Niebezpieczny jad szerszenia

Przelatujący obok nas szerszeń wywołuje spory lęk przed ukąszeniem. Czy rzeczywiście jad szerszenia jest taki niebezpieczny? A może jednak użądlenie przez szerszenia wywołuje więcej paniki, niż jest to konieczne. Jednak z jakiegoś powodu chcemy koniecznie usunąć gniazdo szerszeni, jeżeli znajdziemy je w domu lub w ogrodzie. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że w naszym kraju występuje gatunek szerszenia europejskiego, który swoim wyglądem jest zbliżony do osy. Jednak ich budowa ciała jest znacznie większa, ponieważ osiągają nawet do 3,5 cm długości.

Jeżeli rzeczywiście uda nam się znaleźć gniazdo szerszeni w domu lub na terenie ogrodu, to warto dowiedzieć się, jak je bezpiecznie usunąć. Chociaż dane pokazują, że użądlenie przez jednego szerszenia przyczynia się do otrzymania dawki ok. 0,2 mg jadu. Należy jednak pamiętać o tym, że w jego składzie znajduje się acetylocholina. Jest to substancja przyczyniająca się do pojawienia się zaczerwienienia na ciele, a także uczucie pieczenia. Aby otrzymać dawkę śmiertelną, to musiałoby nas użądlić kilkaset szerszeni. Ponieważ potrzebna byłaby dawka w wysokości już od 10 mg jadu na kilogram ciała człowieka.

Skąd w takim razie jest taka obawa przed użądleniem przez szerszenia, a także konieczność, aby usunąć ich gniazdo. Okazuje się, że jad szerszenia jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, a także osób, które są na niego uczulone. Wtedy rzeczywiście, użądlenie już przez jednego szerszenia może przyczynić się do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Gdzie szerszenie zakładają gniazdo?

Zanim jednak dowiemy się, w jaki sposób możemy zlikwidować gniazdo szerszeni, warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie ten owad najczęściej buduje swoje siedliska. Powinniśmy wiedzieć, gdzie znaleźć miejsce, w którym szerszenie zakładają gniazda, aby móc je skutecznie zlikwidować. Warto pamiętać o tym, że gniazdo szerszeni jest dużo większe od gniazda os. Ponieważ osiąga ono nawet do 50 cm wysokości.

Szerszeń buduje swoje siedliska z tak zwanej masy papierowej, którą owady samodzielnie wytwarzają ze swojej śliny, a także zebranego próchniejącego drewna. W ten sposób gniazdo szerszenia wygląda, jakby rzeczywiście było wykonane z papieru. Przypomina swoim kształtem sporą jajowatą bryłę, wyglądający jak kokon. W takim gnieździe może pomieścić się nawet kilkaset owadów.

W przyrodzie szerszeń buduje najczęściej gniazda w drzewie, wynajdując w tym celu dziuple. Natomiast w domu gniazda szerszenia można znaleźć na strychach, poddaszach, pod okapami dachu, albo też w murach budynku. Jeżeli nie mamy pewności co do tego, czy udało nam się znaleźć kokon, w którym osiedliły się szerszenie, to warto sprawdzić zdjęcia, aby porównać nasze znalezisko.

Ważną informacją jest również to, że szerszeń buduje swoje gniazdo najczęściej wiosną. W tym czasie królowa szerszeni próbuje znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w drzewie lub w naszym domu. Warto ujrzanego szerszenia odgonić, dzięki czemu istnieje szansa na to, że ostatecznie kokon nie zostanie zbudowany. Jednak, jeżeli uda się królowej szerszeni znaleźć odpowiednie miejsce, to możemy spodziewać się, że w niedługim czasie zobaczymy wybudowane gniazdo. Jak pozbyć się tych owadów?

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni?

Gdy już wiemy, jak wygląda kokon, czyli gniazdo szerszeni, a także udało nam się go znaleźć w domu lub w drzewie, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jak przebiega likwidacja gniazda szerszeni. Zanim przystąpimy do usuwania gniazda szerszeni we własnym zakresie, musimy wcześniej koniecznie pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu swojego ciała przed ewentualnymi użądleniami. Najlepiej w tym celu założyć kilka warstw grubej odzieży. Nie zapomnijmy również o tym, aby uchronić swoją twarz i dłonie. Ponadto usuwanie gniazda musi odbywać się, kiedy szerszeń jest najspokojniejszy, a także znajduje się w gnieździe. W takim razie zaleca się, aby zlikwidować gniazdo wieczorem lub nawet nocą.

Szerszenie zakładają swój kokon często w drzewie lub w domu, ale ostatecznie mamy do gniazda utrudniony dostęp. Pamiętajmy o tym, aby korzystając z wysokiej drabiny odpowiednio ją zabezpieczyć przed jej ewentualnym upadkiem. Dobrze jest, żeby likwidacja gniazda odbywała się przy pomocy drugiej osoby, która będzie wspierać przy niespodziewanych wydarzeniach.

Szerszenie w gnieździe, a także informacje, jak usunąć gniazdo szerszeni w pobliżu domu w bezpieczny sposób, praktyczne porady
Jak usunąć gniazdo szerszeni, czyli bezpieczne usuwanie gniazda szerszeni krok po kroku

Rekomendowane opryskiwacze - sprawdź promocje

Jak pozbyć się tych owadów? Likwidacja gniazd szerszeni powinna odbywać się tylko i wyłącznie przy użyciu dedykowanych do tego preparatów. Do takich środków, które pomagają skutecznie usunąć gniazdo, zaliczają się różnego rodzaju opryski, jak i również automatyczne gaśnice. Jest to szczególnie pomocne, w sytuacjach, kiedy szerszenie zakładają gniazda w trudno dostępnych miejscach. Usuwanie kokonów przy pomocy takich gaśnic jest znacznie łatwiejsze, ponieważ są one wyposażone w specjalne wężyki.

Ich najważniejszym zadaniem jest rozpylenie środka wokół gniazda. Jeżeli jednak owady zakładają je w trudno dostępnych miejscach, to wtedy umieszczamy koniec wężyka w gnieździe, a następnie sami oddalamy się na bezpieczną odległość. Zdjęcia w sklepach, w których możemy zakupić takie preparaty, pokazują, jak powinno wyglądać samodzielne usuwanie gniazd. Ponadto warto zobaczyć zdjęcia z instrukcją stosowania uchwytu do gaśnicy automatycznej, co pozwala na to, aby usunąć gniazdo w drzewie lub w innym trudno dostępnym miejscu.

Likwidacja gniazda powinna koniecznie odbywać się przy gnieździe w taki sposób, aby na pewno nie martwić się tym, że jakiś szerszeń nas użądli. Jeżeli nie jesteśmy w stanie skorzystać z automatycznej gaśnicy, to możemy owady zlikwidować poprzez zastosowanie specjalistycznego oprysku. Jednak usuwanie koniecznie powinno odbywać się bez obecności domowników, a już w szczególności małych dzieci. Natomiast po wykonaniu oprysku należy wywietrzyć budynek. Jeśli planujesz zlecić usunięcie gniazda, sprawdź także ten artykuł z cennikiem zwalczania szerszeni w Polsce.Likwidacja gniazd przez profesjonalne służby

Jeżeli z jakichś powodów samodzielne usuwanie gniazda szerszeni się nie powiodła lub w ogóle nie jest możliwa, to w takich okolicznościach lepiej jest wezwać odpowiednie służby. Najczęściej takie usuwanie gniazd wygląda w taki sposób, że przyjeżdża do nas straż pożarna. Wtedy możemy być spokojni, ponieważ żaden szerszeń nie zostanie w gnieździe.

Oczywiście poszukując informacji o tym, jak wygląda usuwanie szerszeni z terenu posesji, znajdziemy różne zdjęcia przedstawiające prywatne firmy zajmujące się eliminacją niepożądanych owadów. Koszt takiej usługi waha się mniej więcej od 200 do 300 złotych. Jeżeli chcemy dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda usuwanie gniazd szerszeni przez takie firmy, to warto zobaczyć zdjęcia znajdujące się na ich stronach internetowych przedstawiające ich pracę. Wtedy na pewno będzie nam łatwiej podjąć właściwą decyzję o skorzystaniu z tego typu usług.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny