Jak sadzić lawendę angustifolia - opis, uprawa i pielęgnacja

Lawenda wąskolistna należy do rodziny roślin wargowych. Jej ojczyzną są tereny położone nad Morzem Śródziemnym. Roślina tworzy równowąskie szarozielone liście, wydzielające przyjemny zapach. Dorastają do 2 - 5 cm długości. Zielona łodyga lawendy drewnieje w drugim roku życia. Krzewinki mogą osiągać około 60 cm wysokości. Kwitnienie lawendy angustifolia przypada na czas letni - od czerwca do września. Drobne kwiaty wyrastają na szczycie łodygi, zebrane w nibyokółkach. Cechą charakterystyczną kwiatów jest rurkowaty kielich oraz fioletowa korona, z dwuwargową rurką. Na kielichu rozmieszczone są włoski gruczołowe, bogate w olejki eteryczne. Owocem jest rozłupnia, zawierająca 4 rozłupki.

Aromatyczna roślina preferuje stanowisko słoneczne i zaciszne. Lawendą obsadzamy miejsce odkryte, dla zabezpieczenia roślin przed chorobami grzybowymi. Uprawa lawendy możliwa jest w każdym podłożu, nawet jałowym i kamienistym, zwróćmy jednak uwagę, by miejsce, w którym rośnie, nie było mokre. Lawenda wąskolistna najlepiej rośnie w ziemi przepuszczalnej, piaszczystej, z większą zawartością wapnia. Warto wiedzieć, że roślina dobrze czuje się w sąsiedztwie róż.

Rozmnażanie lawendy angustifolia może odbywać się przez nasiona, sadzonkowanie, podział roślin oraz poprzez odkłady. Jak sadzić lawendę?

  • świeże nasiona wysiewamy późnym latem lub jesienią,
  • niezdrewniałe sadzonki lawendy pozyskujemy latem lub na wiosnę. Letnie cięcie pielęgnacyjne krzewinek pozwoli nam pozyskać sadzonki pędowe, o długości 10-20- cm,
  • na 1 m kw. sadzimy 9 - 16 roślin, w rozstawie 30 - 60 cm. W żywopłotach zachowujemy odległość 30 cm.

Pielęgnacja byliny nie jest trudna i nie zajmuje wiele czasu. Lawenda wąskolistna nie wymaga nawożenia. Podlewamy ją oszczędnie. Gęsto rosnące rośliny należy rozrzedzić lub przesadzić. Dla zachowania ładnego wyglądu, usuwamy zwiędłe łodygi kwiatowe. Cięcie roślin przeprowadzamy późną jesienią lub na wiosnę. Zakończone kwitnienie, we wrześniu, jest tym czasem, kiedy potrzebne jest silne cięcie, co zapewni bylinie rozkrzewianie się. Lawenda wąskolistna jest zimozielona i możliwe jest jej zimowanie na ogrodowych rabatach. Nie ma tej możliwości wrażliwa na mróz lawenda francuska. Zimowanie lawendy prawdziwej bezpieczniejsze jest wówczas, gdy zasiedla suche stanowisko, o przepuszczalnym podłożu. W czasie silniejszych mrozów, rośliny osłaniamy, stosując, np. świerkowy chrust.

Najpiękniejsze odmiany lawendy - uprawa, kwitnienie

Lawenda wąskolistna ‘Blue Strain’ - należy do odmiany o ciemnoniebieskich kwiatach i omszonych lancetowatych liściach, podwiniętych na brzegu. Kwitnienie rośliny przypada na miesiące letnie - od lipca do września. Lawenda preferuje słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru. docelowo osiąga około 40 cm wysokości. Jest byliną zimozieloną, dobrze znoszącą zimowe spadki temperatury. Sadzonki lawendy tej odmiany dostępne są za około 15 zł/ sztukę.

Lawenda prawdziwa ‘Hidcote Compact’ - osiąga zaledwie 20 - 30 cm wysokości. lawenda tworzy fioletowe kwiaty, wydzielające intensywny zapach, działający odprężająco i odstraszający owady. Kwitnie od czerwca do września. Odpowiednie dla rozwoju roślin jest słoneczne i zaciszne miejsce. Uprawa krzewinek możliwa jest w ogrodzie, a także na balkonie lub tarasie. Za sadzonki lawendy zapłacimy około 18 zł/sztukę.

Lawenda wąskolistna ‘Ellagance purple’ - krzewinka dorasta do 35 - 40 cm wysokości. Kwitnienie lawendy - od lipca do września - pozwala cieszyć się urodą byliny, o purpurowofioletowych kwiatostanach. Roślina preferuje słoneczne stanowisko, a jej uprawa nie sprawia problemów. Bylina jest mrozoodporna, wytrzymuje spadki temperatury do minus 30 stopni Celsjusza. Za sadzonki zapłacimy około 13 zł/ sztukę.

Lawenda ‘Super Blue’ - osiąga docelowo 30 cm wysokości. Ozdobą krzewinki są wąskie wonne zimozielone liście oraz ciemnoniebieskie kwiaty, gęsto porastające omszone pędy od czerwca do września. Miododajna bylina, podobnie jak wszystkie gatunki i odmiany lawendy, przywabia motyle i owady zapylające, co ogrodowym rabatom dodaje uroku. Cena sadzonki to około 14 zł/ sztukę.

Lawenda lekarska ‘Vienco Purple’ - dorasta do około 40 cm wysokości. Dekoracyjna odmiana tworzy ciemnoniebieskofioletowe kwiatostany, zebrane na omszonych pędach. Ozdobą krzewinki są również wąskie pachnące liście. Lawenda kwitnie od czerwca do września. Odmianę cechuje wysoka mrozoodporność - do minus 30 stopni Celsjusza. Cena sadzonki to około 14 zł/ sztukę. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy kwitnie lawenda? Sprawdźcie, na kiedy przypada termin kwitnienia.

Wczesna odmiana ‘Munstead’ - tworzy kwiaty fioletowe, jak u formy czystej oraz zielonawe ulistnienie. Krzewinka osiąga około 35 - 45 cm wysokości. W sprzedaży dostępne są także odmiany o ciekawej barwie kwiatów:

Lawenda wąskolistna ‘Loddon Pink’ - tworzy bladoróżowe kwiaty. pięknie prezentuje się razem z innymi odmianami.

Lawenda ‘Nana Alba’ - uprawa tej odmiany, charakteryzującej się białymi kwiatostanami, umożliwia tworzenie barwnych kompozycji, z innymi barwnymi odmianami.

Uwaga - chociaż lawendę możemy rozmnażać przez świeże nasiona, to jednak nie stosuje się tej metody u odmian lawendy.

Uprawa lawendy - zastosowanie wonnej byliny

Lawenda jest popularną rośliną, dzięki trwałemu zapachowi, właściwościom zdrowotnym oraz szerokiemu zastosowaniu w gospodarstwie domowym. Zbiór nibykłosów kwiatowych Lawandula angustifolia możliwy jest zaraz po otwarciu kwiatów, natomiast pachnące liście pozyskujemy przez cały czas. Zebrane zioła wiążemy w pęczki i suszymy, zawieszone w przewiewnym suchym miejscu. Susz lawendowy, w woreczkach w postaci pęczków, możemy zawiesić w szafie - dla przyjemnego zapachu i do ochrony przed molami. Suszone łodygi mogą pełnić rolę aromatycznego kadzidełka.

Lawenda wąskolistna w czasie kwitnienia, a także jej charakterystyka, wymagania i uprawa bez tajemnic
Jakie wymagania ma lawenda wąskolistna, czyli jej charakterystyka i zasady pielęgnacji krok po kroku

Kwiaty lawendy znajdują zastosowanie w kuchni. Możemy je kandyzować, wzbogacać nimi smak mięsnych potraw lub użyć do przyprawienia dżemów. W sałatkach owocowych sprawdzi się ocet, sporządzony z kwiatów lawendy. Świeżo zebrane kwiaty zgniatamy i napełniamy nimi słoiki. Całość zalewamy ciepłym octem jabłkowym lub winnym. Wymagane jest stanowisko ciepłe i słoneczne oraz codzienne wstrząsanie zawartością słoja. Po dwóch tygodniach sprawdzamy smak octu i przecedzamy go do butelek. Wkładamy do octu gałązkę lawendy, uzyskując w ten sposób ozdobny element identyfikacyjny.

Lawenda lekarska znajduje zastosowanie w medycynie. Flos Lavandulae - kwiat lawendy - zawiera 3% olejku eterycznego, którego głównym składnikiem są estry oraz terpeny. Lawendowa herbata uśmierza ból głowy, działa żółciopędnie, uspokajająco i zapewnia świeży oddech. Podobne działanie ma lawendowy olejek (Oleum Lavandulae). Możemy dodać kilka kropel do kąpieli, by pozbyć się zmęczenia i nabrać sił. W razie bólu głowy, ulgę przyniesie wcieranie olejku w skronie. Kwiaty lawendy są surowcem do sporządzania produktów kosmetycznych, np. toniku dla wrażliwej skóry, o działaniu przeciwtrądzikowym oraz oleju do masażu.

Cała roślina jest bardzo dekoracyjna. Pięknie prezentuje się w ogrodzie, zajmując słoneczne stanowisko samodzielnie, tworząc pachnące barwne łany lub podkreślając urodę innych kwiatów, np. róż. Może być wykorzystywana na wonne urocze żywopłoty. Sprawdzi się także uprawa lawendy w pojemnikach, na tarasach i balkonach.

ikona podziel się Przekaż dalej