to jeden z najlepszych sposobów na ogrzewanie. Zbiera bardzo dobre opinie, a koszty ogrzewania nie są bardzo wysokie.
Piec akumulacyjny CO - cena, opinie, koszty ogrzewania

Czy koszty ogrzewania piecem akumulacyjnym mogą być niskie?

Tak, mogą. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, piece akumulacyjne działają dwuetapowo. Pobierają energię elektryczną, akumulują ciepło i stopniowo uwalniają je do otoczenia. Możemy ustawić je w taki sposób, by pobór prądu występował jedynie w porach nocnych.  Będzie to szczególnie opłacalne dla inwestorów, którzy korzystają z dwutaryfowej opłaty za energię elektryczną. Warto podkreślić, że taryfa nocna oraz taryfa weekendowa może być do 50 % tańsza w porównaniu z opłatami za prąd w szczycie dziennym. Dzięki temu ostateczna cena ogrzewania pomieszczeń może być dość atrakcyjna.

Zastosowanie pieców akumulacyjnych ma sens jedynie wtedy, gdy możemy rozliczać się za dwutaryfowe zużycie energii elektrycznej. Każdy użytkownik sieci ma prawo do ubiegania się o dwutaryfowe rozliczanie za prąd. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o przydział mocy do celów ogrzewania elektrycznego oraz zainstalowanie licznika dwutaryfowego. Dokument należy złożyć we właściwym rejonowo oddziale energetycznym. Po upływie kilku dni otrzymamy wstępną informację dotyczącą cen dwóch taryf i możliwego terminu montażu nowego licznika.

Dobór parametrów pieca akumulacyjnego do pomieszczenia

Piece akumulacyjne powinny być dobrze dobrane do zapotrzebowania na energię cieplną. Inaczej wybieramy grzejnik akumulacyjny do dogrzewania pomieszczeń, a jeszcze inaczej w przypadku, gdy instalacja ma być jedynym źródłem ogrzewania budynku.

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru powinna być moc grzewcza. Piece akumulacyjne o mniejszej mocy zajmują niewiele miejsca. Ich dodatkowym atutem jest także atrakcyjna cena zakupu. Musimy jednak pamiętać, że zbyt małe urządzenie może nie poradzić sobie z ogrzewaniem pomieszczenia, gdy temperatury na zewnątrz mocno spadną. Przełoży się to na znaczące obniżenie komfortu użytkowego.

Zakup urządzenia grzewczego o zbyt wysokich parametrach także nie jest korzystnym rozwiązaniem. Duży piec akumulacyjny dynamiczny zajmie sporo miejsca, a cena jego zakupu będzie dość wysoka. Skutecznie ogrzejemy nim całe pomieszczenie, ale nie wykorzystamy pełni jego możliwości grzewczej. Pieniądze poświęcone na zakup zbyt wydajnego sprzętu nie zwrócą nam się pod postacią mniejszych kosztów eksploatacyjnych. Dlatego warto dokładnie przeanalizować własne zapotrzebowanie na energię cieplną i wybrać piec akumulacyjny o optymalnych parametrach.

Najlepszym, zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy handlowej. Dobór optymalnych parametrów możemy też powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który zajmie się montowaniem urządzeń w naszym budynku. Pamiętajmy też, że samodzielny montaż może się wiązać z utratą gwarancji. Piec akumulacyjny korzysta z dużej mocy energii elektrycznej (o standardowym napięciu 230 lub 400 V). Dlatego jego montaż powinien być wykonany przez instalatora, który posiada stosowne certyfikaty. Gdzie znaleźć takiego instalatora? Najlepiej wypełniając ten formularz.

Piec akumulacyjny dynamiczny, czy statyczny ?

Statyczny piec akumulacyjny nie posiada tak zaawansowanej możliwości regulacji temperatury, jak nowoczesne odpowiedniki dynamiczne. W ofertach handlowych znajdziemy statyczne ogrzewacze powierzchniowe oraz powierzchniowo kanałowe. Pierwsze z nich oddają ciepło przez swoją obudowę i izolację. Najintensywniejszy współczynnik oddawania ciepła utrzymuje się rano, gdy urządzenie jest w pełni naładowane. Z każdą kolejną godziną siła ogrzewania maleje. Na tej samej zasadzie działa każdy grzejnik akumulacyjny o mniejszej i większej mocy. Możemy ogrzać nim jedno wybrane pomieszczenie. Jednak nie mamy dostępu do płynnej regulacji temperatury. Zatem nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na utrzymaniu stałego komfortu cieplnego. Głównym atutem powierzchniowych grzejników statycznych jest obecnie atrakcyjna cena zakupu. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie do wykorzystania w biurach, gabinetach, czy salonach (czyli wszędzie tam, gdzie dopuszczamy możliwość cyklicznego obniżenia temperatur).

Elektryczny piec akumulacyjny (powierzchniowo kanałowy) działa na nieco innej zasadzie. Energia cieplna jest oddawana do pomieszczeń zarówno przez obudowę jak i przez specjalne kanały powietrzne. Pozwala to na większą możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach. Poprawnie dobrany piec powierzchniowo kanałowy dobrze sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i w lokalach handlowo usługowych. Jednak najlepsze opinie zbiera montaż w miejscach, w których nie zależy nam na utrzymywaniu stałej, dobowej temperatury.

Piec akumulacyjny dynamiczny działa w jeszcze inny sposób. Posiada kanał powietrzny oraz dodatkowy wentylator, który wymusza obieg powietrza. Ogrzane strumień może być intensywnie wydmuchiwany na zewnątrz, co pozwala na błyskawiczne dogrzanie pomieszczenia. Zaawansowane sterowniki gwarantują bezobsługową pracę i utrzymują stałą temperaturę otoczenia. Dzięki temu urządzenia dynamiczne zbierają pozytywne opinie użytkowników i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich jedynym mankamentem pozostaje wyższa cena zakupu (w porównaniu z produktami statycznymi).

Możemy jednak przyjąć, że nowoczesne, dynamiczne piece akumulacyjne sprawdzą się w większości obiektów mieszkalnych. Są równe wydajne jak alternatywne pompy ciepła i mogą być głównym, bądź dodatkowym źródłem ogrzewania.

A może piec akumulacyjny z promiennikiem?

To nadal nowość na polskim rynku. Grzejniki akumulacyjne z promiennikiem zapewniają wysoką skuteczność oraz komfort grzewczy. Zbierają dobre opinie użytkowników, a ich cena zakupu może być całkiem atrakcyjna. W tego typu urządzeniach połączono moduł akumulacyjny z panelem promiennikowym. Oba elementy działają niezależnie od siebie, jednak są zaprojektowane w taki sposób, by skutecznie się uzupełniać. Włączenie promiennika natychmiast podnosi komfort cieplny użytkownika. Jest to szczególnie przydatne pod koniec etapu oddawania energii z modułu akumulacyjnego. W tym czasie piec akumulacyjny oddaje najmniej ciepła. Dodatkowy promiennik nie podwyższa temperatury otoczenia, lecz nagrzewa przedmioty znajdujące się w swoim zasięgu. Może być zatem wykorzystany w pobliżu miejsca pracy bądź wypoczynku domowników.

ikona podziel się Przekaż dalej