Jak rozpoznać turkucia podjadka – wygląd owada

Turkuć podjadek raczej niechętnie pokaże ci swoje oblicze. Ten owad żyje pod ziemią, podobnie jak kret budując duże i rozległe korytarze. Świetnie to oddaje jego łacińska nazwa – Gryllotalpa gryllotalpa. Łacińska talpa to kret. Grillus natomiast oznacza świerszcza. I faktycznie owad wygląda co nieco jak świerszcz.

Ma typowy dla tych owadów szaro-burą, brązowawą barwę, a do tego wydaje charakterystyczny dźwięk – cykanie, które można usłyszeć od maja do czerwca. Na jego ciele możesz dostrzec owłosienie. Jest to naprawdę duży owad – dorosły osobnik osiąga nawet 7 cm długości! Ma bardzo charakterystyczną budowę. Jego przednie kończyny są duże i wyglądają jak szufle do odganiania ziemi. I taką też pełnią rolę, podobnie zresztą jak u kreta. Warto zobaczyć zdjęcia tego owada, by móc go rozpoznać.

Turkucie są bardzo szkodliwe. Grzebią bardzo duże systemy korytarzy pod ziemią. Jeden osobnik może stworzyć aż 30 m tuneli. Są one umiejscowione około 5 cm pod powierzchnią ziemi. A to oznacza, że na trasie turkuci pojawiają się korzenie roślin ozdobnych i warzyw. Owad nie ma dla nich żadnej litości – niszczy je swoimi kończynami lub podgryza je (żywi się roślinami i ich korzeniami), prowadząc do obumierania rośliny.

Musisz jednak wiedzieć, że turkuć podjadek w niektórych sytuacjach może być pożytecznym owadem. Dorosłe osobniki żywią się także pędrakami i jajami ślimaków, które mogą o wiele bardziej niż on zaszkodzić roślinom. Więc jeśli nie masz bardzo poważnego problemu z turkuciem, zastanów się nad jego zwalczaniem. Może wcale nie jest potrzebne?

Larwa turkucia podjadka – wygląd i szkodliwość

Okres godowy turkuci podjadków przypada na maj. Wtedy można zobaczyć je w ogrodzie – wychodzą spod ziemi, by znaleźć dla siebie partnera. W czerwcu samice składają jaja, z których po 3-4 tygodniach wykluwają się larwy. Każda samica turkucia może złożyć aż 300 jaj! A to oznacza, że populacja turkucia błyskawicznie się rozprzestrzenia! Larwy są białe i drobne. Mają wyraźnie widoczne odnóża za pomocą których się przemieszczają. Zdjęcia pokażą ci, jak wyglądają larwy, ale są drobne, więc raczej trudno ci będzie je dostrzec w ogrodzie.

Turkuć podjadek na kamieniu, a także jak rozpoznać turkucia podjadka, opis, wygląd i szkodliwość owada
Jak rozpoznać turkucia podjadka krok po kroku, czyli szkodliwość, opis owada, zwalczanie i środki na turkucia

Larwa pozostaje pod ochroną matki aż do jesieni. W tym czasie żeruje i żywi się głównie pokarmem roślinnym. Larwy mogą spowodować straty w ogrodzie, ale nie tak duże, jak dorosłe osobniki. Duża część z nich nie przetrwa pierwszego roku. Na szczęście w dorosłość wchodzi tylko część turkuci podjadków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szkodników.

Turkuć podjadek – występowanie

Turkucie najczęściej ma gniazdo w ogrodach naturalnych i uprawianych bez zastosowania środków ochrony roślin. Do tego owad ten najbardziej lubi ziemię żyzną, wilgotną i próchniczą, najlepiej nawiezioną naturalnym obornikiem lub kompostem. Możesz znaleźć owady także w kompostowniku, ponieważ dla turkuci to najlepsze środowisko do rozwoju.

Gniazdo turkucia trudno zlokalizować. Znajduje się pod ziemia, a wejściem do niego jest po prostu otwór. Najłatwiej zorientować się, że to właśnie turkucie nawiedziły twój ogród po wyglądzie roślin. Owady lubią żerować w marchii i pietruszce a także innych roślinach okopowych. Podgryzają je, co sprawia, że rośliny szybko marnieją. Można to rozpoznać po przekrzywionej i usychającej naci i wyraźnych okrągłych śladach po ugryzieniach na korzeniach roślin.

Zwalczanie chemiczne turkucia podjadka

Niestety, nie istnieje dozwolone zwalczanie chemiczne turkucia podjadka. Tak naprawdę masz do wyboru wyłącznie naturalne metody na owada. Jedną z nich jest wspieranie naturalnych wrogów turkuci. Są to krety, koty i szpaki. Oczywiście one także mają w jakiś sposób szkodliwy wpływ na kondycję ogrodu i znajdujących się w nim roślin.

Dlatego o wiele lepiej zaopatrzyć się w specjalne pułapki na turkucia. Są to specjalne żywołapki o gładkich ścianach – metalowe albo szklane. Wkopuje się je do ziemi tak, by były tuż pod powierzchnią. Pułapki chwytne mają taką konstrukcję, że wchodzące do nich turkucie zostają zatrzymane.

Pułapki należy opróżniać rano. Owadów nie trzeba zabijać – wystarczy wynieść je na łąkę dość daleko od naszego ogrodu. Jest to skuteczny sposób, ale niestety trochę może potrwać. Turkucia na rabacie lub w ogrodzie warzywnym można także odstraszyć, stosując nawożenie mineralne i opryski środkami ochrony roślin. Być może po ich zastosowaniu turkuć się zniechęci i po prostu postanowi się wynieść do ogrodu sąsiada.

ikona podziel się Przekaż dalej