Wkrętarki - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Wkrętarki to elektronarzędzia przydatne w każdym domu. Dzięki wymiennym końcówką mogą być wykorzystywane do różnych zadań. Takich jak wkręcanie czy wykręcanie śrub oraz wkrętów czy wiercenie w drewnie i innych materiałach. Sprawdzą się, zatem przy remoncie, podczas drobnych napraw i w przydomowym warsztacie. W związku z tym podajemy ceny wkrętarek, opisujemy ich rodzaje i przedstawiamy popularnych producentów.

Wkrętarki i ich podstawowy podział

Podstawowym kryterium podziału wkrętarek jest sposób ich zasilania. Patrząc pod tym kątem istnieją dwie grupy produktów. Do pierwszej należą urządzenia sieciowe zasilane prądem płynącym w gniazdkach. Odznaczają się sporą mocą i momentem obrotowym, dzięki czemu czasem mogą spełniać funkcję wiertarek. Do ich wad można zaliczyć dość dużą wagę oraz ograniczenie swobody ruchów z uwagi na kabel sieciowy. By korzystać z tych wkrętarek poza budynkiem potrzebne są przedłużacze.

W drugiej grupie produktów znajdują się wkrętarki akumulatorowe. Co podpowiada nazwa, w tym wypadku źródłem zasilania urządzenia jest bezprzewodowy akumulator. To sprawia, że ze sprzętu można korzystać poza domem, w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci. Zatem największe zalety tych wkrętarek to poręczność i mobilność. Do wad należy doliczyć zazwyczaj mniejszą moc od urządzeń sieciowych. Minusem jest też stosunkowo krótki czas działania i konieczność ładowania baterii.

Wkrętarki akumulatorowe mogą być wyposażone w trzy różne typy baterii. Najważniejszą kwestią jest pojemność akumulatora podawana w amperogodzinach(Ah). Kierując się tak pojętym podziałem do dyspozycji są:

 • Akumulatory niklowo-kadmowe(w skrócie NiCd) – ogniwa starego typu o maksymalnej pojemności 2 Ah. Ładowanie baterii trwające 3-5 godzin, jest możliwe dopiero po jej całkowitym rozładowaniu.
 • Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe(NiMH) – wkrętarki wyposażone w te ogniwa są drogie i rzadko spotykane. Pojemność sięga 3 Ah, nie mają pamięci ładowania, zatem nie muszą być całkowicie wyczerpane przed trwającym dość długo ładowaniem.
 • Akumulatory litowo-jonowe(Lit-Ion) – mogą być ładowane w dowolnym momencie(trwa to 15-60 minut) a ich pojemność sięga 4 Ah. Baterie tego typu cieszą się największa popularnością.

Dalszy podział wkrętarek

Wybierając wkrętarki warto mieć też na uwadze napięcie zasilające urządzenie. W tym podziale występują trzy grupy produktów. W pierwszej znajdują się sprzęty o napięciu od 3,8 do 10 V. Są to wkrętarki o niewielkiej mocy służące głównie do wkręcania śrub i wiercenia w miękkich materiałach. Kolejne narzędzia odznaczają się zasilaniem w przedziale od 9,6 do 14 V. Takie urządzenie to już wiertarko-wkrętarka o sporej mocy mogące brać udział w cięższych pracach. Do ostatniej grupy należą produkty o napięciu 18 V i wyższym. To już, mocny, profesjonalny sprzęt z systemem udarowym.

Ważnym parametrem wkrętarek jest moment obrotowy wyrażany w niutonometrach(Nm). Określa on siłę, z jaką narzędzie wkręca śrubę lub wierci otwór. Do drobnych napraw służą wkrętarki z momentem obrotowym od 4 do 12 NM. Przy obróbce płyt z różnych materiałów, pracy w drewnie i metalu wykorzystuje się urządzenia z momentem obrotowym od 12 do 30 Nm. Najmocniejsza jest wiertarko-wkrętarka o momencie obrotowym przekraczającym 30 Nm. Doskonale sprawdzi się w ciężkich pracach budowlanych.

Bardzo wydajne są wspomniane już wiertarko-wkrętarki czy też wkrętarki udarowe. Są to sprzęty często wyposażone w biegi. Najpopularniejsze są wersje posiadające dwa biegi. Takie rozwiązanie pozwala dopasować parametry pracy. Zazwyczaj pierwszy bieg oferuje wysoki moment obrotowy przy mniejszej szybkości. Jest to opcja do wkręcania śrub. Drugi bieg to znacznie większa szybkość i nadal wysoki moment obrotowy. To ustawienie przystosowane do wiercenia w różnych materiałach.

Producenci i ceny wkrętarek

Kupując elektronarzędzia nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. Tanie niekoniecznie jest dobre. Warto, więc korzystać ze sprzętów renomowanych producentów. Największa popularnością cieszą się wkrętarki Bosch, Metabo, DeWalt, Milwaukee i wkrętarki Makita. Jaka jest cena solidnych produktów zasilanych z sieci? Przykładowe propozycje to:

 • Wkrętarka Bosch GSR 6-45 TE – maksymalny moment obrotowy 12 Nm, cena około 590 zł,
 • Wkrętarka Makita FS6300 - mocna wkrętarka do płyt kartonowo-gipsowych, cena około 600 zł,
 • Wkrętarki udarowe Makita serii TD0101F – stosunkowo tanie urządzenia kosztujące około 400 zł.

Czas na ceny akumulatorowych elektronarzędzi. Najtańsze urządzenia do podstawowych prac można kupić za około 150 zł. Za nieco mocniejsze propozycje trzeba zapłacić około 250 zł. Najlepsze sprzęty kosztują w okolicach 500 zł. Przykładowe wkrętarki Bosch, Makita i inne to:

 • BOSCH Professional GSB 12V – wkrętarka udarowa, bateria litowo-jonowa 2 Ah pojemności, cena to około 350 zł,
 • Wkrętarka Makita DF457DWE – pojemność akumulatora 1,3 Ah, cena to około 540 zł,
 • Wkrętarka DeWalt XR DCD710D2 – bateria litowo-jonowa o pojemności 2 Ah, kosztuje około 430 zł,
 • Wiertarko-wkrętarka METABO PowerMaxx BS Basic – bateria litowo-jonowa o pojemności 2 Ah, cena około 470 zł,
 • Wiertarko-wkrętarka Milwaukee M12 BD-0 – jej cena wynosi około 400 zł.